Başarım odaklanmada

Eray Kapıcıoğlu’yla Türkiye’nin ilk branş hastanesini nasıl yarattığını ve sektörde yarattığı ilkleri konuştuk

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Başarım odaklanmada
Dünyagöz, Türkiye’nin ilk branş hastanesi. Gözün tüm alanlarında, farklı yüzlerce tedavi yöntemiyle dünyada 18 ayrı noktada hizmet veriyor. 1.500’e yakın çalışanı, 150 göz hekimiyle yurtiçinde 14, yurtdışında da 4 ayrı noktada faaliyette bulunuyor, Türkiye’nin ilk branş hastanesinin kurucusu ise aslında kariyer hayatına inşaat sektöründe başlamış bir girişimci olan ERAY KAPICIOĞLU, Kapıcıoğlu, bugünlere gelmesinin tesadüf olmadığını söylüyor. Türkiye’de branş hastanesi alanındaki boşluğu görerek yatırım yapmasının akılcı bir hamle olduğunu belirtiyor. Sektörde pek çok ilke imza attıklarına değiniyor ve “Doğru ekiple işe başladık. En önemlisi çok çalıştık. Altyapıyı ve operasyon iş akışlarını oturtup hasta memnuniyetini ilke edindik. İnandığımız için başardık” diye konuşuyor. Dünyagöz Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Eray Kapıcıoğlu’yla Türkiye’nin ilk branş hastanesini nasıl yarattığını ve sektörde yarattığı ilkleri konuştuk:

Tam hizmet dönemi değildi
“İstanbul Fulya’da otel olarak inşa edilen bir binayı, doktor arkadaşlarımın tavsiyesiyle hastaneye çevirerek sağlık sektörüne ilk adımı 1994 yılında attım. Sektördeki ikinci hamlemi ise Avrupa Hastanesi’ni kurarak yaptım. Ancak o dönemde, tam hizmet hastanesi düşüncesi zihnime pek oturmadı. 1994’te Avrupa Hastanesi’ni Florence Nightingale Grubu’na sattım. Bir branş hastanesi üzerinden büyümenin daha rasyonel olacağına karar verdim. Türkiye’de özel bir göz hastanesi olmadığını tespit ederek 1996 yılında Türkiye’nin ilk branş hastanesini Levent’te kurdum. Kısa zamanda sağlık sektöründe Türkiye’de benzeri olmayan bir yapıyla başarı basamaklarını tırmandık. Öyle ki bugün Avrupa’da bile eşi olmayan 18 noktadaki hastaneler zincirine sahibiz.

İlk büyüme hamlesi
İlk büyüme hamlemizi, 2004 yılında Ataköy’de hizmete açtığımız akıllı binamızla yaptık diyebilirim. Aynı zamanda İstanbul’da farklı bölgelerde, ardından da yurtiçinde değişik illerde büyümeye, daha geniş coğrafyalara yayılmaya başladık. Bu işte öncelikle hedefimizi doğru koyduğumuzu düşünüyorum, Sağlığın her alanı yerine tek bir alana odaklanarak farklılaşmayı tercih ettik. Kaliteden asla taviz vermedik, Yola çıkarken hastanemize gelen ister SGK’lı ister özel sigortalı olsun, son teknolojiyle hastalarımıza hizmet vermeyi ilke edindik. Halen bu ilke doğrultusunda hareket ediyoruz, Sürekli yenilenen eksiksiz bir teknoloji kullanıyoruz. Kuruluşumuzdan sonraki büyüme ivmemize gelirsek 2009 yılına kadar yılda 1 hastane açıyorken şimdi yılda 2, hatta 3 hastane açmaya başladık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz