Çok agresif hedefler peşindeyiz

Yandex Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, yeni görevini ve planlarını Capital’e anlattı...

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çok agresif hedefler peşindeyiz
MEHMETALİ YALÇINDAĞ, Türkiye’nin en büyük medya grubunu 1992 yılından bu yana yönetiyor. Geçtiğimiz ay Doğan Yayın Holding’deki icra görevlerini bırakarak Yandex Türkiye’nin yönetim kurulu başkanı oldu. Yandex’in geleceğine inanarak bu işe girdiğini söyleyen Yalçındağ, “Yandex’in bir Türk şirketi olarak buraya benimle birlikte girmesinin kamuoyunda bir sempati oluşturduğunu görüyorum” diyor. Öncelikli hedefinin, kullanıcılara sevecekleri kaliteli ürün ve hizmet sunmak olduğunu söyleyen Yalçındağ, “Bunların başarısı, pazar payı maksimizasyonunu kendiliğinden getirecektir. Bu konuda olabildiğince agresif hedefler peşindeyiz” diyor.

ASLINDA HER SEY BİR SOHBETLE BAŞLADI.
Yandex’in Türkiye’ye olan sempatisi ve büyüme isteği ile bu sohbetler bir işbirliğine dönüştü. Medya sektörünün yakından tanıdığı isim Mehmet Ali Yalçındağ, Doğan Yayın Holding’deki icra görevlerini bırakarak Yandex Türkiye’nin yönetim kurulu başkanı oldu. “Yandex’in Türkiye’deki geleceğine inanarak bu işe girdim” diyen Yalçındağ, şirketin Türkiye’deki açılımının mimarı olacak. Eğer model başarılı olursa Yandex bunu diğer operasyonlarına da taşıyacak ve global yayılma stratejisini bu model üzerine kuracak. Kendilerinin öncelikli hedefinin, Türkiye’deki kullanıcılara sevecekleri kaliteli ürün ve hizmetler sunmak olduğunu anlatan Yalçındağ, “Bunların başarısı, pazar payı maksimizasyonunu kendiliğinden getirecektir. Bu konuda olabildiğince agresif hedefler peşindeyiz” diye konuşuyor. “Yandex’in bir Türk şirketi olarak buraya benimle birlikte girmesinin sosyal medyada bir sempati oluşturduğunu görüyorum” diyen Yalçındağ, Yandex’i Türkiye’nin görgüsüne, geleneğine, kültürüne, örf ve adetine adapte ettiklerini, bunun da toplum tarafından sempati ve beğeniyle karşılanacağına inandığını söylüyor. Söyleşi öncesinde Moskova’daki toplantıdan dönen Mehmet Ali Yalçındağ, “Türkiye’ye büyük önem veriyorlar. Bu nedenle beni Yandex Dünya Yönetim Kurulu’na davet ettiler” diye konuşuyor. Yandex Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, yeni görevini ve planlarını Capital’e anlattı:

Capital: Yandex’in başkanı oldunuz. Onlar, sizi nasıl buldular? Siz onları nasıl buldunuz?
- Yandex’in Türkiye’de bir oluşum içinde olduğunu uzun zamandır duyuyordum. Bir Rus şirketi olarak ilk etapta Türkiye’de lokal bir şirket olarak hizmet etmek istiyorlardı. Bu kapsamda da kendileriyle bir ortaklık yapabilecek ya da uluslararası güçleriyle Türkiye’deki lokal bir gücü birleştirecek bir oluşum arıyorlardı. Kuvvetli bir profesyonel kadro kuracaklardı. O ara benimle de görüşmek istediler. Birkaç kere İstanbul’da görüştük; birkaç kere de yurtdışın-daki çeşitli konferanslarda bir araya geldik. Özellikle grubun kurucusu Arkady Volozh ve Türkiye’deki Yandex’in CEO’su olan Bogdan Wisniewski ile çok yakın bir dostluğumuz oldu. Ciddi bir işbirliği konuşmuyorduk, ilk etapta bir dostluk sohbetiydi, Türk pazarı hakkında görüş alışverişinde bulunuyorduk.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz