"Dışa açık Merkez Bankası"

Erdem Başçı’yla başkan olduktan sonraki ajandasını, başkanlığın hayatında neleri değiştirdiğini ve CEO’lara tavsiyelerini konuştuk.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Dışa açık Merkez Bankası
Erdem Başçı , Türkiye para politikasına yön veren en önemli isimlerden biri... Her sözü ekonomi çevrelerini derinden etkiliyor. Başkanın ekonomik değerlendirmeleri her fırsatta kamuoyunun gündemini değiştiriyor. Başkanlık dışındaki hayatı, hobileri ise pek bilinmiyor. Başçı, başkan olduktan sonra yönetim anlamında hayatının değiştiğini söylüyor. Merkez Bankası Başkanı olmanın her dönemde zor bir iş olduğuna değiniyor. Dünyanın en büyük ekonomik krizlerinden birinde başkan olmasını ise bir anlamda şans olarak görüyor ve “Bir iktisatçı olarak aslında keyifli bir dönem. Çünkü ders kitaplarının içinde yer alan ve almayan pek çok gelişme kısa bir zaman diliminde gerçekleşiyor” diye konuşuyor. Erdem Başçı, Türkiye ekonomi gündeminin en fazla takip edilen isimlerden... Dünyanın gördüğü en büyük krizlerden biri sırasında Türkiye Merkez Bankası Başkanı olması, onun aldığı kararları daha da önemli kılıyor. Para politikası kaptanının, başkanlık dışındaki hayatı ve başkan olduktan sonra hayatının nasıl değiştiği ise pek bilinmiyor. “Merkez Bankası Başkanı olmak her dönemde zor bir iş” diyen Başçı, mevcut konjonktürün bu baskıyı artırmadığı görüşünde. Yine de başkan olmanın yönetici olarak hayatını değiştirdiğini söylüyor. “Özellikle üniversite hayatı ile karşılaştırdığınızda çalışma saatlerinden toplantı sayılarına ve niteliklerine kadar büyük ölçüde farklılıklar oldu” diye konuşuyor. Dünyada merkez bankalarının öneminin ve görünürlüğünün arttığına da vurgu yapan Başçı, “Televizyondaki ekonomi kanallarında merkez bankaları sürekli göz önünde. Bazı zamanlarda Merkez Bankası’nın kendi sorumluluk alanında olmayan konularda bile adımlar atmasının beklendiği de oluyor” diye konuşuyor. Türkiye para politikasına yön veren Erdem Başçı’yla başkan olduktan sonraki ajandasını, başkanlığın hayatında neleri değiştirdiğini ve CEO’lara tavsiyelerini konuştuk:

Capital:
Eğitim hayatınızda ve Merkez Bankası kariyerinizde ilginç anılarınız var mı?
- Mühendislikten iktisat doktorasına beni götüren süreçte önemli gördüğüm bir anım var. 1988 yılının yaz aylarında Bilkent Üniversitesi’nde işletme yüksek lisans (MBA) öğrencisiyken yaz okulu için Bilkent’e gelen önemli iktisatçılar oldu. Bunların arasında daha sonra Nobel Ödülü alacak olan Thomas Sargent, o zamanki Merkez Bankası Başkanı Rüşdü Saraçoğlu, merhum Salih Neftçi ve zaman serisi konusunda uzman ekonometrici Francis Diebold vardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz