Bekleyen CEO'lar

Aslında her biri son döneme adını yazdırmış önemli yöneticiler...

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bekleyen CEO'lar

Talu, gelecek planlarını şöyle aktarıyor: “Hayatının büyük bir kısmını profesyonel yönetici olarak geçiren biri olarak tabii ki CEO'luğa tekrar dönmek isterim. İş birikimim, yetkinliklerim, yönetim stilim, hayat görüşüm ve aktif yapım buna imkan sağlıyor. Ama belli olgunluğa eriştiğimiz bu konumda insan biraz seçici oluyor. Ben 24 yıl sadece sigara sektöründe çalışmışken, şimdi Yaşar Holding'de gıda, boya, temizlik kağıtları, balık ve su ürünleri alanlarını öğreniyorum. Yönetim kurullarında yapılan işteki bu çeşitlilik cazip” diyor.

"ÇOK TEKLİF GELİYOR"
İş hayatında başarılarını kanıtlamış isimlere farklı sektörlerden teklif yağıyor. Koton genel müdürlüğünden ayrılan İbrahim Kanburoğlu, şu an Çelebi Grubu yönetim kurulunda rol alıyor. “46 yaşındayım ve şu an üçüncü işimde çalışıyorum” diyen Kanburoğlu, “Firmaların, sektörlerin iç dinamikleri çok farklı olabilir. Ancak yöneticilik yapıyorsanız genel prensipler pek değişmiyor. Dolayısıyla kafamda sektör ayrımı yapmıyorum. Gidilmek istenen nokta, vizyon ve benim firmaya katma değer yaratıp yaratamayacağım konuları daha önemli. Çok değişik sektörlerden, tepe yöneticiliği dahil birçok teklif alıyorum” şeklinde konuşuyor. Nobel İlaç’tan ayrılan Ahmet Ünlü de tekrar CEO olarak çalışma hayatına devam etmeyi düşünüyor. Gelecek 10 yıllık planında aktif yöneticilik bulanan Ünlü, Ağustos 2012’de görevinden ayrılmasıyla başlayan süreci şöyle aktarıyor: “Kısa bir süre içinde 12 şirketten davet aldım. On firma yaklaşık 30 yıldır çalıştığım ilaç sektöründen oldu. Diğerleri kozmetik ve medikal sektördendi. Teklif edilen pozisyonlardan 10’u CEO’luk üzerineydi. En yakın zamanda da yeniden CEO olarak işbaşı yapacağım.” Şubat ayında Saka Su genel müdürlük görevinden ayrılan Suat Atalay da daha yoğunluklu olarak hızlı tüketim, inşaat ve proje bazında yapılandırma konularında iş teklifleri aldığını açıklıyor. Atalay, “titre takılmadan” CEO, bağımsız yönetim kurulu üyesi veya yönetim danışmanı olarak değer yaratabileceği şirkette hizmet vermek istediğini de belirtiyor.

"GÖREVİ TESLİM ETMEYİ DE BİLMEK GEREK"
Tek işe saplanmadan farklı sektörlerde daha rahat bir ajanda ile çalışmanın tadını alanlar ise CEO’luktan soğuyor. O yüzden eski CEO’ların bazıları, yeniden aktif iş hayatına dönmeme konusunda gayet net. Örneğin, 2009 yılında Coca-Cola’dan ayrılan Ahmet Burak, bir daha CEO pozisyonuna dönmeyi hiç gündemine almadığını açıkça ifade ediyor. Burak, kendine farklı bir kariyer planı çiziyor: “Türk şirketlerine misyon ve vizyon geliştirmelerinde ve özellikle markalaşma süreçlerinde destek olmaya devam edebilirsem çok mutlu olurum.” Burak, bir noktadan sonra CEO pozisyonunu gençlere teslim etmek gerektiğinin altını şöyle çiziyor: “CEO olarak 7 gün 24 saat tüm işle ilgilenmek, günlük ve uzun dönemli bakış açısıyla görev almak çok önemli ve zevkli. Ancak zamanı geldiğinde çalışanlara da şans vermek gerekiyor! Çalışanlarınızı o olgunluğa eriştirdiğinizde görevi teslim edip bir üst sorumluluğu alabilmelisiniz. Ben bu bakış açısıyla yönetim ve icra kurullarında yer almak isterim. Tüketiciyle direkt teması olan hızlı tüketim ürünleri şirketlerinden bu yönde davetler alıyorum. Bu da beni çok mutlu ediyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz