KOBİ'leri bekleyen 6 sıkıntı!

"Bu uyarıları dikkate alan sağ salim çıkar"

18.09.2014 12:15:530
Paylaş Tweet Paylaş
KOBİ'leri bekleyen 6 sıkıntı!


KOBİ’lerin bu yıl dikkat etmesi gereken en önemli 3 konu ne olacak?
2014, zor bir yıl... Öncellikle KOBİ’lerin bu yıl satışlarını artırması sıkıntılı olacak. KOBİ’ler, büyük ölçüde iç piyasa için üretim yapıyor. Türkiye’de bu yıl yüzde 3,5- 4 gibi bir büyüme öngörülüyor. Ancak bizim ekonomistlerimizin öngörüsü biraz daha aşağıda.

Ekonomistlerimiz büyümenin yüzde 2,5’lerde olacağını tahmin ediyor. Bu büyüme de ağırlıklı olarak ihracat tarafından gelecek. İç piyasanın büyümesi daha sınırlı, hatta sıfıra yakın kalacak. Böyle bir tabloda iç piyasaya yönelik üretim yapan KOBİ’lerin satışlarını artırması çok zor olacak.

İkinci sorun, maliyetleri kontrol etmek bu yıl çok önem kazanacak. Faizler artış trendinde olduğundan KOBİ’lerin maliyetleri de yükselecek. Bugün girdilerinde ithal ürün kullanan KOBİ’ler, kurdan dolayı ciddi bir maliyetle karşılaşıyor.

Bu yeni maliyetleri, demin belirttiğim büyüme nedeninden satış fiyatlarına yansıtmaları da mümkün olmayacak. O yüzden bu yıl maliyetleri kontrol altında tutmak şart olacak. Ayrıca alacaklarının tahsili konusunda da sıkıntı yaşayabilirler. Daralan ekonominin sonucu olarak sattıkları malın parasını alma noktasında zorlanacaklar. Alacaklarını vadeye yaymak zorunda kalacaklar.

Bunlar KOBİ’ler için sevimli haberler değil... Ama 2014, yönetilemeyecek bir yıl da değil, başından bu uyarıları dikkate alıp neler yapacaklarını öngörürlerse bu yıldan sağ salim çıkmak mümkün olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.