Yapmasam ne olurdu?

CEO’lara, “Hobiniz olmasaydı hayatınızda ne eksik olurdu” diye sorduk. İşte yanıtlar…

15.03.2017 11:53:310
Paylaş Tweet Paylaş
Yapmasam ne olurdu?
Nil Dumansızoğlu
ndumansizoglu@capital.com.tr

Yöneticilerin emek harcayıp zaman ayırdığı hobileri, hem iş hem özel hayatlarında onlara çok şey katıyor. Adeta hobisiz bir yaşam düşünemiyorlar. Örneğin Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sofu Altınbaş, bahçeyle ilgilenmeseydi bu kadar sabırlı olamayacağını düşünüyor. Viko by Panasonic CEO’su Nusret Kayhan Apaydın ise “Hayatımda kayak olmasaydı doğadaki güzellikleri göremezdim ve renksiz bir yaşamım olurdu” diyor. CEO’lara, “Hobiniz olmasaydı hayatınızda ne eksik olurdu” diye sorduk. İşte yanıtlar...

Hobileri, yöneticiler için hayatlarıyla bütünleşmiş, kendilerini en mutlu hissettikleri özel alanları. Kimi hobisini sabır vesilesi, kimi hayatın anlamı, kimi de sakinliğin başlangıcı olarak tanımlıyor. Örneğin ASUS Türkiye Sistem İş Birimi Ülke Müdürü Özge Kılıç Güler, dalış tutkusunun kişisel gelişimine etkisini, “Su üstünde başınıza bir şey gelse koşarak kaçabilirsiniz, ancak su altında paniğe yer yok. Her şeyi soğukkanlılıkla karşılamak ve sakin hareketlerle çözmek zorundasınız” sözleriyle açıklıyor. Çoğu yönetici için hobisiz bir hayat mümkün değil. “Eğer bu hobim olmasaydı, başka bir tane olurdu” diyorlar. Bu özel zamanların hem iş hem özel yaşamlarına çok olumlu etkisi olduğunu düşünüyorlar. Bahçeyle ilgilenmenin meditasyon niteliğinde olduğunu söyleyen Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sofu Altınbaş bu isimlerden biri… “Hobim olmasaydı belki de daha sabırlı olamayabilirdim. Bahçe ve yeşille ilgilenmek beni rahatlatıyor” diyen Altınbaş gibi diğer yöneticiler de hobilerinin hayatlarına kattığı değerleri ve hobileri olmasaydı hayatlarında nelerin eksik kalacağını anlattılar.

“KIŞIN TADINA VARAMAZDIM”
Tam bir kayak tutkunu olan Viko by Panasonic CEO’su Nusret Kayhan Apaydın, bu sporla aslında geç bir yaşta, 3 yıl önce tanıştı. Buna rağmen kayak onun hayatının önemli bir parçası haline geldi. Sporun, bedene olduğu kadar ruh sağlığına çok faydalı olduğunu belirten Apaydın, kayak hayatına girmeseydi kış mevsiminin tadına varamayacağını ifade ediyor ve “Kayak sporuyla tanışmasaydım, dağlar ve kar ile bu kadar haşır neşir olamazdım. Kaymak için gittiğimiz dağlardaki, özellikle Alpler’deki, güzellikleri göremez ve orada kurduğumuz dostlukları yaşayamazdım. Kısacası kayak hobisinin hayatıma farklı bir renk kattığını söyleyebilirim” diyor. Apaydın, sözlerine şöyle devam ediyor: “Biz yöneticiler iş hayatını oldukça tempolu ve yoğun yaşıyoruz. Genellikle yaz mevsiminde kullandığımız 1-2 haftalık tatil dışında dinlenmeye ve kendimizi yenilemeye çok zaman ayıramıyoruz. Kayakla kışın da yoğun tempomuza 1 haftalık ara verebiliyoruz. Dostlarla çok farklı bir ambiyansta bir araya gelmek insana yeniden enerji yüklüyor.

“KOLAY ANALİZ YAPAMAZDIM”

Dalışı 4 yıl önce ilk kez deneyimleyen ASUS Türkiye Sistem İş Birimi Ülke Müdürü Özge Kılıç Güler, su altını o kadar sevdi ki yeni yıla bile dalış yaparak girmeye başladı. Ona göre “Mavinin rahatlatıcı etkisi, sadece alıp verdiğiniz nefesin sesi ve yer çekiminin etkisiz kalması” terapi etkisi yaratıyor. “Denizin derinliklerinde tüm dünyadan izole olmak farklı bir his” diyen Güler, dalışın kendisinde bıraktığı etkiyi ve hayatındaki önemini şu sözlerle ifade ediyor: “Aslında insana ait olmayan bir bölgedesiniz ve yapabileceğiniz hatalar sizin hayatınıza mal olabilir. Su üstünde başınıza bir şey gelse koşarak kaçabilirsiniz ancak su altında paniğe yer yok. En önemlisiyse yapacağınız her hareketin sonuçlarını düşünmeye daha fazla vakit ayırarak olası hataları minimize etme gerekliliği. Bu kontrollü karar verme mekanizmasına sahip olmak iş hayatında da önemli bir avantaj sağlıyor. Ben bu sayede doğruyu yanlışı daha kolay analiz ediyorum. Tek başına dalmak, dalış kuralları gereği yasaktır. Bu nedenle yanınızda mutlaka bir dalış eşi bulunuyor. Bu da aslında ofiste birlikte çalıştığınız iş arkadaşlarınızdan farksızdır. Daha büyük bir ekiple daldığınızda ise bu sefer dalış lideri, kurtarma dalıcısı gibi görevler de devreye girer. Onlar da aynı iş ortamında çalışanlardan sorumlu yöneticilerin görevlerini üstlenirler. Bu şekilde bir takımın parçası olmak, takım içerisinde iletişimi ve dayanışmayı ayakta tutmak konularında dalış bu süreçleri en mükemmel aksettiren aktivite. Eğer dalmasaydım ekip çalışmasının önemini bu kadar iyi kavrayamazdım.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz