5 sektörün KOBİ hesabı

KOBİ’ler işlem hacminden aldıkları yüzde 20 payı, 5 yılda 2’ye katlayacak.

5.02.2016 16:30:310
Paylaş Tweet Paylaş
5 sektörün KOBİ hesabı
ALTERNATİF KAYNAK FAKTORİNGTE
En önemli ihtiyacı en hızlı ve ucuz şekilde likiditeye ulaşmak olan KOBİ’ler için faktoring, önemli bir kaynak alternatifi. Zaten faktoringte müşteri sayısının yüzde 90’a yakın bir oranla KOBİ’lerden oluşması da bunun net göstergesi. TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar, KOBİ’lerin müşteri sayısında en az yüzde 80 pay aldığını, ancak büyük firmaların yüksek hacimli işlemleri nedeniyle KOBİ segmentinin sektör hacminde yüzde 20 payı oluşturduğunu söylüyor. DenizFaktoring Genel Müdürü Alper Tunga Emecan, sektör işlem hacminde bu payın 5 yılda yüzde 40’lara yaklaşabileceğini öngörüyor. Baydar’ın da öngörüsü bu yönde. Garanti Factoring Genel Müdürü Hulki Kara, önümüzdeki 5 yıllık süreçte de asıl ivmenin yurtiçi işlemlerde olacağına inanıyor. Kara, “KOBİ’lerin alacaklarının vadesinde ödenmeme riskine karşı garanti ihtiyacına olan artışa paralel gayr-ı kabulü rücu işlemlerin payının artacağını düşünüyorum. Tedarikçi finansmanı anlayışı da giderek piyasalarda yerleşecek” diyor. Şirketler de bu tahminler üzerinden iddialı büyüme planları kuruyor. DenizFaktoring Genel Müdürü Alper Tunga Emecan, KOBİ müşterilerinin şirket cirosunda payının yüzde 30 olduğunu açıklıyor. “Müşteri sayısında KOBİ payı ise yüzde 90’ın üzerinde. Hedefimiz KOBİ’lerden gelen ciro oranımızı yüzde 50’ye taşımak” diyor. Garanti Factoring’te riski olan müşteri sayında KOBİ’lerin payı yüzde 93, ancak bu müşterilerin hacimleri toplamdan yüzde 15-20 aralığında pay alabiliyor. Genel Müdür Hulki Kara, “Burada hedefimiz yüzde 25-30 bandına ulaşmak. Öncelikli olarak KOBİ’lere özel geliştirdiğimiz hızlı finansman çözümleri bu noktada yardımcı olacak” diye konuşuyor.

"TÜKETİCİ FİNANSMAN ŞİRKETLERİ KOBİ'LERE DE ÇALIŞIYOR"
HACMİN YÜZDE 55’İ TİCARİ 

Finansman şirketleri, bilinenin aksine sadece tüketicilerin değil, şirketlerin ve çoğunlukla KOBİ’lerin yatırım malı niteliğindeki kamyon, otobüs, iş makinesi ve hafif ticari araçlarının alımını finanse ediyor. 2015 Haziran ayı itibarıyla sektörde yeni açılan kredilerin yüzde 55,2’si şirketlere açılan kredilerden oluşuyor. Bu rakamın da yüzde 80’i KOBİ’lere kullandırılan bu nitelikteki kredilerden geliyor. Müşteri sayısı açısından bakıldığında da yaklaşık 600 bin müşterimizin 200 bini ticari nitelikli. Bu ticari müşterilerin yüzde 80’ni KOBİ’ler oluşturuyor. 
ARTIŞ TRENDİNDE 
İşlem hacminde ticari kredilerin oranı, artış trendinde. Bu da bize önümüzdeki dönemlerde finansman şirketlerinin KOBİ’lerin finansmanında önemli bir yer almaya başlayacağını gösteriyor. Finansman şirketleri KOBİ’lerin finansmanında alternatif ve tamamlayıcı bir unsur olarak giderek artan oranda yer almaya devam edecek. KOBİ’lerin ticari taşıt alımları dışında, üretime yönelik ara mallarının ve stoklarının finansmanı da bizim için yeni alanlar olarak karşımıza çıkıyor. Finansman şirketleri bu alanlarda yeni ürünler sunmaya başladı. Henüz istenilen hacme ulaşılamadı ama ekonomik canlılığın artması halinde bu yeni ürünler de yaygın şekilde KOBİ’lerin kullanımına sunulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz