Kobi Girişim

9.09.2015 14:53:090
Paylaş Tweet Paylaş
Kobi Girişim

Cafer Kara
İstanbul dönüm noktası

Cafer Kara, Çukurova Kent Yapı’nın kurucusu. 53 yaşındaki Kara, devlet memurluğundan gelen sıra dışı bir girişimci. Çukurova Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Köy Hizmetleri’nde mühendis olarak çalıştı. Yaklaşık 10 yıllık memurluk hayatının ardından 31 yaşında çocuklarının geleceğini düşünüp kendi şirketini kurmaya karar verdi. Başlangıç sermayesiyse kayınvalidesinin eşine verdiği Adana’daki daireler oldu. Böylece hayalindeki inşaat şirketini kuran Kara, Adana ve Mersin’de büyüdükten sonra 5 yıl önce İstanbul pazarına girdi. Bugüne kadar İstanbul, Adana ve Mersin’de 5 bine yakın konut üreten Kara, geçen yıl 30 milyon TL’lik satış yaptı. Kara, memurluktan girişimciliğe geçişini şöyle anlatıyor: 
MEMURLUKTAN GELDİ
“İş hayatına kamuda başladım. Çukurova Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Köy Hizmetleri’nde mühendis olarak Şanlıurfa’da GAP projesi kapsamında Harran Ovası sulama çalışmalarında görev yaptım. Yaklaşık 10 yıllık kamu hizmetim oldu. Gelecekte çocuklarıma güvenle emanet edebileceğim, onların da üzerine yeni değerler ekleyerek geliştirebilecekleri, sürdürülebilir bir iş kurma düşüncem vardı. Bu nedenle 31 yaşında kendi işimi yapma kararı aldım. Mühendislik eğitimi almış olmamın da etkisiyle inşaat sektörüne yöneldim. Kamu hizmetim sırasında Şanlıurfa’da öğretmenlik yapan eşimle birlikte memleketimiz Adana’ya geri dönerek eşimin ailesiyle Çukurova Kent Yapı’yı kurduk. 
“SERMAYEDAR KAYINVALİDEM” 
Son 22 yıldır Adana’da, son 5 yıldır da İstanbul’da konut projeleri üretiyoruz. İlk sermayemiz çok sınırlıydı. Eşimin annesi dairelerini çocuklarına sermaye olarak verdi. 22 yılda Adana ve Mersin’in en değerli lokasyonlarında 4 bine yakın konut ürettik. En önemli dönüm noktamız 5 yıl önce İstanbul’a gelişimiz oldu. İstanbul’daki ilk projemiz, Çukurova Tower, Kartal’ın en yüksek rezidans projesi olarak bölgesinde sembol oldu. Bu projeyi 2 yılda tamamlayarak 2014’te teslim ettik. Rakiplerimize göre en önemli farklılıklarımızdan birisi her zaman merkezi lokasyonlarda ve gelişime açık bölgelerde prim potansiyeli yüksek projeler inşa etmemiz oldu. Geçen yıl ciromuz 30 milyon TL olarak gerçekleşti. Bu yıl ise 35 milyon TL ciro hedefliyoruz. 
“GYO OLMAK İSTİYORUZ”
Bu yıl yeni projemiz Çukurova Balkon’a başladık. Ekonominin ve sektörün durağan bir dönemi olmasına rağmen nisanda satışına başladığımız projenin yüzde 30’unu sattık. Önümüzdeki dönemde en önemli hedeflerimizden biri, kentsel dönüşüm projeleri. Faaliyetlerimizi İstanbul’a taşımamız şirketimizin kurumsallaşması yolunda çok önemli adımlar atmamızı sağladı. Gelecek 5 yılda büyük projelere imza atmak, Adana’da önemli bir marka olan şirketimizin İstanbul’da da aynı şekilde bilinirliğini yüksek hale getirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca ailemizin diğer inşaat şirketleriyle birlikte sermayenin kurumsallaşması yolunda önemli adımlar atıyoruz. Bu noktada GYO olmak için çalışıyoruz.”

DANIŞMAN NE ÖNERİYOR?
Sistem Global Danışmanlık Kurucu Ortağı Hüseyin Karslıoğlu, 5 yıl önce Adana’dan çıkıp rotasını İstanbul’a çeviren Cafer Kara’ya yeni girdiği bu pazarda bilinirliğini artırması için şu tavsiyelerde bulunuyor:
NE YAPILABİLİR?
 Anadolu’dan İstanbul’a gelen firmalar için en önemli sorunlardan biri kendilerini bu pazarda doğru tanıtmak. Bunun için bu firmalar bilgilendirme amaçlı sektörel seminerler, özel eğitim günleri düzenleyebilir. Sektörün bilinen sorunlarıyla ilgili olarak konunun uzmanlarıyla eğitim programları yapmak da etkili sonuçlar yaratabiliyor.
SOSYAL İÇERİKLİ PROJELER
Sosyal içerikli projelere katılmak da son derece önemli. Örneğin özürlü vatandaşlar için ofisler dizayn eden örnekler yapmak, bu konularda proje yarışmaları düzenlemek pazarda gündeme gelmelerini sağlayabilir. Üniversitelerle işbirlikleri ve ortak projeler yapmak da doğru tanıtımda etkili olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz