Büyümenin önündeki engeller

KOBİ’lerin büyümesine engel olan faktörlerin başında finansmana ulaşamamak geliyor. Finansman dışındaki engeller de daha çok şirketlerin içsel sorunlarından kaynaklanıyor. Kurumsallaşamamak, nitelikli insan kaynağı eksikliği, teknoloji ve inovasyonda yetersizlik, markalaşamama gibi konular büyümenin önündeki diğer önemli sorunlar. Uzmanlara göre, tüm bu sorunların çözümünde ‘eğitim’ kritik rol oynuyor.

9.09.2015 15:06:080
Paylaş Tweet Paylaş
Büyümenin önündeki engeller

KOBİ’LERE ÖNERİLER
Akbank’ın KOBİ bankacığından sorumlu genel müdür yardımcısı Bülent Oğuz ise bir bankacı gözüyle KOBİ’lere şu önerilerde bulunuyor: “Kredi almak isteyen KOBİ’lerin bankaları sadece kredi veren kuruluşlar olarak görmemeleri gerektiğine inanıyoruz. Bankalar, kredi verdikleri şirketleri bir ortak olarak değerlendirerek güven ilişkisi kuruyor ve işlerine ortak oluyorlar. KOBİ’lerin finansal tablolarını şeffaf bir şekilde kreditör kuruluşla paylaşmalarını öneririm. Bunun dışında güçlü bir öz kaynak yapısıyla faaliyetlerini sürdürmeleri, satışlarını kayıt altına almaları finansmana erişimi kolaylaştıracaktır.”
İKİNCİ KUŞAĞA GEÇEMİYORLAR
 Finansman sorunundan sonra KOBİ’lerin karşısına en büyük engel olarak kurumsallaşma problemi çıkıyor. Özellikle ilk 5 yılı aşabilen işletmelerin bir üst segmente göre yeniden yapılanmaları, ardından kurumsallaşarak ikinci, üçüncü nesillere aktarılabilmeleri gerekiyor. Uzun yıllardır aile şirketleri danışmanlığı yapan Değer Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Dr. İlhami Fındıkçı, kurumsallaşma sorunuyla ilgili şunları söylüyor: “KOBİ’lerin yüzde 95’i aile şirketi. Her 100 aile şirketinin de ancak 20 tanesi 2’nci kuşağa geçebiliyor. Bırakın KOBİ’nin büyümesini, yüzde 80’i daha ikinci kuşağa geçmeden yok oluyor.” Fındıkçı, Japonya’da 100 yaşını aşmış şirket sayısının 20 bin civarında olduğunu, Türkiye’de ise bu sayının sadece 23 tane olduğunu söylüyor. Fındıkçı, bu şirketlerin ortak özelliklerinin bağlayıcı temel aile değerleri, saygıya dayalı muhafazakar bir ilişki anlayışı ve profesyonellerle çalışma olduğunu ifade ediyor.
AİLE İÇİ KAVGA SORUN
Türkiye’de aileler tarafından yönetilen KOBİ’lerin dağılma nedenleri arasında, aile içi geçimsizlik, iletişim sorunları ve kavgalar, liderlik mücadelesi öne çıkıyor. Fındıkçı, kurumsallaşma konusunda şunları öneriyor: “KOBİ, patron ya da patronların iki dudağı arasına sıkışıp kalmaktan kurtulmalıdır. KOBİ hissedarları işlerini büyütmek kadar, büyüyen bu işi yönetecek, sürdürülebilirliği sağlayacak bir sisteme de zaman ve emek harcamalıdırlar. Gelişen, büyüyen işin sürekli kılınması, yeni kuşaklara geçebilmesi ayrı bir uğraş. Mutlaka bir aile şirketi anayasası hazırlanması gerekiyor. Hangi büyüklükte olursa olsun, işletmenin bir kurallar zincirine sahip olması, olmazsa olmaz koşuldur. Ailenin ve şirketin temel insani değerleri, misyonu, vizyonu yanında hissedarların şirketten nasıl nemalanacakları, yönetim kurulunun nasıl oluşacağı, yeni kuşakların işe nasıl alınacağı, kimin hangi özellikle liderlik yapacağı gibi temel konular kurallara bağlanmalı.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz