E-ticarette hedefimiz 2,5 milyar dolar

Hanzade Doğan Boyner'i bugünlerde en çok heyecanlandıran iş, tıpkı 90'ların ortasında olduğu gibi e-ticaret.

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
E-ticarette hedefimiz 2,5 milyar dolar


Capital:
Türkiye'de e-ticaretteki girişimci sayısı belli mi?
- Pazarın girişimci yapısı çok dağınık. Çok küçük siteler de var. Pazarın en büyüğü Hepsiburada'nın pazar payı yüzde 30. Hepsiburada kendisinden hemen sonra gelen ikinci büyük oyuncunun en az 2 katı ciro yapıyor.

Capital: Size e-ticaretle ilgili olarak çok sayıda girişimci geliyor mu?
- E-ticaret alanına girmek isteyen çok sayıda girişimci var. Biz de bu girişimcilerle ortaklık yapmaya sıcak bakıyoruz. Hatta bu günlerde girişimciler sermaye sahiplerinden daha avantajlı durumda. Sermaye doğru girişimcinin peşinden koşuyor, eskisi gibi değil.

Capital:
Önümüzdeki dönemde e-ticaretteki oyuncu ve konsept sayısı artar mı?
- Kesin artacak. Piyasaya giren çok sayıda yatırımcı olacak. Bir defa dikey sitelerde bir hareketlenme göreceğiz. Biz şimdi sektörleri ayırdık. Yiyecek en büyük sektör, sonra tekstil ve ev eşyaları sektörleri geliyor. Her alanda dikey sitelerin girmesini bekliyoruz.

Capital: Yabancı yatırımcı girişi yoğun olur mu?
- Tabii ama 2012 biraz temkinli bir yıl. Yine de internet bu durumdan en az etkilenen sektör olacak.

Capital:
Türkiye'de yaygın olmayan, Amerika'da olan yeni modeller, yeni ürün grupları beklenebilir mi?
- Çok farklı e-ticaret modelleri çıktı. Özel alışveriş kulüpleri ve fırsat siteleri yeni bir model olarak girdi. Şimdi yeni yeni konuşulan, insanların birbirlerine ürünlerini kiraladıkları bir model söz konusu. Bunun kurucusu olan kişi, "Aldığınız her 20 eşyadan 6'sını kullanmıyorsunuz, evde bekliyor. Bunu birbirinize kiralayın" diyor. Bu yeni bir model. Kiralayan insanlar birbirlerini tanıyor. Kiralama modelinin versiyonları Amerika ve Almanya'da da var. Bunun dışında çok niş, üyelik bazlı e-ticaret konuşuluyor. Üye oluyorsunuz, kredi kartınızı veriyorsunuz. Her ay aldığınız şampuan, çocuk bezi, krem var. Bunlar evinize geliyor. Hepsiburada, ilk çeyreğin sonunda üyelik bazlı sistemini açıyor. Bu sektörde her 2-3 yılda bir vurucu, yok edici ve değiştirici yeni modeller çıkıyor. Ama işin özü ticaret.

"En büyük hayalim"
HEDEF 1.000 ÇALIŞAN
Biz e-ticaret alanındaki birçok yeni fikre sıcak bakıyoruz. O fikirleri hayata geçirecek girişimcileri bünyemizde görmek istiyoruz. 700 mevcut çalışanımız var, 2012'de sadece ilk 4 ayda 70 kişiyi işe alıyoruz. 2012'yi 1.000 çalışanla kapatacağız.
KÂRI PAYLAŞAN GRUP OLACAĞIZ
Kendi çalışanlarımızı da birer ortak ve girişimci olarak görmek istiyoruz. Çok ciddi bir hisse opsiyon programı üzerinde çalışıyoruz. Kârı ve kazancı paylaşan bir grup olmak istiyoruz. Türkiye'de tabii bu çok zor. Mevzuat uygun değil. Opsiyona izin verilmiyor.
ÇALIŞMAK İSTEDİĞİM GİRİŞİMCİ
Ama sonucu aynı seviyeye gelecek bir prim sistemi olabilir. Dolayısıyla nasıl insanlarla çalışmak istiyorum? Bu heyecanı hissedebilen, kalbi çarpan ve bu işin zorluğunu göze alabilecek girişimcilerle çalışmak istiyorum.

Capital:
Yeni oyuncu girişlerinin yanında elemeler ve konsolidasyon da bekleniyor mu?
- Muhakkak konsolidasyonlar olacak. Çünkü göreceli olarak sermaye ihtiyacı az olmakla beraber dışarıdan göründüğü gibi bir kasa bir masa ile yapılacak bir iş değil. Çok ciddi bir altyapı ihtiyacı var. Dolayısı ile sektörde elemeler yaşanacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz