Büyümeye geliyorlar

Türkiye’deki yabancı yöneticiler (expat) nüfusunda gözle görülür bir artış söz konusu.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyümeye geliyorlar


YABANCI YÖNETİCİ NÜFUSU
Expat sayısındaki artışı iş arama sitesi Kariyer.net’e gelen yabancı CV sayısından da görmek mümkün... Yabancı uyruklu adaylar tarafından Kariyer.net’e eklenen özgeçmişlerin sayısı 2011’de yüzde 34, 2012’de ise yüzde 112 arttı. Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, “3 yıl önce bilgi bankamızda 23 binin üzerinde yabancı uyruklu özgeçmiş bulunurken 2011’de bu rakam 30 bin, 2012’de ise 65 bine yükseldi” diyor.

Secretcv’nin veri tabanında ise 30 binin üzerinde expat yöneticinin CV’si bulunuyor. Şirketin genel müdürü Okan Tütüncü, en çok başvurunun Bulgaristan ve Almanya’dan geldiği söylüyor. 20 yıldır Türkiye’de üst düzey yönetim danışmanlığı yapan OneWorld Consulting Türkiye Başkanı Tim Bright da her geçen gün daha fazla sayıda yabancı yöneticinin, çalışmak için Türkiye’yi tercih ettiğini söylüyor. Geçen yıl, Türkiye’de çalışmak için expat’lardan 400’ün üzerinde başvuru aldıklarını belirten Bright, “Avrupa’nın krizde olmasına karşın Türk ekonomisinin büyümeye devam etmesi expat arzını artıyor” diyor. Adecco Türkiye Operasyon Direktörü Betül Gülmez de Türkiye’deki yerli ve yabancı şirketlerde 15 bin expat’ın çalıştığını tahmin ettiklerini söylüyor.

YENİ YATIRIMLAR ETKİLİ
Önümüzdeki dönemde ise expat sayısının yeni yatırımlar ve ortaklıklarla daha da artması bekleniyor. Istanbul Expatriate Service (IES) Kurucu Ortağı Tülay Çetin, “Türkiye’deki yabancı yatırımlarda yaşanan artışa paralel olarak expat sayısı artacak” diyor. Yerli şirketlerde ise yabancı yatırımcılarla yapılan ortaklıklar expat sayısını doğrudan etkiliyor. Çelebi, TAV, Aksigorta ve Borusan Enerji, bu duruma en güzel örneklerden...

Örneğin, 5 yıl önce Çelebi’de hiç yabancı yönetici yokken, bugün satış, pazarlama ve müşteri ilişkilerinden sorumlu 2 expat yönetici bulunuyor. Aynı şekilde TAV’da da hiç expat bulunmazken, Fransızlarla yapılan ortaklık sonucu bugün şirkette 5 expat çalışıyor. Ak sigorta’da da 3 expat yönetici görev yapıyor.

Godiva’yı satın aldıktan sonra global oyuncu olma yönünde hızlı adımlar atan Yıldız Holding’de de 5 yıl önce hiç expat yönetici yokken, bugün yönetim kurulu üyesi ve başkan seviyesinde çalışan yönetici sayısı 12’ye ulaştı.
Uluslararası şirketlerin bölge merkezlerini İstanbul’a kaydırması da expat sayısını artırıyor. Türkiye’ye gelen expat’lar daha geniş bir coğrafyadan sorumlu olurken, bir sonraki görevlendirme için avantajlı konuma geliyor. 5 yıl önce Pfizer Türkiye’de hiç expat yönetici yokken İstanbul’un bölgesel yönetim merkezi olmasıyla expat sayısı 6’ya yükselmiş durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz