KOBİ'leri bekleyen 6 sıkıntı!

"Bu uyarıları dikkate alan sağ salim çıkar"

18.09.2014 12:15:530
Paylaş Tweet Paylaş
KOBİ'leri bekleyen 6 sıkıntı!

Peki vadeler ne kadar uzayacak?
Tabii vadeler sektörden sektöre değişiyor. Değişmeyen bir gerçek var ki, bu saydığımız nedenlerden dolayı vadeler uzayacak. Geçtiğimiz yıl sonu itibariyle ortalama vadeler 9 aydı. Bu yıl vadeler 12 aya kadar gider. Özellikle sanayinin kollarında vadeler daha uzun olacaktır. Aynı şekilde beyaz eşya ve elektronik eşya sektörlerinde vadeler uzayabilir.

Hangi sektördeki KOBİ’ler mevcut ortamdan daha olumsuz etkilenir?
Hiç şüphesiz hangi sektörde olursa olsun ithal girdi kullanıp iç piyasaya mal satan KOBİ’ler, en olumsuz etkilenen kesim olacak. Ama olumlu etkilenecekler de var. Örneğin ihracat yapan KOBİ’ler, olumlu etkilenecek. Özellikle ithal girdi kullanmadan ihracat yapan KOBİ’ler için bu kurlar çok avantaj sağlıyor.

Aynı şekilde turizm de avantajlı durumda. Oluşan kur, orta gelirli yabancı turist için Türkiye’yi daha cazip hale getirdi. Tarım da talebi esnek olmadığı için en az etkilenecek sektörlerin başında yer alıyor.

KOBİ’lere sürekli yükselen kur ortamında neler yapmalarını öneriyorsunuz?
KOBİ’lere maliyetlerini, giderlerini kontrol altında bulundurmalarını tavsiye ediyorum. Kur ve faizdeki hareket için Merkez Bankası’nı izlememiz gerekiyor. Son günlerde kurdaki hareket nedeniyle ithal girdi kullanan KOBİ’lerin maliyetlerinde minimum yüzde 20 artış oldu.

Yani en basit yoluyla hızla giderlerini yüzde 20 kısmaları gerekiyor. Ancak bu şekilde dengeleyebilirler. KOBİ’lerin şimdiden önlem alması gerekiyor. Bu yıl, işlerin oluruna bırakılabileceği bir yıl değil. Tabii KOBİ’ler, bu ortamda borçluluklarını da kontrol altında tutmaya çalışsın. Biz yılın ikinci 6 ayı için daha ümitliyiz. Bugünkü ortamda siyasal istikrar çok önemli, çalkantının bir şekilde son bulması lazım.

Şu anda Türk Lirası’nın değer kaybı üzerinde matematiksel etkilerin dışında çok ciddi bir köpük var. O köpüğün yatışması, ancak iç çalkantının bitmesiyle olabilecek. Seçimleri bir şans olarak görmek lazım. Seçimin sonuçları ne olursa olsun bu köpüğü alabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz