"Dağılmadan derinleşeceğiz"

Akkök CEO’su Ahmet Dördüncü, grubunun yeni dönem büyüme planlarını ve bu planları nasıl hayata geçireceklerini anlattı..

6.10.2016 13:47:330
Paylaş Tweet Paylaş
"Dağılmadan derinleşeceğiz"
* Geçtiğimiz 3 yılda grup olarak ne kadarlık bir yatırım yaptınız?
 Geçen yıl 300 milyon dolar yatırım yaptık. Aslına bakarsanız yılda 300 milyon dolar civarı yatırım yaparak ilerliyoruz. Bu yıl da yine bu kadarlık bir yatırım yapacağız.
* Bu yıl 300 milyon dolarlık yatırımın adresi ne olacak?
 Kimya sektörü olacak.
* Akkim’i 3 yılda 2 katı büyüttünüz. Şimdi hedefiniz 1 milyar dolarlık bir şirket yapmak. Peki bunu nasıl yapacaksınız?
 Büyümemiz hem satın almalarla hem organik şekilde gerçekleşiyor. Örneğin son olarak kimya sektöründe Gizem Frit isimli şirketi satın aldık. Geçen yıl dünyada 4 şirketin yaptığı, suların tekrar kullanılabilmesi anlamında çok ileri teknoloji bir ürün geliştirdik. Onun getirdiği bir organik büyüme olacak. İnorganik büyümeler de devam edecek. 1 milyar dolarlık bir hedef koyarsanız kısa bir sürede inorganik büyüme kaçınılmaz.
* İnorganik büyüme konusunda hedefinizde ne tür şirketler var?
 Bunu zaman içinde göreceğiz.
* Enerjide ilk 7’nin içindesiniz. Daha önce hedefiniz ilk 5 içinde yer almaktı… Bu hedefiniz değişti mi?
 Hala ilk 7’deyiz. Enerjide genel olarak sektörün çok sıkıntısı var. Biz orada daha yenilikçi ve yaratıcı olmak istiyoruz. Tekrar doğalgaz ya da hidroelektrik santrali yapmak yerine elimizdeki varlıkları daha etkin kullanalım diyoruz. Şu anda enerji sektöründe fazla kapasite var. Arz talebin üstünde. Bunun nedeni Türkiye’nin geçmiş yıllarda olduğu gibi yüzde 5-6’nın üzerinde büyümüyor olması. Son zamanlarda büyümemiz yüzde 3-4 arasında bir yere oturdu. Arz fazlasına biraz daha katkıda bulunmaktansa Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan enerji verimliliği konusunda çalışmak istiyoruz. Enerji verimliliğinin en önemli göstergesi bir birim enerjiyle ne kadar iş yapılabildiği… Enerji verimliliğinde Türkiye OECD ortalamalarının çok gerisinde. Eğer enerjiyi yüzde 10-15 daha verimli kullanabilirsek yılda 15 milyar dolarlık doğalgaz ithalatını engelleriz. Ak Enerji’nin bünyesinde böyle bir iş kurduk. Ekibimiz büyük alışveriş merkezlerini, büyük binaları dolaşıyor ve orada enerjinin ne kadar verimli kullanıldığına bakıyor. Örneğin, 100 birimlik enerji kullanıyorsunuz ve 100 TL ödüyorsunuz. Ekiptekiler, “Bana zaman verin, ben ödediğiniz miktarı 50 TL’ye düşürebiliyorsam elde edilen tasarrufu paylaşalım” diyor. Bunun Türkiye’de çok önemli bir iş olduğuna inanıyorum. 2005-2006’da dönemin Enerji Bakanı Hilmi Güler, enerji verimliliği üzerinde çok durmuştu ama çok sonuç alınamadı. Şimdi Türkiye’nin yapması gereken en önemli işlerden biri bu verimliliği yakalamak. l Enerji verimliliği işiniz hacim olarak nereye ulaşır? n Şu anda çok küçük bir hacme sahip. Bu bir ikna işi, gelip sizi ikna etmem gerekiyor. Genellikle işletmeler, “Benim işimi benden daha iyi mi bileceksin” yaklaşımı içinde. Dolayısıyla şu anda bu işi rakamlara dönüştürmek çok zor. Ama ben hakikaten çok önemli bir iş olduğuna inanıyorum.
* Enerjide hala ilk 3-5 oyuncu arasında olma hedefinizi koruyor musunuz? 
 Yok. Pozisyonumuzu koruyacağız. Enerjide şu anda 1.300 megavatlık bir kapasitemiz var. Enerjide tek başımıza da değiliz, ortaklığımız var. Şu anki amacımız yenilenebilir enerjide elimizdeki mevcut tesisleri daha optimal şekilde kullanmak, birtakım marjinal yatırımlar yapmak. Örneğin rüzgar santrallerimizi trafoların kabiliyetine göre büyütmeyi ve daha verimli şekilde kullanmayı istiyoruz.
* Gayrimenkulde yeni projeleriniz var mı?
 Bir sürü projemiz var. Bağdat Caddesi’nde cadde mağazacılığı alanında inşaatlarımız devam ediyor. Caddenin en önemli yerlerinde işlerimiz var. Saf’ın çoğunluğunu yeni devraldık, orada birtakım işlerimiz var. Bu gelişmeler yeni, onları hazmettikten sonra yeni işlere bakacağız.
* Bu yıl iş yaparken özellikle hangi risklere daha fazla dikkat ediyorsunuz?
 Bizim için en büyük risk terör olayları. Bu, insanların haleti ruhiyesi bakımından önemli. Diğer bir risk de dövizin TL karşısındaki durumu. Doların Euro’nun 3 TL ya da 3,5 TL olmasından çok düzenli olarak orada kalması önemli. Bir gün 3,5 TL olup ertesi gün 3 TL olması insanları çok rahatsız ediyor. Eliniz kalbinizde bugün ne olacak, yarını nasıl kapatacağım diyorsunuz. Önemli olan buradaki istikrar.
* Peki böyle bir durumda grubu yönetirken nasıl davranıyorsunuz?
 Her zaman aynı şeyleri yapıyoruz, aylık rakamlarımızı gözden geçiriyoruz. Operasyonel mükemmeliyete, nakit akışı kontrolüne, alacaklara ve teleflere dikkat ediyor, müşteriye yakın duruyoruz. Yapılması gereken de bunlar, yeni bir şeyler keşfetmeye gerek yok. Örneğin su filtrasyonu işini yaparken mega trendlere baktık. Sonra buna karar verdik. Dünya risk raporuna baktığınız zaman en büyük risklerden biri su sıkıntısı ve suyun insanlara yetmeyeceği konusu. Öyle olunca dünya buraya gidiyor diyorsunuz ve yatırım yapıyorsunuz.
* Grubu gelecek 5 yılda nereye taşımak istiyorsunuz?
 Gelecek 5 yıl içinde grubun amiral gemisi kimya sektörü olacak. İlk hedefimiz kimya sektöründe bir tane daha milyar dolarlık şirket yaratmak. Gayrimenkulde hedef veremiyoruz, orada yapıp satıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz