"500'ün arkasındaki kadınlar"

Türkiye’nin en büyük şirketlerini yöneten zirvedeki kadınlar ve onların zirveye çıkma taktikleri...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
500'ün arkasındaki kadınlar
Türkiye, ‘kadın yönetici ligi’nde ilk 8’e girdiOnlar, “zirvedeki kadınlar”... Çoğu, Türkiye’nin dev şirketlerinin kaptan köşkünde uzun yıllardır oturuyor. Bu şirketlerin stratejilerine yön veriyorlar. Erkek egemen iş dünyasında, kabul görmeyi başarmalarıyla dikkat çekiyorlar. En büyük farklarını ise “duygusal zeka”ları olarak özetliyorlar. Gülsüm Azeri, Esin Mete, Vuslat Doğan Sabancı, Aslı Karadeniz, Adalet İnanç ve Tijen Çıdam gibi isimler, 5 yıldan uzun süredir dev şirketleri yönetiyor. Bunun yanında Gülfem Çakmakçı, Candan Karabağlı, Dilek Başarır, Arzu Aslan Kesimer, Barış Karakullukçu gibi son 1 yıl içinde büyük şirketlerin başına geçip devler ligine girenler de var. İşte Türkiye’nin en büyük şirketlerini yöneten zirvedeki kadınlar ve onların zirveye çıkma taktikleri...

"KABUL GÖRMEM ZAMAN ALDI"
Gülsüm Azeri, Türkiye’nin en büyük 2’nci şirketi OMV Petrol Ofisi’nin başında. Bugün 19,5 milyar TL cirolu şirketin tüm stratejisine o yön veriyor. Temmuz 2011’de OMV Petrol Ofisi’nin CEO’luğuna getirilen Azeri, kariyerinin önemli bölümünü Şişecam’da geçirdi. Şişe-cam’ın bugünkü başarısının mimarı olarak da anılıyor. Şişecam’da hem kimyasallar hem cam ev eşyası hem de düz cam gruplarına farklı dönemlerde başkanlık yaptı.
Şişecam Kimya Grubu Başkanlığı görevini üstlendiğinde, sektörde bu düzeyde görev yapan tek kadın yöneticiydi. Azeri, erkek egemen bir iş dünyası içinde kadın olarak kabul görmesinin zaman aldığını söylüyor. Ama sonunda kadın ya da erkek yönetici olmanın değil, başarılı olmanın önemli olduğuna dikkat çekiyor.
İşini çok iyi yapanlar arasında hem kadın hem erkek yöneticilerin bulunduğunu belirten Azeri, kadın yöneticilerin iş dünyasında erkeklere göre üstünlükleri hakkında şunları söylüyor: “Kadın yöneticilerden sabırlı, neticeye odaklı, ama bir o kadar da insana değer veren CEO’lar çıkıyor. Bense tüm geçmiş birikimimde ve şimdiki görevimde birlikte coşkuyu yaşayabileceğim etkili takımlar yaratmayı başardım.” Azeri, yakın dönemde Türkiye’nin en büyük şirketlerini yöneten kadın yöneticilerin sayısının da artacağını düşünüyor ve ekliyor: “Son yıllarda artan örneklerin her biri önemli bir başarı hikayesi. İş dünyası başarıya odaklıdır ve başarının peşinden gider. Başarılı yöneticilere kadın oldukları için engel çıkarılacağını doğrusu hiç zannetmiyorum.”

"TEKFEN'DE ENGEL YOK AMA TÜRKİYE'DE VAR"
Esin Mete, 2013’te Tekfen Holding’deki 40’ıncı çalışma yılını dolduracak. Toros Tarım’da 9 yıl genel müdür olarak görev yapan Mete, Nisan 2010’da Toros Tarım yönetim kurulu başkanlığı ve tarımsal sanayi grubu CEO’luğu görevine getirildi. Mete, Tekfen’de CEO konumuna giden süreçte kadın olarak hiçbir engelle karşılaşmadan çalıştığını söylüyor. “Ancak Türkiye genelinde bu konuda alınacak yol olduğunu düşünüyorum” diyor. 1,2 milyar TL cirolu Toros Tarım, Capital500’ün en büyük 102’nci şirketi. Toros Tarım’ı bu büyüklüğe ulaştıran Mete, iş hayatında kadın olmanın ne avantajını ne de zorluğunu yaşadığını söylüyor. Bulundukları gübre sektöründe bayileriyle dirsek temasında çalıştıklarını ifade eden Mete, “800’den fazla bayimizin hemen hepsi erkek, çoğu da çiftçi. Bugüne kadar hiçbiriyle kadın olduğum için bir sorun yaşamadım. Bu süreçte kadın olarak bir fark yaratıyorsam, belki de büyük resmi görebilmek kadar detaya inebilmeyi, pratik düşünmeyi örgütlediğim içindir” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz