Çift haneli pay hedefliyoruz

Yapı Kredi Faktoring Genel Müdürü Nida Bektaş ile sektörün performansını, şirketinin gelecek planlarını konuştuk.

1.07.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çift haneli pay hedefliyoruz
Son 4 yılda yüzde 40’lık bir büyüme yaşayan faktoring sektörü, bu yıl yüzde 20 büyüme planlıyor. Sektörün lider oyuncusu Yapı Kredi Faktoring’in genel müdürü NİDA BEKTAŞ, gelinen noktadan memnun. Ancak gidecek daha çok yol olduğunu düşünüyor. “Faktoring İtalya, Almanya gibi gelişmiş ülkelerde GSMH’nin yüzde 10-12’sini teşkil ediyor. Biz de bu rakam yüzde 5’ten yüzde 7’ye gelmiş durumda. Hala gidecek yerimiz var. Dolayısıyla gelecek hedefimiz, GSMH’den aldığımız payı çift haneli rakama taşımak” diye konuşuyor. Son yıllarda faktoring sektörü önemli bir değişim yaşıyor. 2008 yılında 27 milyar dolar olan sektör cirosu, 2011’de 40 milyar dolara çıktı. Sektördeki müşteri adedi de hızlı bir artış gösterdi. Son 4 yılda 50 binden 66 bin adete ulaştı. Sektörün lider oyuncusu Yapı Kredi Faktoring’in genel müdürü Nida Bektaş, gelinen noktadan memnun. Sektörün yüzde 40’lık önemli bir büyüme yaşadığını belirten Bektaş, hemen arkasından ekliyor: “Faktoring İtalya, Almanya gibi gelişmiş ülkelerde GSMH’nin yüzde 10-12’sini teşkil ediyor. Bizde bu rakam yüzde 5’ten yüzde 7’ye gelmiş durumda. Hala gidecek yerimiz var. Dolayısıyla faktoringin geleceğinde hedefimiz GSMH’den aldığı payı çift haneli rakama taşımak." Bektaş’a göre sektör önemli bir dönüşümün eşiğinde. Şu ana kadar sektörün genelgelerle yönetildiğine dikkat çekiyor. “Kanunlaşması sektörü daha kurallı, daha takip edilebilir bir yere taşıyor olacak” diyor. Bektaş’ın beklentisi, bu yıl sektörün yüzde 20 oranında büyümesi yönünde. “2012’de pazar liderliğimizi korumayı ve pazar paralelinde büyümeyi hedefliyoruz. 7 milyar dolar olan ciromuzu yüzde 20 büyüteceğiz.” Yapı Kredi Faktoring Genel Müdürü Nida Bektaş ile sektörün performansını, şirketinin gelecek planlarını konuştuk:

Capital: Son 5 yılda sektörün performansı nasıldı? İşlem hacmi ve müşteri sayısındaki değişimleri paylaşır mısınız?
- Faktoring, son 5 yılda büyümesini ve gelişimini en hızlı devam ettiren finansal sektörlerden biri. Sektörün aktif büyüklüğü 2008’den 2011’e 7,8 milyar TL’den 15,7 milyar TL’ye gelmiş durumda. Müşteri adedi 2008’de 50 binlerdeydi. 2011’de 66 bin olarak görülüyor. Adet olarak sektörden çoğunlukla faydalanan KOBİ segmenti. Sektörün müşteri adetinin yüzde 90’ını KOBİ’ler oluşturuyor. Hacim olarak daha farklı rakamlar olabilir. Yine sektörün 5 yıllık gelişiminde bankacılık dışı finansal kesimden aldığı pay, yüzde 26’lardan yüzde 36’lara gelmiş durumda. Faktoring alacakları 5,6 milyar TL’den 14,2 milyar TL’ye çıktı. 2011 yılını sektör 40 milyar dolar ciro ile kapattı. 2008’de bu rakam 27 milyar dolardı. Bu da yüzde 40’larda bir büyümeye işaret ediyor. Faktoring İtalya, Almanya gibi gelişmiş ülkelerde GSMH’nin yüzde 10-12’sini teşkil ediyor. Bizde bu rakam yüzde 5’ten yüzde 7’ye gelmiş durumda. Hala gidecek yerimiz var. Dolayısıyla faktoringin geleceğinde hedefimiz GSMH’den aldığı payı çift haneli rakama taşımak.

Capital: Sektörün son yıllardaki gelişimini en çok ne etkiledi?
- Türkiye’nin diğer ülkelere göre büyüyen bir ekonomisi var. Bu paralelde özkaynak sıkıntısı çeken bir yapısı bulunuyor. Nakit sağlamak açısından hem bankacılık finansman kesimi hem bankacılık dışı finansman kesimi Türkiye’de çok önemli. 2008 öncesinde finansman ağırlıklı bankalardan yapılıyordu. Kriz sonrası farklı finansman kanallarını kullanmanın avantajları keşfedildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz