Bulut Bilişim endüstrileşmeli

"Bulut Bilişim kurum stratejisinin bir parçası haline gelmesi gerekiyor."

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bulut Bilişim endüstrileşmeli
Türkiye’de sektör büyüklüğü ve pazarın gelişmesi nasıl? Türkiye pazarını kısaca değerlendirebilir misiniz?
- Henüz pazar büyüklüğümüz istenilenin çok gerisinde. Bugün bulutu CIO’lar bir süreç iyileştirme ve maliyet düşürme aracı olarak görüyor. BT yöneticilerinin ancak yüzde 13’ü, bulutu uzun vadedeki iş transformasyonunu sağlayacak bir teknoloji olarak görüyor. Bunun yanında yüzde 43’ü bulutun rekabet avantajı sağlayacağında hemfikir. Gelecek 5 yılda dünyaya paralel olarak bizim pazarımız da çok gelişme gösterecek. Araştırmalara göre, BT yöneticilerinin yüzde 55’i; bulutun hız, esneklik ve geri dönüş heveslerinde artış sağlayacağına inanıyor. Inovasyon ortamı sağlamaya katkı yapacağını düşünenlerin oranı yüzde 40 düzeyini buluyor. Kurumların yaklaşık yarısı (yüzde 48) ise hibrid bulut (Özel bulut/umumi bulut karışımı) hizmetini kullanacağını belirtiyor.

Bulut bilişimde en çok talep hangi sektörlerden ve hangi tip şirketlerden geliyor?
- Açık ara ile en çok talep telekomünikasyon şirketlerinden geliyor. Arkasından da bankalar takip ediyor.

Ürünleriniz şirketlerin talepleri doğrultusunda mı gelişiyor yoksa belirli paketler halinde çözümler mi sunuyorsunuz?
- Ürün ve hizmetlerimizin temel versiyonları hazır, ancak kurumlara terzi usulü uyarlanıyorlar, yani şirketlerin talepleri doğrultusunda uyarlanıyorlar.

Bugüne kadar kaç uygulama gerçekleştirdiniz? Hangi sektörlerin ağırlığı öne çıkıyor?
- Biz ağırlıklı telekomünikasyon şirketleriyle çalışıyoruz. Yapmış bulunduğumuz 250’den fazla başarılı bulut uyarlaması, değişik tiplerde (SaaS, platform, altyapı, iş süreçleri, kavram kanıt lab’ları) yer alıyor.

Accenture’ın yakın gelecekteki hedefleri neler? Biraz gelecek projeksiyonunuzdan bahsedebilir misiniz?
- Kalıcı olarak ve dünyaca da kabul edilen, telekomünikasyon şirketleri ve bankaların güvenilen bulut bilişim iş ortağı olarak sabitleşmemiz en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz