Çevresel etkilerimizi azaltmaya devam edeceğiz

CCİ İçecek Kurumsal İlişkiler Direktörü Atilla D. Yerlikaya, 2012 yılındaki sürdürülebilirlik hedeflerini de bizimle paylaştı.

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çevresel etkilerimizi azaltmaya devam edeceğiz
İÇECEK sektöründe sürdürülebilirlik çalışmaları ile tüm dünyaya yol gösteren The Coca-Cola Company ailesi için Coca-Cola İçecek (CCİ) parmakla gösterilen bir konuma sahip. Coca-Cola’nın 1994 yılında su kullanım tasarruf taahhüdü ile başlayan sürdürülebilirlik çalışmaları bugüntüm dünyada örnek alınan uygulamalar arasında gösteriliyor. Türkiye’de de Coca-Cola dünyası içinde CCİ olarak en iyi ülkelerden biri olduklarını dile getiren CCİ İçecek Kurumsal İlişkiler Direktörü Atilla D. Yerlikaya, 2012 yılındaki sürdürülebilirlik hedeflerini de bizimle paylaştı. Su ve enerji kullanımının azaltılması çalışmalarına odaklanacaklarını belirten Yerlikaya, sürdürebilirlik alanında sorularımızı yanıtladı:

Coca-Cola İçecek’in sürdürülebilirlik stratejisi hakkında bilgi verebilir misiniz?
-
Faaliyetimizden kaynaklanan çevresel etkinin yönetilmesi konusunda ana odak noktalarımızı su yönetimi, sürdürülebilir ambalajlama, enerji verimliliği ve iklim değişikliği ile mücadele oluşturuyor. Bunlara ek olarak, çalışanlarımıza adil ve güvenli bir işyeri ortamı sağlamak ve gelişimlerine yardımcı olmak, sorumlu satın alma, üretim ve pazarlama uygulamalarına imza atmak ve faaliyet gösterdiğimiz coğrafyada ekonomik ve sosyal gelişime katkıda bulunmak sürdürülebilirlik stratejimizin odak noktaları.

CCİ olarak sürdürülebilirlik alanında ana stratejiniz nedir?
-
Faaliyetlerimizden kaynaklanan çevresel etkileri etkin bir şekilde yönetmek, bu doğrultuda sektörümüz ve Coca-Cola Sistemi için örnek teşkil edecek çevredostu uygulamalara imza atmak sürdürülebilirlik yolculuğumuzda bize eşlik eden en önemli ilkeler.

CCİ olarak sürdürülebilirlik stratejimizi altı alt başlıkta yönetiyoruz. Coca-Cola İçecek olarak siz ne zamandan beri sürdürülebilirlik faaliyetleri içindesiniz?
-
1994 yılında The Coca-Cola Com-pany’nin (TCCC) su kullanım tasarrufu taahhüdü ile başlayan sürdürülebilirlik yolculuğumuzda en önemli adımlardan bir tanesi 2002 yılında çevre politikamızı oluşturmamız oldu. 2009 yılında sürdürülebilirlik yaklaşımımızı yeniden ele alarak bugünkü yönetim organizasyonumuzu oluşturduk ve 4 ana alanda çalışmalarımızı odaklandırdık: iş yerimiz, iş alanımız, çevre ve toplum. Aynı yıl ilk kurumsal sosyal sorumluluk raporumuzu yayınlayarak bu alanlardaki performanslarımızı şeffaflık ilkemiz çerçevesinde tüm paydaşlarımızla paylaştık. Coca-Cola İçecek (CCİ) ayrıca, 2011 yılında Karbon Saydamlık Projesi’ne (CDP) Türkiye’de yiyecek ve içecek sektöründen dahil olan ilk şirket oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz