10 soruda piyasaların yönü

Mustafa Özen’le 10 soruda piyasa beklentilerini ve yatırımcıya tavsiyelerini konuştuk.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
10 soruda piyasaların yönü


4- İMKB'YE YABANCI İLGİSİ SÜRER Mİ?

Yatırım yapılabilecek temaların bu kadar sınırlı olduğu dünya tablosunda, İMKB’de yabancı yatırımcı ilgisinin devamını bekliyoruz. İMKB’nin bu seviyelerde gelişen piyasalara göre ucuz olduğunu belki söyleyemeyiz. Ancak net bir teması olan ender piyasalardan biri.

5- DÖVİZE YATIRIM ZAMANI MI?
Dövizi bir yatırım aracı anlamında hiçbir zaman önermedik. Önermek de teknik anlamda doğru olmaz. Öte yandan dövize dayalı sabit getirili enstrümanlar, örneğin Türkiye’nin ihraç etmiş olduğu Eurobond araçları, dövize yatırım yapanlar için önerilebilir; fakat Türkiye’de artık TL’ye bağlı yatırım yapma alışkanlığının gittikçe yerleşmesini savunan bir kurum olarak TL araçları öncelikli tercihimiz olur. Dövizde desteğin uzun vadede 1,721,75 aralığında, direncin ise 1,85-87 civarında olduğu söylenebilir.

6- "YATIRIM YAPILABİLİR NOTUNU HAK EDİYORUZ"
PERFORMANS YÜKSEK

ATIG’nin uzun süredir ifade ettiği görüş, Türk ekonomisinin global piyasaların sıkıntılı tablosunun aksine ortaya koyduğu performansın çoktan “yatırım yapılabilir” notunu hak ettiğidir.
CİDDİ İLERLEME VAR
Türkiye’nin bu notu elde etmesinin önündeki en büyük engellerden biri olarak görülen cari açık konusunda hem Merkez Bankası gözetimindeki kontrollü yavaşlama hem de siyasi otorite tarafından ortaya konan yapısal önlemler aracılığıyla ciddi bir ilerleme sağlandı.
2013’TE AKSİYON BEKLİYORUZ
Bu şartlar altında piyasaların ciddi anlamda gerisinde kalan kredi derecelendirme kuruluşlarından bu yılın sonundan önce ya da en geç 2013’ün ilk çeyreğinde bir aksiyon beklemek bizce yanlış olmaz.

7- FAİZDE BEKLENTİ NE YÖNDE?

Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyeye gelmesi sürecinde faizlerde de aşağı yönde baskının sürmesini normal olarak değerlendiriyoruz. Gösterge tahvil faizlerinde yüzde 7’lerin görüldüğü ilk hareketi yaz aylarında yaşadık. Merkez Bankası’nın 2013 yılı enflasyon beklenti aralığının orta noktasının yüzde 5 civarında olduğu düşünülürse bono faizlerinde önümüzdeki dönemde de sıfıra yakın reel faizlerin hakim olduğu global piyasalara paralel aşağı yönlü potansiyelin devam ettiği düşünülebilir. Fakat bu hareketin önümüzdeki dönemde daha yavaş seyretmesi doğal olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz