70 bini aşar mı?

Finans Yatırım Genel Müdürü Zafer Onat, sorularımızı yanıtladı.

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
70 bini aşar mı?
IMKB, 2012’de şu ana kadar yüzde 22 yükselişle en iyi getiri sağlayan borsalar arasında yer alıyor. Bundan sonraki süreçte yukarı hareketin ve endeksin 70.000 seviyesini aşmasının AB ve not artırımı beklentilerine bağlı olduğunu söyleyen Finans Yatırım Genel Müdürü ZAFER ONAT, kurum olarak “al” tavsiyesi verdikleri 10 hisseyi şöyle sıralıyor: “Akbank, Enka şöyle sıralıyor: “Akbank, Enka İnşaat, THY, Emlak Konut, Türk Telekom, Garanti, Turkcell, Akfen, DO&CO ve Turcas.” Yılın ilk çeyreğini Avrupa’da ve dünya piyasalarında yaşanan iyimserlikle olumlu kapatmışken ikinci çeyreğin ilk yarısında Avrupa’da artan endişelerle Türk piyasaları da olumsuz bir seyir izledi. Mayıs sonundan bu yana ise Türkiye yılın ilk çeyreğindeki gibi gelişen piyasalar endeksinden daha olumlu bir performans gösteriyor. İMKB’nin yıl başından bu yana yüzde 22 civarında daha iyi bir relatif performansı var. Bundan sonraki süreçte İMKB’deki ve diğer piyasalardaki beklentileri ve yatırımcı stratejilerini Finans Yatırım Genel Müdürü Zafer Onat’la konuştuk. İMKB’de son dönemde yaşanan olumlu ayrışmaya dikkat çeken Onat, 71.000 endeks seviyelerinin AB senaryolarına ve not artırımına bağlı olduğunu kaydediyor. Onat’ın sorularımıza verdiği cevaplar şöyle:

Capital: İMKB, bugüne kadar dünya piyasalarında getiri açısından öne çıktı. Bu ayrışma nasıl yaşandı?
- Ekonominin frene basmasıyla ve düşen petrol fiyatlarıyla gerilemeye başlayan cari açık, Türkiye’nin risk primini düşürdü. Üzerine haziran sonunda gelen not artışı ve hızla gerileyen bileşik faizler de olumlu katkı yaptı. Avrupa’daki durgunluk ortamında, ekonomisi büyümeye devam eden, bütçe dengesi (kısmi bozulma olsa da) ve borç stoku verileri daha sağlıklı olan Türkiye’ye diğer gelişen piyasalarla birlikte para girişi devam ederken hem TL’nin değer kazanması hem faizlerde yaşanan ciddi düşüş özellikle bankalar öncülüğünde İMKB’yi yukarı çekti.

Capital: Bundan sonra piyasaları etkileyebilecek gelişmeler neler olur?
- Türkiye ekonomisinde yurtiçi gelişmelerden ziyade yurtdışı gelişmeler belirleyici olmaya devam edecektir. Bu doğrultuda, ekonomimiz için en önemli riski, Euro Bölgesi kaynaklı belirsizlikler oluşturuyor. Euro Bölgesi’nde krizin yeniden derinleşerek bankaların bilanço küçültme hareketi doğrultusunda, Türkiye’nin dış finansman erişimini kısıtlaması ihtimali, büyümek için dış finansmana bağımlı olan Türkiye ekonomisi için aşağı yönlü risk oluşturuyor. Olumlu faktör olarak ise gelişmiş ülke merkez bankalarının yeni parasal genişleme adımları atması,
Türkiye’ye yönelik finansman akışını olumlu etkileyerek ekonomik büyümeye destek olacaktır.

Capital: Borsada yılrn geri kalanında beklentiniz nedir? 71.000 tarihi zirveleri tekrar test edilir mi?
- Lehmanvari bir krizin çıkmadığı, buna bağlı olarak 2013 yılına ilişkin öngörülerin bugüne kıyasla daha aşağılarda oluştuğu bir senaryoyu tamamen dışlamamakla birlikte kısa vadede Avrupa Bölgesi’ndeki riskleri, piyasa üzerinde kısıtlayıcı en büyük unsur olarak görüyorum. 71.000 endeks seviyesi ise Avrupa’da krizin çözülmese de belirsizliklerin nispeten azaldığı ve belki de ABD’de bir üçüncü parasal gevşemenin sonbaharla birlikte hayata geçtiği az da olsa daha ağırlıklı bir senaryoda ulaşılabilir. Her iki senaryoda da Türkiye’nin performansının diğer gelişen piyasalara kıyasla daha iyi olacağını düşünüyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz