"Doyasıya Mutluluk Tırmanışı"

Disiplin Başlığı: Dağcılık Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak’ın en büyük tutkusu dağcılık. Dağcılığa bundan 8 yıl önce Erciyes Dağı eteklerinde yaptığı yürüyüşlerden birinde, zirve...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Doyasıya Mutluluk Tırmanışı

Disiplin Başlığı: Dağcılık

Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak’ın en büyük tutkusu dağcılık. Dağcılığa bundan 8 yıl önce Erciyes Dağı eteklerinde yaptığı yürüyüşlerden birinde, zirveye çıkmanın nasıl bir duygu olduğunu merak edince başladı. O gün bugündür düzenli olarak Erciyes’in zirvesine tırmanışlar gerçekleştiriyor. Binlerce metre yukarıda, kendini sorguluyor, azmini ve kararlılığını sınıyor. Zirveye ulaştığında hissettiklerini “Doyasıya mutluluk” kelimeleriyle ifade ediyor. Sık sık Erciyes Dağı’na tırmanan ve kendini amatör bir dağcı olarak tanımlayan Boydak’ın hedefinde şimdi Ağrı Dağı var. “Zaman, mekan ve koşullar müsait olduğu zaman görmek ve zirve yapmak istediğim yerlerin başında Ağrı Dağı yer alıyor” diyor.

“Dağa tırmanan kişiler zirve yapmak ister. Tırmanışa başladığınız zaman tek düşünceniz zirveyi görmektir. Bu yüzden de her zorluğa göğüs germek zorunda olduğunuzu hissedersiniz. Yani bir nevi dağın şartlarını değiştiremezsiniz ama kendi şartlarınızı dağa uydurabilirsiniz.”

Bu sözlerin sahibi Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak. Bundan 8 yıl önce Erciyes Dağı’nın eteklerinde yaptığı yürüyüşler sırasında, zirvede olmanın nasıl bir duygu olduğunu merak ederek harekete geçen Boydak, o gün bugündür dağcılıkla ilgileniyor. Her ne kadar kendisini amatör bir dağcı olarak nitelendirse de düzenli olarak ekipler halinde tırmanışlar gerçekleştiriyor. Hacılar Dağcılık ve Kış Sporları Merkezi’nin fahri başkanlığını yürütüyor. Dağcılığın yaygınlaşması için çeşitli aktivitelere öncülük ediyor.

hedBoydak için yerden binlerce metre yüksekliğe çıkmanın anlamı büyük. Öncelikle bu işin kararlılık, azim ve istikrar gerektirdiğini belirtiyor. Zirveye giden yolda kimi zaman kendini sorguladığını söylüyor. “Tırmanma sürecinde kendinizle baş başa kalıp kendinizi sorgulama imkanına sahip oluyorsunuz” diye konuşuyor. Zirveye ulaştığında yaşadığı duygunun da doyasıya bir mutluluk olduğunu ifade ediyor.

Bugüne kadar ağırlıklı olarak Erciyes Dağı’nda tırmanış gerçekleştiren Boydak’ın bundan sonraki hedefinde Ağrı Dağı var. “Zaman, mekan ve koşullar müsait olduğu zaman görmek ve zirve yapmak istediğim yerlerin başında Ağrı Dağı yer alıyor” diyor.

Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak dağcılığa duyduğu ilgiyi, bu ilgisinin nasıl başladığını ve kendisi için önemini Capital’e anlattı.

Dağcılığa İlk Adım
Aslında bütün spor dallarına merakım var. Ancak dağcılık sporuna ilgim yaptığım doğa yürüyüşleriyle biraz daha arttı. Düzenli olarak haftanın 4-5 günü yürüyorum. Bununla birlikte bulunduğumuz ilin de dağcılık sporu için elverişli imkanlara sahip olması, beni bu konuda biraz daha heyecanlandırdı. Amatör olarak gerçekleştirdiğim bu sporu 2000’li yılların başından beri düzenli olarak yapmaya gayret ediyorum. Aynı zamanda HADAK’ın (Hacılar Dağcılık ve Kış sporları Merkezi) fahri olarak başkanlığını yürütüyorum.

Dağ ve doğa yürüyüşlerini sevdiğim için sık sık yürüyüş yapıyordum. Bu yürüyüşlerimizi Erciyes’in eteklerinde gerçekleştiriyorduk. Bu sırada düşündüğüm tek bir şey vardı. O da Erciyes’in zirvesine çıkmanın nasıl bir duygu olduğu. Aslında dağcılık tutkum biraz da bu merakla başladı diyebiliriz.

Eğitim ve Hazırlık Süreci
İlk dağ tırmanışımı da Erciyes’de yaptım. Bizim ailece spor dallarına destek veren bir yapımız var. Tabii bu sporun biraz olsun adrenalin içermesi kimi aile üyelerinde tedirginlik yaratsa da bana destek olduklarını söyleyebilirim.

Amatörce uğraştığım için herhangi bir özel eğitim almadım. Fakat kulüpte bu konularda deneyimli arkadaşlarımızla zaman zaman pratik yapma imkanım oldu.

Bu sporu yapmak için sürekli antremanlı olmak durumundasınız. Ekipmanlarınız eksiksiz yanınızda bulunmalı. Ayrıca psikolojik olarak da kendinizi hazır hissetmeniz önemli.

Tırmanma güzergahı üzerinde belirli kamp yerleri bulunuyor. Burada konaklayarak rotanızı belirliyorsunuz. Ekipler ayrıştırılarak gerekli teçhizatlar hazırlanıyor. Bunun yanında tabii kamplar dağcılar için vazgeçilmez eğlence yerlerinden biri. Ayrıca bu amaca hizmet etmesi için dağcılarımızın iletişim, dinlenme, konaklama ve dağcılıkla ilgili eğitimlerin verildiği Boydak Dağ Evi, Boydak Grubu kanalı ile Erciyes Dağı’nda kullanıma sunuldu.

Unutulmayan Tırmanış Anıları
Tırmanışlar sırasında hoş ve ilginç anılarımız oluyor elbette. Ancak size ilginç olmaktan ziyade bizi mutlu eden bir olaydan bahsetmek isterim. Federasyonun düzenlemiş olduğu organizasyonda gençlik ve spor bakanlarımızdan Fikret Ünlü ile zirve tırmanışı yapmak bizim için ayrı bir keyif olmuştu.

Dağcılık sporu sevilerek ve inanılarak yapılacak bir spor. Dolayısıyla yakın çevremiz ve mesai arkadaşlarımız da bizdeki bu sevgi ve inancı görerek grubumuza katılıyor. Her yıl artarak devam eden bu organizasyonlarımızı belirli dönemlerde verdiğimiz -yaklaşık 300 kişilik bir grup oluyor- kahvaltılarla teşvik edici bir hale getirmeye gayret ediyoruz. Ayrıca sadece dağcılılıkla ilgili değil, sağlıklı yaşam adına diğer spor aktivitelerine de destek vererek okulların ve spor derneklerinin bu alanda yapmış oldukları çalışmaları destekliyoruz. Gençlerimizin spora olan ilgilerini canlı tutmaya, artırmaya gayret ediyoruz.

“Tırmanırken Kendimi Sorguluyorum”

- Dağcılığın size yaşattığı duygular neler? Tırmanış anlarında nasıl bir ruh hali yaşıyorsunuz?
Dağcılık ferdi bir spor dalı olmakla birlikte aynı zamanda ekip işi. Tırmanırken kararlı, azimli ve istikrarlı olmanız gerekiyor. Tırmanmanın sağlıklı devam etmesi için bunlar şart. Ayrıca bu süreçte kendinizle baş başa kalıp kendinizi sorgulama imkanına sahip oluyorsunuz. Tırmanırken sonucun hep olumlu olmasını istiyorsunuz. Dediğim gibi ferdi olmasının yanı sıra bir ekip işi. Ekip ruhu ile hareket ettiğiniz için moral ve motivasyonunuz da çok önemli. Zirveye geldiğinizde ise bir işi başarmanın verdiği mutluluğu doyasıya yaşıyorsunuz.

- Bu konuda birlikte hareket ettiğiniz bir arkadaş grubunuz var mı?
Ben bu işi sadece amatörce yaptığım için tırmanışları bu konuda deneyim sahibi ekip arkadaşlarımızla gerçekleştiriyoruz. Tırmanış yaptığımız ekip de kafile başkanının nezaretinde iş bölümü oluyor. Bu ekipler genelde 6 -12 kişilik gruplar şeklinde oluşturuluyor.

“Ağrı Dağı Zirvesine Çıkmak İstiyorum”

- Bugüne kadar çıktığınız en yüksek nokta neresi oldu? Bu en yüksek noktaya tırmanmanın sizde yaşattığı duygular ne oldu?
Benim için şu an da 3 bin 916 metre yükseklikteki Erciyes Dağı en yüksek nokta oldu. Bu konuda milli dağcılarımızı kutlamak istiyorum. Kendileri ülkemizi dünyada en yüksek zirvelere tırmanarak en iyi şekilde temsil ediyor.

- Sırf dağcılık için başka ülkelere gittiğiniz oldu mu?
Başka ülkelerde şu ana kadar böyle bir deneyimim olmadı. Ama ileriki dönemlerde imkanım olduğu takdirde denemek isterim. Zaman, mekan ve koşullar müsait olduğu zaman görmek ve zirve yapmak istediğim yerlerin başında Ağrı Dağı yer alıyor.

Nilüfer Gözütok
ngozutok@capital.com.tr


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz