""2012 hedefimiz ilk 10'a girmek""

“Anadolu’daki şube sayımızı artıracağız. 35-40 yeni il hedefliyoruz. Buralarda bankacılıkla tanışmamış kesime ulaşarak büyüyeceğiz”

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"2012 hedefimiz ilk 10'a girmek"
Şekerbank, 1953 yılında şeker pancarı üreticisinin finansal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Pancar Kooperatifleri Bankası adı altında Eskişehir’de kuruldu. 1956 yılında Ankara’ya taşındı. Şekerbank adını aldı. 1997 yılında halka arz edildi. 2004’te merkezini İstanbul’a taşıyarak yepyeni bir çehre kazandı.
Şekerbank’ın 2003’te 73 milyon lira olan sermayesi bugün 1 milyar 200 milyon TL’ye ulaşmış durumda. Şekerbank Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Göktan, 2012 yılına kadar da aktif büyüklükte ilk 10 özel banka arasına gireceklerini söylüyor.
Şekerbank son birkaç yıldır “Anadolu bankacılığı” yaklaşımıyla hareket ediyor. Göktan, bu yaklaşım kapsamında, bankacılık hizmetlerinin ulaşmadığı yerlere, bugüne kadar bankacılık hizmeti almamış kitlelere ulaşarak büyümek hedefinde olduklarına dikkat çekiyor.
Gelecek hedefini şöyle özetliyor:
“Niş ürünler yakalamak istiyoruz. Küçük ve orta ölçekli işletmelere yöneleceğiz. Bireysel, yöresel krediler, ipotekli konut kredileri gibi alanlarda büyüyeceğiz. Rakamsal bir hedef koymadık. Bankacılık hizmeti almayan kesimlere en çok hizmet götüren banka olmak istiyoruz. Şu anda aktif nüfusun yüzde 35-40’ı potansiyel teşkil ediyor. Bu kesimin hala bankada hesabı, kredi kartı yok.”  
Şekerbank Yönetim Kurulu Hasan Basri Göktan ile bankanın performansını, yeni döneme yönelik planlarını ve hedefleri konuştuk:
Capital:  Şekerbank geçtiğimiz birkaç yıldır bilanço kalemlerinde rekor büyümelere imza atıyor. Bu yıl tablo nasıl?
-  2007’de 5 yıllık bir plan yaptık. O planda da her yıl sürekli büyüyerek 2012’de Türkiye’de aktif büyüklükte kamu hariç ilk 10 özel banka arasında yer alma hedefi koyduk. Ayrıca Anadolu bankacılığı yapmak ve KOBİ’lerin lider bankası olmak yönünde bir misyon üstlendik. Bu çerçevede geçtiğimiz yıllarda hızlı, göze çarpan şekilde büyüdük. Bu planlarımızı, 2009’a münhasır olmak kaydıyla kriz nedeniyle biraz yavaşlattık. Ancak buna rağmen Şekerbank ilk 6 ayda büyümesini sürdürdü. Özellikle aktiflerimizde çok hızlı bir büyüme elde ettik. Biz Şekerbank olarak istikrarlı ve muhafazakar bir bankayız. Kredilerde daha tedbirli devam edebilmek için biraz frene bastık. Buradaki büyüme planımızı biraz yavaşlattık. Geçtiğimiz yıl sonuna göre ilk 6 ayda net kârda yüzde 20 artış sağladık. Faiz gelirlerinde yüzde 32 artış elde ettik. Kredi hacmimiz yüzde 12 büyüdü. Aktif büyümemiz yüzde 17 oldu. Mevduatta yüzde 25 düzeyinde büyüme sağladık. En önemli artışı da özkaynaklarımızda yaşadık. Büyüme planımız doğrultusunda sermaye yapımızı güçlendirmemiz gerekiyordu. Bunun için bir sermaye artırımı yaptık. Sonuçta ilk 6 ayda enflasyonun 6 puan üzerinde bir büyümeyi yakalamış olduk.
Capital:  Şekerbank’ın 2009 karnesi nasıl olacak? Yıl sonu tahminleriniz nasıl? Bu yıl da sektörün üzerinde büyüme bekliyor musunuz?
Kriz olmasaydı bu yıl da yüzde 35-40 düzeyinde büyüme öngörmüştük. Ama planlarımızı revize ettik ve toplamda yüzde 15 büyüme hedefledik. Bu hedefi, bugünden yakalamış durumdayız. Kredilerde yüzde 15 büyüme hedefliyoruz. Aktifde yüzde 10 büyüme yakalayabiliriz. Mevduatta yüzde 10 büyüme öngörüyoruz. Sonuç olarak 2009 yılını da büyüyerek geçirmiş olacağız.
Capital:  2012 için koyduğunuz hedefe, bugün itibarıyla ne kadar yaklaştınız? Bu hedefi yakalamak kolay olacak mı?
Özkaynaklarımız 1 milyar dolara yakın bir büyüklüğe ulaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz