"Dördüncü dalgaya geçiyoruz"

Acıbadem Sağlık Grubu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'la son gelişmeleri ve ASG'yi taşımak istediği noktayı konuştuk.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Dördüncü dalgaya geçiyoruz
MEHMET ALİ AYDINLAR, Acıbadem Sağlık Grubu ile bölgede ciddi bir oyuncu olmakta kararlı. Son olarak dünyanın ikinci büyük hastane zinciri ile stratejik bir ortaklık gerçekleştiren Aydınlar, önümüzdeki dönemde hızla yakın coğrafyada yayılacaklarını belirtiyor. Türkiye'de satın almalarla büyümeye devam ederken, başta Rusya ve Balkanlar olmak üzere bölgede de çeşitli yatırımlarla yeni hastaneleri devreye alacaklarını anlatıyor. "Bölgede 5-6 yıl sonra çok sayıda Acıbadem Hastanesi olacak" diyor. Bu yıl Mehmet Ali Aydınlar için hareketli başladı. Önce kurucusu olduğu Acıbadem Sağlık Grubu'nda stratejik bir ortaklığa imza attı, ardından kritik bir süreci yönettiği Türkiye Futbol Federasyonu'ndaki görevini bıraktı. Başkanlıktan istifa ederek stresli bir döneme noktayı koyarken yeni ortaklıkla birlikte de ASG'yi dünyanın ikinci büyük hastane zinciri Integrated Healthcare Holdings'in bir parçası yaptı. Bugün Aydınlar, ASG'de yüzde 25, IHH'de yüzde 5'lik bir hisseye sahip. Her ne kadar ASG'de çoğunluğu kaybediyor gibi görünse de durumun farklı olduğunun altını çizen Aydınlar, IHH'nin bu ortaklıkla Ortadoğu ve Balkanlar'ın yönetimini kendisine bıraktığını söylüyor. "Holding Acıbadem Sağlık Grubu'nu kontrol ettiği için ben de holdingin yönetim kurulu üyesi ve hissedarı olarak Acıbadem'de yine yüzde 40'lık bir paya sahibim" diyor. Ortaklıkla yönetimde de bir değişiklik olmadığını ifade ediyor. Toplam 15 hastane ile 1 milyar 300 milyon TL bir ciro yaratan ASG, önümüzdeki dönemde büyümesini daha da hızlandıracak. Aydınlar, bunun ağırlıkla satın almalarla gerçekleşeceğini belirtiyor. Yurtiçinde ve yurtdışında hastane yatırımlarının tüm hızıyla süreceğini anlatıyor. Aydınlar'ın gündeminde özellikle yurtdışında bölgesel yayılma var. İlk etapta Rusya ve Balkanlar'da yatırım için adım atacaklarını paylaşan Aydınlar, "Yurtdışında şu anda sadece Üsküp'te varız ama Balkanlar'da da büyümeyi planlıyoruz. Balkanlar'da en azından 2-3 şehirde daha Acıbadem'i göreceksiniz. 5-6 yıl sonra bölgede çok sayıda Acıbadem Hastanesi olacak. Hedefteki ülkeler arasında Rusya, Azerbaycan, Irak, Libya, Mısır, Arnavutluk, Sırbistan, Kosova ve Romanya ilk başta aklıma gelen ülkeler" diyor. Acıbadem Sağlık Grubu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'la son gelişmeleri ve ASG'yi taşımak istediği noktayı konuştuk:

Capital: Yüzde 25'lik bir hisseniz kaldı. Sıfırdan kurduğunuz bir şirkette yüzde 25'lik bir hisseye sahip olmak nasıl hissettiriyor?
- Aslında şöyle bakmak lazım, yüzde 25 değil dolaylı olarak grubun yüzde 40'ına sahibim. Ben yüzde 15 hissemi takas ettim ve Integrated Healthcare Holdings'den (IHH) hisse aldım. Holding, Acıbadem Sağlık Grubu'nu kontrol ettiği için ben de holdingin yönetim kurulu üyesi ve hissedarı olarak Acıbadem'de yine yüzde 40'lık bir paya sahibim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz