Büyümeye geliyorlar

Türkiye’deki yabancı yöneticiler (expat) nüfusunda gözle görülür bir artış söz konusu.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyümeye geliyorlar


Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğ-lu, “Geçmiş dönemde Dubai’ye kaptırılan yönetim merkezleri, Körfez ülkelerindeki durgunluktan dolayı yavaş yavaş İstanbul’a taşınıyor” diye konuşuyor. Avrupa’ya göre büyüyen pazarda deneyim kazanma isteği de yabancıları Türkiye’ye yönlendiriyor. Yönetim danışmanı Müge Yalçın, “Büyüyen bir ekonomi de şirket yönetmek Avrupa lılara daha keyifli geliyor” diyor.

GELİR YÜZDE 50 ETKİLENİYOR
Expat’ları Türkiye’ye çeken en önemli unsurlardan biri de ücret faktörü.. .Pozisyonu ne olursa olsun expat’lar Türkiye’de kendi ülkelerine göre daha çok kazanıyor. Ev kirası, çocuklarının okul ücretleri ve araba gibi yan haklarla expat yöneticilerin Türkiye’deki kazançları Avrupa’dakini geçiyor. Hugent Satış Direktörü Çağlan Ünal Üzümcü, “Yabancı yöneticiler kendi ülkelerinde alacakları paranın çok daha fazlasını dışarıda çalışmanın karşılığı olarak alıyor” diyor. Almanya’da orta kademe bir yönetici aylık 10 bin Euro kazanırken, Türkiye’ye

geldiğinde çocuklarının okul masrafları, ev kirası, araba gibi yan menfaatlerle gelirini en az yüzde 50 artırıyor. Pazarlama, operasyon direktörü gibi orta kademe expat yöneticiler ise Türkiye’de ayda 13 bin dolar seviyesinde kazanıyor. Yabancı teknik personellerin ücret paketleri de 5-6 bin dolar arasında değişiyor.

Randstad Türkiye Genel Müdürü Altuğ Yaka da expat başvurularında yaşanan artışın temel nedeninin ücret olduğunu düşünenlerden. “Ayrıca expat’lar için yurtdışında çalışmak ülkesine geri döndüğünde terfi sağladığından dolayı da cazibe faktörü oluşturuyor” diyor. HSBC İK Müdürü Nadire Yücetürk de ücret ve yaşam koşullarının grup içindeki expat’lar arasında Türkiye’nin cazibesini artırdığını belirtiyor. Yücetürk’e göre bunun en önemli nedeni strateji olarak expat’lara piyasa koşullarına göre rekabetçi ücret ödemelerinden kaynaklanıyor. HSBC Türkiye’de 5 yıl önce 4 olan expat sayısının 24’e çıktığını söyleyen Yücetürk, “HSBC Grup ve HSBC Türkiye olarak expat’lara piyasa koşullarına göre rekabetçi ücret paketi sunuyoruz. Ayrıca konaklama, okul, eş destek ve taşınma ödeneği gibi yan haklarımız da bulunuyor” diyor. HSBC’de expat’ların karşılaşabilecekleri zorlukları minimuma indirmek için kültürel eğitim paketleri veriliyor. yöneticilerin profili değişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz