"Dünya şirketleri arasına gireceğiz"

“Zorlu’nun dünya şirketleri arasında yer almasını hedefliyoruz."

23.06.2016 13:35:410
Paylaş Tweet Paylaş
"Dünya şirketleri arasına gireceğiz"
* Bu yıl nasıl gidiyor? Sizce nasıl bir yıl olacak? 

 Ben kötümser değilim. İlk üç ayı değerlendirdiğimizde şunu söyleyebilirim: Dayanıklı tüketim, beyaz eşya ve elektronikte hem iç pazar satışlarımız hem ihracatımız geçen yılın üstünde bir performans sergiliyor. Genel olarak ilk 3 ayda yüzde 10 büyüme yaşadık. Yıl sonunda daha fazla büyümeyi planlıyoruz. Tüm piyasalara baktığınızda terör belasının etkileri hissediliyor. Terör yüzünden insanlar çekimser ve ileriye yönelik sürekli “acaba” diyorlar. Biliyorsunuz terör olayları nedeniyle geçtiğimiz aylarda İstanbul boşaldı, insanlar evinden çıkmadı. Ben tüm bunlara rağmen Türkiye’nin kötümser bakılacak bir durumda olmadığını düşünüyorum. Öyle de böyle de yüzde 3-4 büyüyen bir ekonomimiz var. Geçen yıl bile her şeye rağmen ekonomi büyüdü. Ama tabii önemli olan barış ve huzur. Barış ve huzur olursa iş de olur.

* İlk 3 ayda hedeflerde aşağı ya da yukarı yönlü bir revizyon yaptınız mı?

 Hayır hiç yapmadık.

* Peki yeni fırsatlar anlamında nasıl bir dönemdeyiz?

 Fırsat her zaman var. Fırsatları koklamayı bilmek lazım. Koku almasını bilmeyen işadamı bir yerlere gidemez. Bizim de çalışmalarımız var. Yeni yatırımlar ve hesaplarımız üzerinde çalışıyoruz. Örneğin geçtiğimiz haftalarda bunun için 3 günlüğüne Amerika’ya gittim.

* Amerika’da yeni bir yatırım mı söz konusu?

 Önümüzdeki günlerde daha net ortaya çıkacak. Güneş paneli yatırımı var, onun için Amerika’ya gittik. İnşallah bunu 2017’de faaliyete geçireceğiz. Daha mevzuat düzenlemeleri yapılacak. Biz hazırız, kararımızı verdik ama devlet mevzuatlar açısından ne düzenleme yapacak bunlara bakacağız. Gelin ata binmiş, “ya nasip” demiş.

* Bu yıla ilişkin yatırım ajandanızda neler var?

 Enerjiye yatırım yapıyoruz. Tekstilde 30-40 milyon dolarlık yatırımımız var. Vestel’de yatırımlarımıza devam ediyoruz. Orta vadede birkaç milyar dolarlık yatırım planımız bulunuyor. Bu yatırımın adresi de ağırlıklı olarak enerji, beyaz eşya, elektronik ve maden olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz