Çiftçiye doğru fiyatı vererek işe başladım

Selçuk Yaşar'la yarattığı Pınar markasının arkasındaki başarı hikayesini konuştuk.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çiftçiye doğru fiyatı vererek işe başladım
Yaşar Holding Onursal Başkanı Selçuk Yaşar, iş dünyasının duayen isimlerinden. Yarım yüzyılı aşan sanayicilik hayatında Türkiye ekonomisinin gelişimine tanıklık etti. TÜSİAD'ın kuruluşunda aktif rol oynadı. Faaliyette bulunduğu sektörlerde yarattığı ilklerle dikkat çekti. Şirketinin ve kendisinin en büyük başarılarından biri de hiç kuşkusuz gıda sektöründe sıfırdan bir marka yaratması oldu. Pınar markası, bulunduğu kategorilerde öncü marka olma özelliğini korudu. Selçuk Yaşar, ilk özel sektör süt fabrikasını kurduğunda bu işin tüketici nezdinde yürüyemeyeceğini düşünenlerin sayısı hiç de az değildi. Ancak o, bugün sektördeki bilinirliği ve değeriyle ön planda olan Pınar'ı, bu eleştirilere kulak asmayarak bugünlere getirdi. Başarısının arkasında ise kendi deyimiyle "mücadeleci" ve "vazgeçmeyen" yapısının payı büyük. Duayen işadamı Selçuk Yaşar'la yarattığı Pınar markasının arkasındaki başarı hikayesini konuştum:

Fabrika kurma kararı
"Bugünmüş gibi hatırlıyorum. Seferihisar'daki çiftliğimde 1970'lerin başında süt besiciliği yapıyordum. Buradan elde edilen sütler de devlete ait olan SEK'e satılıyordu. Bahar aylarında süt üretiminin artmasıyla birlikte, çiftlikten elde edilen sütü satamamaya başladık. Diğer üreticilerin sütlerini ne yaptıklarını merak ettim. Bir araştırma yaptım ve köylülerin satamadıkları sütleri derelere döktüğünü öğrendim. Arkasından yaptığım bir
Danimarka ziyaretinde süt fabrikalarını gezerek incelemede bulundum. Türkiye'ye döndükten sonra uzun ömürlü süt üretim teknolojisini Türkiye'ye getirmeye, sağlıklı ve kaliteli üretim yapan bir fabrika kurmaya karar verdim.

"Fiyat avantaj getirdi"
Çiftçinin, köylünün emeğinin karşılığını vermeliydik. 1973'te litresi 125 kuruş olan sütü, Pınar Süt kurulduktan sonra çiftçiden 3 liraya alacağımızı ilan ettim. Bu açıklamam etkisini hemen gösterdi. Gıda sektörüne girdiğimiz yıllarda sadece devletin işletmesi SEK vardı. 1970'te ambalajlı süt üretimi bazı illerde devlet tarafından yapılıyordu. Açık süt oranı bugünkünden çok daha yüksekti. Açık süt kaynatılınca içindeki vitaminler ve bazı besin değerleri kayboluyordu. Önemli olan bu ihtiyacı önceden görebilmekti. Yaşar Holding olarak bu konuda ciddi bir girişim yaparak öncü olduk. Amacımız ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlara yatırım yaparak ülkemizin kalkınmasında rol almaktı. Benim ilgim de bu alana girmemizde rol oynadı.

İki hedef vardı
Bu sektöre girerken iki ayrı hedefim vardı. Birincisi ülkemiz çocuklarının daha sağlıklı ve kaliteli gıdalarla beslenmesini sağlamaktı. İkinci amacım ise süt üreticisinin emeğinin karşılığını almasıydı. Pınar Süt kurulduğunda, çiftçilerimiz sütlerini değerlendiremiyordu. Düzenli bir süt alımı mevcut değildi. Biz aynı zamanda süt üretimini de bölgede geliştirdik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz