Elginkan'ın sıçrama planı

Elginkan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen’le “Başkanım” diye hitap ettiği patronu Ekrem Elginkan’ı konuştuk.

10.02.2016 14:48:530
Paylaş Tweet Paylaş
Elginkan'ın sıçrama planı
Elginkan Holding, E.C.A ve Serel markalarının sahibi. Kökleri 1950’lere dayanan çok eski ve köklü bir kurum. Armatür, seramik ve ısı sektörlerindeki ürünlerini 100 ülkeye ihraç ediyor. Bu pazarlarda da dünyanın önde gelen markalarıyla rekabet halinde. Elginkan Holding’in en önemli özelliği Türkiye’de tüm varlıkları ve gelirleri bir vakfa ait olan tek şirket olması. 16 yıldırda profesyoneller tarafından yönetiliyor. Gelirlerinin yüzde 80’inin ise eğitime bağışlanması mecburiyeti var. 16 yıl önce vefat eden Ekrem Elginkan’ın kurduğu Elginkan Holding’i manevi kızı Gaye Akçen yönetiyor. Ekrem Elginkan tarafından yönetime hazırlanan Akçen, 20 yıldır toplulukta görev yapıyor. Son 3 yıldır da Ekrem Elginkan’ın vasiyeti gereği cirosu 2 milyar TL’yi bulan holdingi yönetiyor. Son dönemde Asya Pasifik pazarına odaklanan Akçen’in hedefi, Elginkan’ı sağlıklı bir şekilde geliştirmek ve büyütmek. Bunun için dünyayı dolaşıp yeni yatırım fırsatlarını araştırıyor. Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Çin, ABD ve Endonezya’da fabrika kurmayı planladıklarını söyleyen Akçen, yeni iş olarak turizm ve gayrimenkul yatırımlarına girmeyi düşündüklerini belirtiyor. Konut sektöründeki durgunluğa rağmen gelen siparişlere yetişemediklerini söyleyen Akçen, “Seramik kaplama malzemesi ürünleri ile mutfak ve banyo dolapları üretmek için 2 yeni fabrika kurma düşüncesindeyiz” diyor. Elginkan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen’le “Başkanım” diye hitap ettiği patronu Ekrem Elginkan’ı ve Elginkan Holding’in yeni dönem planlarını konuştuk: 
* Kaç yıldır Elginkan’dasınız? 
 Ekrem Elginkan’ın öğrencisi olarak başlamış olduğum görevimi 20 yıldır sürdürüyorum. Rahmetli başkanım Ekrem Elginkan’ın sağlığında önce vakıfta göreve başladım. Bir gün kendisinin “Neden holdingde çalışmıyorsun” sorusuna karşılık, topluluk için bilgi açısından yeterli sayılamayacağımı söyleyince “Seni ben yetiştiririm” dedi. Bu konuşmadan sonra geçirdiğim aşamalarla bugüne kadar geldim ve kendimi burada buldum. Rahmetli başkanım beni çok iyi yetiştirdi. Hayat öğretmenim oldu. Sanayici değildim, bütün bilgiye onun sayesinde sahip oldum. Sonuçta Ekrem Elginkan Üniversitesi’nden mezun oldum. 
* Kaç yıl birlikte çalıştınız? 
 Başkanım, rahmetli eşim ve Sayın Süleyman Demirel İTÜ’den sınıf arkadaşıydı. Bir aile gibiydik. Kendisine işimde “Başkanım” iş dışında da “Baba” diye hitap ederdim. Vasiyetinde de manevi kızıyım. Bu benim için çok büyük bir onur. Yaşadığım sürece taşıyacağım. Başkanım bilgi ve tecrübemin artmasına katkıda bulunmak için şirketlerin yönetiminde almış olduğu yazılı kararları hep bana okuturdu. Okuduklarımdan yatırım kararlarından personel alımına kadar epey bir bilgi edindim. 
* 20 yıldır topluluktasınız ancak son 3 yıldır başkanlık yapıyorsunuz. Neden? 
 Holdingde topluluğu daha iyi irdeleyebilmek için uzun yıllar başkan yardımcılığı görevini yürüttüm. Son 3 yıldır da şimdiki görevimdeyim. l Ekrem Bey nasıl yöneticilerle çalışmak isterdi? Yönetim anlayışı, modeli neydi? n Başkanım, Türkiye’de tüm mal varlığını sağlığında kurucusu olduğu vakfa bağışlayan tek kişi. Elginkan Vakfı’nın dünyada da eşi benzeri yok. Yönetim anlayışı da çok farklıydı. Dürüstlüğe çok önem veren, iyi de karakter tahlili yapabilen bir insandı. Yöneticilerin personel seçimi sonrasında göndermiş oldukları özgeçmişleri incelemeden fotoğraflarına bakarak karakter analizi yapardı. Ben de şimdi onun gibi önce fotoğrafa bakıp sonra CV’yi okuyorum. Aile birliğini çok önemser, anne ve babası ayrı olan çocuklar için üzüntü duyardı. Mevcut üst düzey yöneticilerimizin ailelerini de yakından takip ederdi. Hastalıkları ve sorunlarıyla ilgilenirdi. Yöneticilerimizin eşlerine “gelinlerimiz” diye hitap ederdi. Bizim için patrondan çok baba gibiydi. Aynı zamanda çok prensipli, takipçi ve kuralcıydı. Yöneticilerine görev verdiğinde anında dönülmesini isterdi. İnsan ilişkilerinde de gözlerinin içine bakarak konuşmaya önem verirdi. Birinin gözünün içine baktığında kişiliğini okuyabiliyordu. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz