"Ceo’ların Form Tutma Formülü"

Kimi iş stresinden kurtulmak  kimi form tutmak için spor merkezlerinin yolunu tutuyor. Kimi de adrenalini sevdiği için yüksek doğa sporlarını tercih ediyor. Ama hepsinin ortak noktası iş dünya...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Ceo’ların Form Tutma Formülü

Kimi iş stresinden kurtulmak  kimi form tutmak için spor merkezlerinin yolunu tutuyor. Kimi de adrenalini sevdiği için yüksek doğa sporlarını tercih ediyor. Ama hepsinin ortak noktası iş dünyasında önemli pozisyonlarda görev yapmaları ve tüm yoğunluklarına rağmen spora hayatlarında özel bir yer vermeleri. Düzenli  olarak spor ve egzersiz yapmak Süleyman Orakçıoğlu, Galip Yorgancıoğlu, Meral Egemen, Erol Bilecik ve Nüzhet Atabek’in de aralarında olduğu pek çok iş insanının hayatının adeta ayrılmaz bir parçasına dönüşmüş durumda.

Yoğun çalışma temposu, stres ve hareketsizlik üst düzey yöneticilerin sağlığını tehdit eden olumsuz etkenler…Bu faktörler motivasyon düşüklüğü ve sağlık sorunlarına yol açarak her yıl milyar dolarlara varan iş kayıplarıyla sonuçlanıyor. Oysa spor yaparak bu kayıptan kurtulmak ve tüm bu sorunların önüne geçebilmek mümkün. Bu nedenle son yıllarda daha çok yönetim uzmanı yöneticilere ve çalışanlara spor yapmayı tavsiye ediyor. Şirketler de bu konuda çalışanlarını teşvik ediyor.

İş dünyası için spor yapmanın önemi gerçekten büyük. Çünkü düzenli yapılan spor zihinsel kapasite kullanımını ve yaşama sevincini artırıyor. Düzenli spor yapanların iş hayatında karar alma yetileri yükseliyor, performansları artıyor. Mesai saatleri dışında da daha enerjik oluyorlar. Purdue Üniversitesinden Dr.Gavriel Salvendy’nin 9 ay boyunca 80 kişi üzerinde yaptığı araştırma da düzenli spor yapanların zor kararları alabilme yetilerinin yapmayanlara oranla yüzde 70 oranında arttığını gösteriyor. The Canada Life Assurance şirketi, spor programlarına katılan çalışanlarının yüzde 47’sinin katılmayanlara oranla daha uyanık, mesai arkadaşlarıyla ve üstleriyle daha uyumlu olduklarını ve işlerinden daha çok zevk aldıklarını tespit etmiş. Günümüz yöneticileri de bu gerçeğin farkında. Bu nedenle ciddi sorumluluklar taşıyan, yoğun çalışan yöneticiler spora her zamankinden daha fazla önem veriyor. Zamanlarının önemli bir bölümünü spora ayırıyorlar.

Capital de iş dünyasının önde gelen isimlerine sporla nasıl tanıştıklarını, neden spor yaptıklarını ve faydasını ne şekilde gördüklerini sordu. 

Orakçıoğlu’nun Sabah Sporu
Orka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu’nun sporla ilk tanışması futbol ve basketbolla oldu. Okul yıllarında hem basketbol hem futbol takımında yer aldı. Ancak bugüne Orakçıoğlu, diğer spor dallarına merak salmış durumda. Artık tenis oynuyor, kayıyor, fırsat buldukça da yüzüyor. “Aslında spor hayatımın bir parçası” diyen Orakçıoğlu her hafta minumum 3–4 saat spor yapmaya çalışıyor. Bu sürenin en azından vücudun direncini artırmak için gerekli olduğunu düşünüyor.

Süleyman Orakçıoğlu’nun spor yaptığı sabit mekanlar yok. Zaten sporun spor salonlarında yapılmasının şart olduğunu da düşünmüyor. “Bana göre iyisi, sabah erken kalktığınız zaman evde yapacağınız yarım saatlik spor. Bu şekilde düzenli olarak her gün yapılan sporun vücut direncini artırmak ve güne iyi başlamak için büyük bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Ben sabahları evde spor yapıyorum” diyor.

Orakçıoğlu, spor yaptığında kendini daha fit ve daha iyi hissediyor. Spor yapmadığı günlerde bir eksiklik duygusu yaşadığını belirtiyor. Bu konudaki duygularını da şöyle paylaşıyor: “Bir sabah spor yapamazsam, o gün yapmam gereken bir şeyi yapmamışım hissine kapılıyorum. Bir sonraki gün, yarım saat daha fazla egzersiz yapıyorum.”

Egemen’in Pilates Tutkusu
Pilates ve koşu Avivasa Genel Müdürü Meral Egemen’in favori sportif aktiviteleri. Kemer Country’de bir spor merkezinde, bir hoca eşliğinde pilates yapıyor. Pilates için, “Tüm kasların esnemesi ve kaslarla birlikte eklemlerin de çalışması için ideal bir program” diyor.

Egemen, haftada 2 gün koşarak, 2 gün pilates yaparak sağlıklı kalmaya çalışıyor. Kayak, sörf, yelken ise mevsimsel olarak yaptığı diğer sporlar. Bunların yanında keyif aldığı bir diğer aktivite ise motorsiklet. Hafta sonlarında İstanbul civarında, Şile, Ağva, Saroz gibi yerlere arkadaşlarıyla gitmenin, doğada gezmenin müthiş keyifli olduğunu söylüyor. “Bu sayede işle ilgili tüm stresi üzerimden atabiliyorum. Adrenalin iyi gelirken, yeni bir şey öğrenme ve bunu dostlarınızla paylaşma imkanı da buluyorsunuz” diye konuşuyor.

Yoğun iş yaşamının spor yapmaya engel olamayacağını düşünen Egemen, her işe zaman ayırmanın mümkün olduğu görüşünde. Bu düşüncesini “Ben gece 21’den sonra veya sabah 7’de spora gidebiliyorum. Hafta sonları, nerede olursanız olun, kalkıp 45 dakika koşabilirsiniz. Kim tutar sizi? Zamanım yok diyenlerin tüm dolu zamanlarında neler yaptıklarının listesini çıkarın, doğru söylemedikleri hemen ortaya çıkacaktır” diyerek savunuyor.

Haftada 6 Saat Golf Oynuyor
Ray Sigorta Genel Müdürü Nüzhet Atabek’in spor serüveni futbolla başladı. Ancak futbolda eğlence ve eziyet hissinin katsayıları zamanla eziyetin lehine bozulunca arayışa girdi. Bu arayışın sonunda en büyük tutkusu golf ile tanıştı. Golf yaparken eğlencenin zamanla arttığını ve kişinin sadece kendisiyle rekabet ettiğini belirten Atabek, haftada bir 1-2 saat vuruş alanında, 4-5 saat de golf sahasında oynuyor. Bu sporun kendisini dinç tuttuğunu söylüyor. Hatta tüm aile üyelerini de golfe teşvik etmeye çalışıyor. Golfün hayatını nasıl etkilediğini ise şu sözlerle anlatıyor: “Takım oyunları sadece iş hayatında değil tüm sosyal aktivitelerde yönlendiricidir. Beraber sevinmeyi ve üzülmeyi öğretir. Hataları bireyselleştirmeden algılamanızı ve daha kolay çözmenizi sağlar. Eleştirileri hazmetmeyi kolaylaştırır hatta bunun başarı için gerekli olduğunu anlatır. Golf de benim için bu anlamda önemli. Golf oynadığım zaman kendini iyi ve mutlu hissediyorum.”  

Golfün yanı sıra kış aylarında da kayak yapmayı çok seven Nüzhet Atabek, şu sıralar yeni bir spora başlamayı düşünmüyor. Ancak yelken sporunu ilerletmek istediğini belirtiyor.

Yeni Aşkı Golfle Stres Atıyor
Lise yıllarında aktif şekilde basketbol oynayan Index CEO’su Erol Bilecik, hafta sonlarında fırsat buldukça dostlarıyla basketbol maçı yapmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra haftanın minimum 4 günü evinde veya ofisinde düzenli olarak 1 saat yürüme bandında hızlı yürüyüş yapıyor ve koşuyor. Bilecik’in  işyerinde ve evinde bu amaçla düzenlediği dinlenme odaları var. Golfe ise genellikle hafta sonları vakit ayırıyor.

Bilecik, spor yapmanın kendisi için hobi olduğunu belirtiyor. Yapılan her spor faaliyetinin kendisine fiziksel ve ruhsal olarak muazzam fayda sağladığını söylüyor. Sporun kendisine diğer faydalarını da şöyle sıralıyor: “Tabiri caizse, vücudumdaki elektriği toprağa veriyorum. Özellikle golf sporunu yapanlar, bunu daha iyi anlayacaklardır. İnsan, zaman zaman iş hayatındaki yoğun tempodan kurtulup kendini çok daha sakin, rahat ortamlarda hissetmek istiyor. Ben bunu golfte buluyorum.”

Birçok Spor Dalında Lisansı Var
Kısa adı İKMİB olan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin yönetim kurulu başkanı Murat Akyüz, bugüne kadar ralli hakemliği, amatör gemi kaptanlığı, tenis ve squash ile ilgilendi. Bu spor dallarının her birinde lisansı olan Akyüz, bugün bu dalların her birine yeterince zaman ayıramamaktan şikayetçi. Ancak bu onun spordan uzak durduğu anlamına gelmiyor. Akyüz, şu anda balıkadamlık, yamaç paraşütü, koşu ve kayak yapıyor.

Akyüz’ün tüm bu sporlara zaman ayırabilmenin formülünü ise şöyle açıklıyor: “Maalesef spor yapmak için uykudan biraz feragat etmek gerekiyor. Aksi takdirde zaman yaratmak çok zor. Bu nedenle ya sabah çok erken kalkıp koşuyorum ya da akşam iş dönüşü vakit ayırıyorum. Mutlaka zaman yaratıyorum, iş ortamının bu uğraşıma engel olmasını istemiyorum. Uzun süren ve daha teknik sporları ise hafta sonu ya da tatillerde yapmaya çalışıyorum.

Sporun moral ve sağlık açısından hayatıma katkısı büyük.  İş ortamının stresini bu üç spor tümüyle alıyor. Daha sakin ve sağlıklı karar vermeme yardımcı oluyor.”

Gamze Emre/Numil Türkiye Bebek Beslenmesi Genel Müdürü

Yapmadığı Spor Yok!

Voleybola İlkokulda Başladı

Numil Türkiye Bebek Beslenmesi Genel Müdürü Gamze Emre ciddi anlamda spor yapmaya ilk olarak ilkokul 5’inci sınıfta voleybol oynayarak başladı. Sonraki yıllarda da spordan kopmadı. Üniversiteye kadar okul takımında oynamaya devam etti.

Binicilik Büyük Tutkusu
 Voleybolun ardından sporda ikinci tutkusu ise at binmek oldu. Emre, sporun bu dalıyla ilgili olarak, “Herhalde en zevk alarak yaptığım spordu” diyor. Şimdi iş hayatının yoğunluğu ve çocukları nedeniyle at binmeye yeterince zaman ayıramadığını belirten Emre, “Atınız varsa her gün ilgilenmeniz ve binmeniz gerekiyor. Zamansızlık şimdilik beni bu tutkumdan uzak tutuyor” diye konuşuyor.

Haftada 3 Gün Mayadrom’da
 Yoğun iş yaşamına rağmen sporu ihmal etmiyor. Haftada en az 3 gün Mayadrom ve Kemer Country’de spor yapıyor. Spor salonuna gitmediği zamanlarda bisiklete biniyor, tenis oynuyor, mevsimine göre de kar kayağı ya da sörfle ilgileniyor.

Son Gözdesi Motosiklet
 Son zamanlarda motosiklet kullanmayı da öğrenen Emre, bu işten de oldukça keyif almış. Gamze Emre, sporun hayatındaki yerini şu sözlerle açıklıyor: “Spor yaptığım sabahlar ekibim hemen anlıyor. Çünkü çok daha mutlu ve enerjik oluyorum. Bu mutluluğum ev hayatıma da yansıyor. Çocuklarımla ilgilenirken daha sabırlı ve neşeli oluyorum. Kendimi iyi hissediyorum.”

Cihat Özyurt/Aymar Yönetim Kurulu Üyesi Ve Pazarlama Direktörü
Haftanın 3 Günü Büyük Kulüp’de Sporla Disipline Girdi

 Aymar Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Direktörü Cihat Özyurt sporla ilk olarak lise yıllarında haşır neşir oldu. Üniversite sınavlarına hazırlanırken bir yandan spor yapmanın kendisini disipline soktuğuna inanıyordu. Üniversite yıllarında da tenisle tanıştı. Tenisin konsantrasyonu ve strateji geliştirmeye yönelik katkısını keşfedince de bir daha bırakmadı.

Squash Ve Yelken de Yapıyor
 Şu anda haftada en az 3 gün Büyük Kulüp’de tenis oynuyor. Bunun yanında squash, yelken ve fitness yapıyor. “Yazın squash çok yoruyor, bunun yerine yelkene ağırlık veriyorum” diyor.

Spor için tercih ettiği zamanlar sabah erken saatler ile akşam iş sonrası. Bu tempoya alıştığı için artık zorlanmadığını belirten Özyurt sözlerine şöyle devam ediyor:

“Sporla Konsantrasyonum Artıyor”
 “Bu şekilde sabah ofise geldiğimde üzerimde uyku mahmurluğu ve biraz oturup kendime geleyim gibi bir durum da olmuyor. Erken saatte işe başlayıp tempomu saatlerce koruyabiliyorum. Bunun yanında spor yapmak hem iş hayatımda hem özel hayatımda konsantrasyonumu artırıyor. Kendimi işime daha fazla verebiliyorum. Spor yaptığımda üzerimdeki hantallığı atmış olmak bana inanılmaz güven veriyor.” Özyurt spor yapmadığı zamanlardaki ruh halini de şöyle özetliyor: “Spor yapmadığım ve özellikle ofis olduğum zamanlar hantallaştığımı hissediyorum.”

Galip Yorgancıoğlu/Mey İçki Ceo’su
“Basketbola Çok Şey Borçluyum”

Hayatını Spora Göre Ayarlıyor
 Mey İçki CEO’su Galip Yorgancıoğlu da ilkokulda başladığı spora hiç ara vermedi. Hayatını tamamen spora göre ayarlıyor, tüm programlarını spora göre yapıyor. Özellikle 50 yaşına yaklaşmışken sporun sağlık açısından daha da önem kazandığına dikkat çeken Yorgancıoğlu, sağlığı elverdiğince spor yapmaya devam edeceğini söylüyor.

Basketbolun Özel Yeri Var
 “İlkokuldan itibaren yaptığım sporlar içinde basketbolun özel bir yeri var. Çünkü basketbol, tam bir takım sporudur ve ben de kendimi bildim bileli hep basketbol oynadım. İş hayatında bir takım oyuncusu olduğum için bu konuda belki basketbola çok şey borçluyum.

Haftada 4 Gün Spor
 Normal zamanlarda haftada iki gün basketbol oynuyorum,  iki gün de yürüyorum. Yürüyüş için ilk tercihim Boğaz kıyısı. Oraya gidemediğim zamanlarda evde koşu bandında yürüyorum. Yaz fırsat buldukça yelken, kış aylarında da kayak yapıyorum. Göcek civarı yelkenliyle gezmeyi sevdiğim en favori rotam.

Nostalji Maçları
Zaman zaman Galatasaray Lisesi’nden arkadaşlarımla buluşup, basketbol oynuyoruz. Karşı takım ise Galatasaray’da oynarken, yani bundan 30 yıl önce her zaman yendiğimiz İTÜ’lü arkadaşlarımız oluyor.”

Hande Yavuz
hyavuz@capital.com.tr


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz