"Yürüyüş parkurum"

Yürümek iş insanları arasında en yaygın spor...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yürüyüş parkurum
Yürümek iş insanları arasında en yaygın spor. Kimi bir nefes almak, kimi stres atmak, kimi de formda kalmak için yürüyor. Hepsinin kendisine özel yürüme takvimi, parkuru ve yürümeden önce ve sonra yapılacaklar listesi var. Ancak yürümek deyince ilk tercihi Boğaz ve sahil olanlar çoğunlukta... Örneğin Aras Holding Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Aras, Kanlıca-Çubuklu sahil yolu ile Bebek-Arnavutköy sahilini tercih ediyor. İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Meral İnci Zaim, İzmir’de Kordon boyunda yürümekten keyif alıyor. Ode Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan da Yeniköy- Tarabya arasında 6 kilometre yürümeyi alışkanlık haline getirmiş durumda.

TERCİHİ BOSTANCİ-KALAMİŞ
Demsa Genel Müdürü Ahmet Dalyancıgil, yürüyüş sporunu iki şekilde yapıyor. Biri hafta sonları 1-1,5 saati kapsayan kısa yürüyüş şeklinde gerçekleşiyor, Bu durumda İstanbul’da Bostancı-Kalamış arası sahil yolu veya oturduğu sitenin hemen yakınındaki Başıbüyük Süreyyapaşa Ormanı’nda patikada yürüyor. “Bu patika 3,5 saate kadar yürüyüş yapma imkanı sağlıyor. Eğer yürüyüşünüzü belli bir nabız aralığında, örneğin 100-120 civarında minimum 45 dakika yapabiliyorsanız bu, metabolizmanızın hızlı çalışmasına ve güne daha zinde başlamanıza imkan veriyor” diyor. Dalyancıgil, sonbahar-ilkbahar döneminde ise Büyükada’da Aya Yorgi’ye çıkıyor. “Bu çok keyifli bir yürüyüş parkuru. Hele adanın sakin dönemlerinde keyfine doyum olmuyor. Yürüyüş Heybeliada’da Mavi’de bir akşam yemeği ile son buluyor” diye anlatıyor. Dalyancıgil aynı zamanda bir performans yürüyüşçüsü. Eşiyle birlikte 2006’dan itibaren toplam 509 kilometrelik Likya Yolu Trekking rotasını takip
ediyor. Fethiye-Olympos parkurunu 2010 sonunda tamamladıklarını belirten Dalyancıgil, “Son bölümü olan ve Kemer’de sona erecek parkuru 2 haftada tamamlayabilecek bir program yaptık. Bir aksilik olmazsa 2013 yılı ilkbaharında Likya Yolu Trekking turumuzu tamamlamış olacağız” diyor.

HER SABAH BEBEK SAHİLİNDE

Batik Genel Müdürü Emre Ziyal, her gün erken kalkıp yürüyüşe çıkıyor. Bu şekilde güne gerçekten çok enerjik ve dinamik başladığını söylüyor. “Hafta içi sabah saat 07:00’da başlıyor ve 1,5 saat aralıksız yürüyorum. Hafta sonları bu 3 saate kadar çıkabiliyor” diyor. Bebek’te oturan Ziyal’ın yürüyüş rotası da Bebek’ten başlıyor, sahil boyunca Emirgan’a kadar devam ediyor. Bazen de tam tersi istikamette Bebek’ten yola çıkıp Ortaköy’e kadar yürüyüş yapıyor. Her iki durumda da sabahları deniz havası ve güneşin kendisine büyük keyif verdiğini anlatıyor.
Ziyal, yürüyüş sonrasında hemen eve dönüp iş için hazırlanıyor. “Yürüyüş öncesinde herhangi bir şey yemiyorum. Ancak yürüyüşten geldikten sonra bir büyük bardak taze sıkılmış meyve suyu içerim. Hafta sonları Bebek ya da Hisar’da kahvaltı yapıyorum. Bebek Chilai ve Lucca en çok gittiğim yerler” diye konuşuyor. Ziyal’a yürüyüşlerinde kardeşi eşlik ediyor. Ziyal, zaman zaman kardeşiyle sohbet ettiklerini çoğu zaman ise yürüyüş sırasında müzik dinlediğini söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz