10 soruda piyasaların yönü

Mustafa Özen’le 10 soruda piyasa beklentilerini ve yatırımcıya tavsiyelerini konuştuk.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
10 soruda piyasaların yönü
İMKB, yılın ilk sekiz ayında gösterdiği güçlü performansla yatırımcıların yüzünü güldürmeyi başardı. ATIG Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özen, beklentisinin 71.000 zirvesi olduğunu söylüyor. Yatırımcılara uzun vadeli düşünmelerini öneren Özen, “Portföylerde muhakkak hisse, sabit getirili TL enstrüman ve altın öneriyoruz” diye konuşuyor. ATIG Menkul Değerler, 2012 Şubat ayında kuruldu ve mayıs ayında işlemlere başladı. Yılın ilk sekiz ayında, İMKB’nin gösterdiği performansın, Türkiye’ye yatırım yapma kararında ne derece isabetli davranıldığının bir göstergesi olduğunu söyleyen ATIG Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özen, “Türkiye’de piyasaların gösterdiği bu performansı oluşturan faktörler, yurtdışında yaşanan olumsuz ortamdan ayrışmayı beraberinde getirdi ve yabancı yatırımcıların ilgisi artarak devam etti” diyor. Bundan sonraki süreçte İMKB’de 71.000 tarihi zirvesinin görülmesini olası gören Mustafa Özen’le 10 soruda piyasa beklentilerini ve yatırımcıya tavsiyelerini konuştuk.

1- İMKB'Yİ ÖNE ÇIKARAN FAKTÖRLER NELER?

İMKB’nin ayrışmasında rol alan faktörler arasında, Türkiye’de kamu sektörünün borç yükünün son derece makul seviyelerde tutulması, bütçe disiplininden taviz verilmemesi, Merkez Bankası’nın cari açığı ve enflasyon beklentilerini kontrol altında tutan duruşu ve hepsinden önemlisi, siyasi otoritenin ekonominin yapısal dönüşümüne verdiği destek ve önem sayılabilir. Bütün bunların etkisiyle ortaya çıkan dinamik ve hızlı büyüyen ekonomi, Türkiye’nin global piyasalar gözünde uzun süredir “yatırım yapılabilir” bir ülke olarak değerlendirilmesi gerçeğini ortaya çıkardı. İMKB de bu ortam içinde yıl başından bu yana yüzde 26’lık bir performans gösterdi ve ağustos ayının ortaları itibarıyla hem yıl başından bu yana yüzde 6 getiri sağlayan MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi’ni, hem de yüzde 8 yükselen MSCI Dünya Endeksi’ni geride bıraktı.

2- OLUMLU VE OLUMSUZ BEKLENTİLER NELER?
İçinde bulunduğumuz son derece karışık bölgede ortaya çıkabilecek alevlenmeler, yakın gelecekte Türkiye açısından sıkıntı yaratabilecek yurtdışı gelişmeler arasında yer alıyor. İran-İsrail gerginliği ve Suriye kaynaklı gelişmeler mevcut. Gelişmiş ekonomilerdeki sıkıntılı tabloya rağmen güçlü şekilde ayakta duran Türkiye ekonomisi, bölgede ortaya çıkabilecek sıcak çatışmalardan petrol fiyatları yoluyla geçici de olsa olumsuz etkilenebilir.

3- ENDEKS 71.000'İ GÖRÜR MÜ?

İMKB yıl başından bu yana en fazla getiri sağlayan borsalar arasında yer alıyor. Türkiye’nin “yatırım yapılabilir” seviyeye gelmesi temasının borsayı 2012 yılının kalan bölümünde dalgalı da olsa yukarı yönde etkilemeye devam etmesini bekliyoruz. Son aylardaki güçlü performans sonrası bir hazmetme ve kâr satış dönemi normal, fakat yıl içinde makroekonomik tablodaki gelişme devam ederse zirvenin test edilmesi şaşırtıcı olmaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz