900 bin KOBİ'ye ulaştık

Denizbank KOBİ ve Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun’la, DenizBank’ın KOBİ’lere yönelik sunduğu yenilikçi çözümlerini, bu alandaki çalışmalarını ve hedeflerini konuştuk.

30.03.2014 13:36:470
Paylaş Tweet Paylaş
900 bin KOBİ'ye ulaştık
DenizBank, KOBİ bankacılığında Türkiye’nin önde gelen finans kuruluşlarından... Son 20 yılda 900 bin KOBİ’ye ulaşan banka, KOBİ’lere yönelik yenilikçi ürünleriyle dikkat çekiyor. Denizbank KOBİ ve Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun, KOBİ’lere ölçeklerine göre ihtiyaç duydukları hizmetleri sunduklarını söylüyor.

2014’e ilişkin tahminleri ise “KOBİ kredilerinde sektör yüzde 20 düzeyinde büyüyecek. DenizBank’ta ise KOBİ’lere kullandırdığımız kredilerin yüzde 30 artacağını düşünüyoruz” diyerek ortaya koyuyor.

DenizBank KOBİ Bankacılığı bölümü, 2004 yılında hayata geçti. O günden bu yana 900 bin KOBİ’ye bankacılık hizmetleriyle ulaşmış durumda. Denizbank KOBİ ve Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun, DenizBank KOBİ Bankacılığı ekibi olarak temel yaklaşımlarının KOBİ’lerin ihtiyaçlarına yönelik ürünler geliştirerek kaliteli ve hızlı hizmet sunmak olduğunu söylüyor.

Geçen zaman içinde, KOBİ’lere ölçeklerine göre ihtiyaç duydukları hizmetleri tespit eden ve sunan bir yapı kurduklarını söylüyor. Gökhan Sun’la, DenizBank’ın KOBİ’lere yönelik sunduğu yenilikçi çözümlerini, bu alandaki çalışmalarını ve hedeflerini konuştuk:

DenizBank olarak yazarkasa POS faaliyetlerinizden bahseder misiniz?
Türkiye ve dünyada ilk olan bu uygulamaya esnafın, işletmelerin ayak uydurabilmesi için, onlarla birlikte hareket ediyoruz. Ödeme sistemlerindeki yeni dönemle birlikte gelen yeni uygulamanın yeterince anlaşılmadığını fark ettik. ~
Bu değişimi gerçekleştirmeyen işletmelerin 1200 TL’ye varan özel usulsüzlük cezalarıyla karşı karşıya geleceklerini görünce yeni uygulamayı birebir anlatan toplantılar düzenlemeye başladık. Türkiye genelinde düzenlediğimiz, değişimin önemini ve faydalarını anlatan toplantılarımıza büyük ilgi oldu.

DenizBank olarak, uygun şartlarda ve ekstra maliyet yaratmadan müşterilere sunduğumuz kampanyalarımızla 53 bin talep topladık. Bunlardan 42 bin adedinin kurulumu tamamlanmış durumda. Yazarkasa POS’u son hızla müşterilerimize ulaştırmaya devam ediyoruz.

Bankanız özelinde KOBİ’lere hangi ürünleri sunuyorsunuz?
KOBİ’lerimize işletmelerinin ihtiyaçlarını tek elden yönetmelerini sağlayan, kullanımı kolay ve geniş kapsamlı ürün seçeneği sunan İşletme Kart’ımız uzun yıllardır ticari kart pazarındaki adet liderliğini kimseye kaptırmadı. 275 bin adet kullanıcısı olan İşletme Kart, KOBİ’lerimize alışveriş ve ödemelerinde takip kolaylığı sağlıyor.

Aynı zamanda çok sayıda çözüm ortağıyla birlikte kullanıcılarının karşısına her dönem başka ticari kartlarda rastlanmayan avantajlı kampanyalarla çıkıyor. Tek kart içinde hem uzun vadeli ihtiyaçlar için sektörüne göre taksitli kredi sunan hem kredili hesabı barındıran hem de business kart gibi kullanılabilen İşletme Kart teknolojik altyapısı itibarıyla da Türkiye’de bir ilk.

Bu alanda başka ne tür yenilikçi ürünleriniz var?
Biz Türkiye’de bir ilke imza atarak hafta sonu faizsiz kredi hizmetini başlattık. Hepimizin bildiği gibi esnafın ödemeleri genelde hafta sonları olur. Cuma, cumartesi ya da pazar günleri ATM üzerinden İşletme Kart’la çekilen nakit, pazartesi faizsiz, masrafsız, komisyonsuz şekilde ATM üzerinden geri yatırılabiliyor.

Müşterilerimizin finansman ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak geliştirdiğimiz “Büyük düşünen KOBİ’ye büyük destek” kredisi ile piyasada mevcut benzer kampanyalar arasındaki en rekabetçi vade ve faiz oranlarını sunuyoruz. ~
Tüm bunların yanı sıra, sadece KOBİ'lerimizin talep ve sorularına hızla yanıt verebilmek ve işlemlerini şubeye gitmeden halledebilmeleri amacıyla KOBİ’lere özel iletişim merkezi bünyesinde özel müşteri temsilcilerimiz görev yapıyor.

KOBİ’ler için kredi desteğiniz dışında danışmanlık hizmeti verdiğiniz konular neler?
Tüm Kobi’lerin devlet destekleri ve hibelerle ilgili bilgi almasını sağlayacak bir internet sitesini kullanıma açtık. Hangidestek.com, KOBİ’lerin kendilerine en uygun, devlet destek ve hibelerini sadece yedi adımda bulmalarını sağlayacak bir uygulama.

İşletmelerin faaliyetlerine veya projelerine en uygun desteğin hangisi olduğunun bilgisini veren bu hizmetten tüm işletmeler ücretsiz olarak yararlanabilecek.

Denizbank KOBİ bankacılığına ne zaman geçti?
DenizBank olarak KOBİ’lere daha iyi hizmet amacıyla KOBİ Bankacılığı bölümümüzü 2004 yılında oluşturduk. DenizBank KOBİ Bankacılığı ekibi olarak temel yaklaşımımız KOBİ’lerin ihtiyaçlarına yönelik ürünler geliştirerek kaliteli ve hızlı hizmet sunmak. Geçen zaman içinde,

KOBİ’lere ölçeklerine göre ihtiyaç duydukları hizmetleri tespit eden ve sunan bir yapı kurduk. KOBİ’leri yakından tanıyan ve onlara değer katmayı temel amacı kabul eden uzman bir kadromuz var. İlave olarak, KOBİ’lerin kredi taleplerini hızla değerlendirmek üzere kredi bölge müdürlükleri oluşturarak kredi tahsis süreçlerimizi kısalttık.

Bu sayede bölgesel farklılıkları algılama ve esnek hareket edebilme yeteneklerimiz gelişti. Değişen her koşuldan öğrendiğimiz yenilikleri KOBİ’lerimizle paylaşarak rekabet ortamına ayak uydurabilmeleri için zaman zaman beraber koştuk ve her zaman destek elimizi uzattık.~
Bu süreç boyunca daima çözümlerimiz ihtiyaca yönelik ve tebessümümüz samimi oldu. Bölümümüzün kuruluşundan bu yana 900 bin KOBİ’ye bankacılık hizmetlerimizi ulaştırdık.

2013 Denizbank için KOBİ Bankacılığı’nda nasıl bir yıl oldu?
2013 KOBİ’lere kullandırılan krediler yılın ilk 8 ayında yüzde 22 oranında arttı. 2013 Eylül sonu itibarıyla KOBİ’lerimize kullandırdığımız kredilerde, sektör ortalamasının üzerinde, yüzde 50 oranında büyümüş durumdayız.

2013 yılının ilk 8 ayında KOBİ’lerimize 3,5 milyar dolar kaynak aktardık. KOBİ müşterilerimizin sayısı da yüzde 8 yükselerek 830 bine ulaştı. DenizBank olarak, yaklaşık 700 şube ile Türkiye’nin her yerinde KOBİ’lerimize hizmet veriyoruz.

KOBİ BANKACILIĞINDA 2014 YILI BEKLENTİLERİ
KREDİLER YÜZDE 20 BÜYÜYECEK

Öngörümüz, KOBİ kredilerinde hem adet hem de hacim olarak sektörün yüzde 20 düzeyinde büyüyeceği, DenizBank olarak KOBİ'lere kullandırdığımız kredilerin ise yüzde 30 düzeyinde artacağı yönünde.

DenizBank KOBİ bankacılığında büyümeye devam ederken, sektör bağımsız olarak her türlü faaliyet alanındaki küçük işletmeye ulaşmayı önemsiyoruz. Bu kapsamda Esnaf ve Sanatkarlar Odaları ile yaptığımız işbirlikleri ile DenizBank'ın desteğini sağlamaya devam edeceğiz. ~

KAYNAK YARATACAĞIZ
Sektörler bakımından halihazırda turizm, sağlık, imalat sanayi ve tarıma dayalı sanayi gibi hizmet ve üretim alanlarında desteklerimiz hız kesmeden devam edecek. Ayrıca, Rusya'nın bankacılık devi ve hissedarımız SberBank'ın bulunduğu bölgelerle ticaret yapan işletmelerimize özel olarak, SberBank'ın geniş ağ yapısını kullanarak yenilikçi POS ve tahsilat çözümleri sunmayı, yurtiçi ve yurtdışından uygun maliyet ve koşullarla kaynak yaratmaya devam etmeyi planlıyoruz.

AVANTAJLI ÇÖZÜMLER SUNACAĞIZ
KOBİ'ler uzun vadeli büyüme stratejimizin her zaman odağında olduğu için 2014 yılında da yine sektörün üzerinde adetsel ve hacimsel artışlar hedefliyoruz. "Esnaf Dostu Banka" olarak mikro işletmelerimizin taleplerine hızlı ve avantajlı çözümler üretmeye devam edeceğiz.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz