Borsa yükselir, 93 bin zirvesi zor

HSBC Yatırım Genel Müdürü Tolga Koyuncu piyasa beklentileri ve yatırım stratejileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Borsa yükselir, 93 bin zirvesi zor


Capital: Altında beklentiniz nedir? Altına şu anda yatırım yapılabilir mi?
- Türkiye’de altın fiyatlarını belirleyen iki faktör var. Altının dolar/ons fiyatı ve dolar/TL kuru. Ons fiyatının 1.350 dolardan tekrar 1.550-1.600 dolar seviyelerine gelmesi zor. Çünkü Bernanke'nin görevini devretmesinden sonra FED tarafından parasal genişleme sürecine son verilecek. Buna göre de altının yükseleceğini beklemek doğru değil. Ortadoğu’da bir karışıklık olursa trade amaçlı bir yukarı hareket olabilir, bu da kalıcı olmaz. Dolar/TL’de ise 1,95-2,00 seviyeleri beklentimiz var. Bu seviyelerin üzerini çok fazla beklemiyoruz. Bu iki nedenle altında kısa vadede bir getiri beklemiyoruz.

Capital: Yılın sonuna kadar ABD dışında piyasaları etkileyebilecek önemli dış faktörler var mı?
- Bütün dünya piyasaları son dönemde bankacılık sistemindeki faiz hadlerini ve kredi durumunu daha fazla takip ediyor. AB tarafında bir canlanma var. Ancak Çin'deki gelişmeler, kısa vadede piyasalar açısından daha etkili. Çin'de büyümede yavaşlama eğilimi var gibi ancak yavaşlamanın daha fazla derinleşmesini beklemiyoruz.

Capital: Yılın sonuna kadar piyasaları etkileyecek önemli iç faktörler var mı?
- Üç başlık piyasalar üzerinde etkili olabilir. Siyasi tarafta yerel seçimler ve sosyal gelişmeler izlenecek. Seçimler sürecinde sosyal toplumsal olaylar hız kazanacak mı, ona bakılacak. Barış süreciyle ilgili negatif gelişmeler de piyasalara yansıyabilir. Daha minör olarak da Suriye'deki gelişmelerin şu anki durumdan çıkıp daha farklı bir boyuta gidiyor olması, piyasaları rahatsız eder. Yine makro olarak bakıldığında, dolar kuru yukarı yönlü hareket ettiği için piyasalar rahatsız olabilir. Çünkü kurda hareket oldu, hammadde ve ara mamullere zamlar geldi. Bu, şirketlere yukarı yönlü fiyat artışı baskısı yapıyor. Yılın sonunda beklentilerin biraz üzerinde yüzde 8'li enflasyon seviyeleri görülebilir, sürpriz olmaz.

Yeni dönemin 6 önemli rakamı
1- Yukarı yönlü hareket mümkün ama 93.000 zirvesini yeniden görmek zor.
2- Dolarda 1,92 hedefini gerçekleştirilebilir bulmuyorum. Çünkü reel sektörün döviz borcu 165 milyar dolar.
3- Bizim yıl sonu dolar kuru beklentimiz 2,00 TL seviyesinde.
4- ABD faizleri yukarı yönlü gitmediği sürece, Türkiye’de yüzde 9-10’lu bono faizi görmeyiz.
5- Ons fiyatının 1.350 dolardan tekrar 1.550-1.600 dolar seviyelerine gelmesini beklemiyoruz.
6- Yılın sonunda beklentilerin biraz üzerinde yüzde 8’li enflasyon seviyeleri görülebilir, sürpriz olmaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz