En Sevdiğim Butik Otel

Muzaffer Akpınar, Mehmet Günyeli, Ahu Aysal, Ayşen Zamanpur, Füsun Çevikel, Mete Konuralp… Hepsinin ortak özelliği, birer butik otel tutkunu olmaları. Hem Türkiye hem yurtdışında vazgeçemedikleri b...

1.01.2009 02:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

Muzaffer Akpınar, Mehmet Günyeli, Ahu Aysal, Ayşen Zamanpur, Füsun Çevikel, Mete Konuralp… Hepsinin ortak özelliği, birer butik otel tutkunu olmaları. Hem Türkiye hem yurtdışında vazgeçemedikleri butik oteller var. Antartika’dan İstanbul Boğazı’na, Güney Afrika’dan Alaçatı’ya kadar farklı destinasyonlardaki butik oteller, onların çekim merkezinde. Hatta aralarında tatillerini butik otellere göre planlayanlar bile var.

“Tatil için butik otelleri tercih etmem Alaçatı seyahatimle başladı. Daha küçük, daha samimi, daha kişisel, daha sahici ve en önemlisi de endüstriyel olmayan yaşam tarzını sevdim.”

Bu sözler Turkcell’in eski CEO’su Muzaffer Akpınar’a ait. Turkcell’den ayrılıp Dost Enerji’yi kuran Akpınar, son 5 yıldır fırsat buldukça Çeşme Alaçatı’daki butik otellere kaçtığını söylüyor.

Butik otel tutkunu patronlar arasında MV Holding’in yönetim kurulu başkanı Murat Vargı, Akfen Holding’in patronu Hamdi Akın, Koç Holding Yönetim Kurulu Şeref Başkanı Rahmi Koç da var. Füsun Çevikel, Mete Konuralp gibi profesyonel yöneticiler de butik otelleri tercih ediyor.

hedÇünkü bu oteller misafirlerini “evlerindeymiş” gibi rahat ettiriyor. Butik otel danışmanı ve butikotellerrehberi.com’un kurucusu İzim Bozada’ya göre butik otellerin, son dönemde daha çok tercih edilmesi, sıcak ve samimi ortamdan kaynaklanıyor. Lüks ve ayrıcalıklı hizmet anlayışı, “mümkün değil” cevabını almamak, doğal ürünler ve çevreyi bozmayan mimari butik otelleri özel ve ayrıcalıklı kılıyor.

İş dünyasının popüler butik otel destinasyonları arasında ise İstanbul Boğazı, Sultanahmet, Adalar, Bodrum, Alaçatı, Şirince, Kapadokya, Bozcaada, Kaz Dağları, Datça, Marmaris, Mardin, Gaziantep, Kalkan ve Safranbolu yer alıyor. Yurtdışında ise özellikle Avrupa’daki şatolar revaçta. Bunun dışında İsveç’teki Icehotel, Güney Afrika ve tropik adalar tatilini butik otellerde geçirmek isteyenler için en gözde destinasyonlar.

“Sanatla İç İçe Olanlar Tercihim”
Venüs Uluslararası Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Günyeli, tam bir butik otel tutkunu. Fotoğraf sanatçısı da olduğu için çağdaş sanat eseriyle dekore edilmiş butik otelleri seviyor. En sık gittiği butik otel ise Manici Kasrı. Günyeli, eşi Leyla Alaton’la gitmekten zevk aldığı butik otelleri şöyle anlatıyor:

“Butik otelleri tercih etmemim en önemli sebebi, müşteri ilişkilerinin büyük otellere göre daha sıcak ve yakın olması. Ayrıca bu tarz otellerde, kendimi evimde gibi hissetmek hoşuma gidiyor. Kültür ve sanata daha duyarlı olmaları da tercih nedenlerim arasında. Çağdaş Sanat eserleriyle özellikle fotoğraf sanatının iyi örnekleriyle dekore edilmiş butik otellerin benim için vazgeçilmez bir yeri var.

Türkiye’de Çanakkale Küçükkuyu’daki Manici Kasrı ve İzmir Şirince’deki Nişanyan Evleri’ni beğeniyorum. Avrupa’da ise Fransa Saint Remy’deki Domaine de Valmouriane Hotel, yine Fransa’nın Arles bölgesindeki Grand Hotel Nord Pinus, İtalya Floransa’daki Villa Carlos Fonseca, Prag’daki Hotel Josef in Prague vazgeçemediğim ve en çok sevdiğim butik oteller arasında.

Saydığım bu butik otellerin en çok sevdiğim yanı hizmet anlayışları. Kendinizi evinizde gibi hissetmenizi sağlıyorlar. Ayrıca benim için kalacağım otelin dekorasyonu ve mimarisi de çok önemli. Genellikle bulundukları bölgenin dokusuna ve kültürüne uygun yapılmış dekorasyonları beğeniyorum. Kaldığım butik otellerin sahipleriyle tanışmak da benim için ayrı bir keyif. Müşterilerine bir otel sahibi gibi değil, ev sahibi gibi davranıyorlar.”

“Kazdağları ve Adatepe Favorim”
Ayşen Zamanpur, Silk&Cashmere’in yönetim kurulu başkanı. İşi gereği çok sık seyahat ediyor. İş seyahatleri dışındaki tatillerinde, butik otellerde kalmayı tercih ettiğini söylüyor. En favori mekanı ise Kazdağları’ndaki Adatepe Pansiyonları. Burada bol bol doğa yürüyüşü yapıp Ege’nin yöresel yemeklerini tadıyor. Zamanpur, butik otel keyfini şöyle anlatıyor:

“İş seyahatlerimde mecburen ve daha kolay olduğu için elbette 5 yıldızlı otellerde kalıyorum. Onların da kendine has rahatı ve konforu var. Bir kere bu konfora alışırsanız, daha azına razı olamıyorsunuz. Ancak bana göre tatillerde, butik otel daha keyifli.

Türkiye’de en sevdiğim butik otel, Kazdağları’nın Adatepe Köyü’ndeki Adatepe Pansiyonları. Küçük, sevimli, iddiasız, fakat özenli bir otel. Eski, iyi korunmuş Rum evleri, mimari ve kültürel olarak orijinaline sadık kalınarak restore edilmiş. Köyün yerlisi olan naif ve mütevazı personel, konuklara adeta evlerindeymiş gibi hissettiriyor. Yöresel zeytinyağlı yemekler, konukların talebine göre özel olarak hazırlanıp sunuluyor.

hedButik otellerde daha çok minimalist, sade fakat yörenin mimari ve kültürel değerlerine aykırı olmayan dekorasyonları seviyorum. Daha başlangıçta uzunca zamandır tanıyormuşum gibi sıcak bir ‘hoş geldiniz’ ile karşılayan kişilerin yönetimindeki oteller tercih sebebim. Örneğin Adatepe Pansiyonları’nın sahibi Haluk Yurtkuran ve yöneticisi Meftun Bey gibi… Oraya gitmişken Adatepe’nin şahane zeytinyağlarından da alıyorum. Zeus Tepesi’ne çıkıyorum.”

“Icehotel Mutlaka Görülmeli”
Mete Konuralp, Alman sermayeli Tesa Bant Türkiye’nin genel müdürü. Aynı zamanda profesyonel bir yarış pilotu. Macerayı ve adrenalini seven bir yönetici. Tercih ettiği butik oteller de bundan dolayı modern ve fütürist yapılar. Konuralp, mutlaka görülmesi gereken butik otellerle ilgili olarak şunları söylüyor:

“Butik otellerin bilinmeyen veya öne çıkan yönlerini keşfetmeyi seviyorum. Genelde modern ve fütürist mimariye sahip yapılar tercihim. Burada beni en çok etkileyen ise insanoğlunun düşünülmeyeni düşünerek tasarladığı mimari özellikler oluyor. Ayrıca kullanılan renklerin verdiği farklı duyguları da yaşamak çok keyifli. Almanya’ya, iş için çok sık gidip geliyorum. Özellikle Hamburg’da bulunan Gastwerk Hotel, eski bir fabrikadan otel haline dönüştürülmüş. Odadan çıktığınızda sanki bir fabrikada geziyormuş hissine kapılıyorsunuz. Çok değişik bir otel.

İsveç’te de Icehotel, yaşarken muhakkak görülmesi gereken otellerin başında geliyor. Her yıl yıkılıp tekrar inşa edilen bu otelin odaları, meşhur sanatçılar tarafından buzdan oyulup inşa edilmiş. Sabaha kadar uyku tulumu ve ren geyiği derisi üzerinde uyumayı başaranlara sertifika verilmesi de ayrı bir olay. Buzdan yapılmış Absolut Icebar da gecenin keyfini çıkarmak için çok hoş. Tüm bardaklar buzdan ve içimi çok keyifli.

Swissotel Göcek de tercihlerim arasında. Mavinin, denizin, güneşin ve yeşilliğin keyfini tekne ruhu ile birleştirebileceğiniz hoş bir butik olarak adlandırılabilecek bir otel.” 

“Sahipleriyle Fikir Alışverişinde Bulunuyorum”
Ahu Aysal, Türkiye’nin en ünlü butik otellerinden Les Ottomans’ın sahibi. Aynı zamanda tam bir butik otel tutkunu. Aysal, en son geçtiğimiz yaz, torunlarıyla birlikte gittiği Güney Afrika’da safarideymiş hissi veren Royal Malewane otelini çok beğendiğini söylüyor. En sevdiği otelleri şöyle anlatıyor:

“En çok beğendiğim butik oteller, Bahamalar ve Güney Afrika’da bulunuyor. Bahamalar’a her yaz gidiyorum. Güney Afrika’ya, 2008 yazında, tüm ailem ve torunlarımla birlikte gittim.

Bahamalar’da Parrot Cay, başlı başlına özel olan ve denizin huzurunu otelin her yanına yansıtan muhteşem bir otel.

Güney Afrika’da ise Royal Malewane ila Kruger National Park’ı tercih ediyorum. Safari heyecanını, otelinizde dolaşırken dahi hissediyorsunuz. Vahşi yaşamın bir parçasıyken diğer tarafta konforu ile misafirlerini şımartıyor. 

Her iki otelin de gerek sahipleri gerek yöneticileri gerekse çalışanları ile tanıştım, zaten butik otel olmasının güzel ve özel yanı da bu. Bu samimiyet, kendinizi evinizde hissetmenizi sağlıyor. Ben de bu tarz bir yer işlettiğim için özellikle sahipleriyle fikir alışverişinde bulunma konusunda çok hoş sohbetlerimiz oluyor.  

Butik otellerin büyük otellere göre en büyük avantajı, en üst düzey otel yöneticisine bile her an misafirleriyle iç içe olabilme imkanı vermesi. Aynı zamanda servisin kişiselleşmesini ve misafirin kendini her an el üstünde tutuluyor hissetmesini sağlıyor.” 

“Kendimi Evimde Gibi Hissediyorum”
Muzaffer Akpınar’ın en büyük hobisi rüzgar sörfü. Bu nedenle tatillerinde, Türkiye’nin en rüzgarlı yeri olan Alaçatı’yı tercih ediyor. Son 5 yıldır tatillerini Alaçatı’da geçiren Akpınar, butik otelleri tercih nedenini şöyle anlatıyor:

“Tatil için butik otelleri tercih etmem Alaçatı seyahatimle başladı. Butik otel kavramının yaygın olduğu Alaçatı’da yaşadığım olumlu deneyimlerim, daha küçük, endüstriyel olmayan, daha samimi, daha sahici, daha kişisel yaşam tarzı tercihimle örtüştü. Dolayısıyla hem Türkiye hem yurtdışında en çok beğendiğim butik oteller Alaçatı’da diyebilirim.

Özellikle Alaçatı’daki Zeytin Konak Hotel’i çok seviyorum. Orada kendimi evimde gibi hissettiğimi söyleyebilirim.

Bunda dekorasyonun da etkisi çok büyük. Sıcak, samimi, yaşama dönük bir tarzı var.

Sahiplerini ve çalışanlarını kişisel olarak tanıyor olmak, keyifli ve lezzetli kahvaltısı, hem sörf merkezine hem Alaçatı’nın içine uzak olmaması sevdiğim tarafları.

Sahiplerini ve çalışanlarını yakından tanıyorum. Çalışanları, çok misafirperver ve tatilin iyi geçmesi için yardım gönüllüsü. Ayrıca sahipleri İlknur ve Ertuğrul İçingir arkadaşlarım. Her ikisi de Türkiye’nin kıymetli rüzgar sörfü sporcuları. Ertuğrul, ülkemizi olimpiyatlarda temsil eden tek sporcumuz. Onunla gurur duyuyorum.”

Füsun Çevikel/ Stefanel Genel Müdürü

“Tatillerimizi Butik Otele Göre Planlıyoruz”

En Çok Beğendiklerim
Butik otelleri tercih edişim, daha ihtimam gösterilip özel ilgilenilmenin farkını yasadığımdan bu yana başladı. Türkiye’de Les Ottomans, Casa Dell’Arte ve Ajia Hotel, en favori butik otellerim arasında. Dünyada ise Oberoi zinciri harika. Les Ottomans, Boğaz’da olmasının yanı sıra harika bir mimariye sahip. Casa Dell’Arte’nin harika sanat koleksiyonları var. Ajia, çok romantik. Oberoi zinciri ise müthiş mimarisini gölgede bırakacak inanılmaz bir servise sahip.

Eşimle Seçiyoruz
Butik otel seçimimde eşim Sinan Kuran’ın iç mimar olması çok etkili oluyor. Eşimle birlikte butik otellerin özel mimarilerinden ayrıca zevk alıyoruz ve değişik tarzların farklı yorumlarını gözlemlemek hoşumuza gidiyor. Butik otelleri tercih etmemin en önemli nedeni, kişiye özel oluşları ve “Mümkün değil” cevabının olmadığı bir servis almak. Sanırım buna en güzel örnek, 2007 Ağustos ayında Les Ottomans’daki düğünümüzde bize ev sahipliği yapan Ahu Aysal’dır. Kendisine tekrar teşekkür ederim. Diğer butik otellerde de yaklaşım benzer, fakat Ahu Hanım’ın yeri ayrı.

İzim Bozada/ Butik Otel Danışmanı

En Ünlü “Butik Oteller” Fransa’da

Dünyanın En İyileri
Butik oteller içinde en ünlü ve pahalısı, Fransa’nın Marthon Bölgesi’ndeki Chateau de la Couronne. Birbirinden tamamen farklı tasarımdaki 5 odadan oluşuyor. Malikanenin içindeki antika objeler, konuklara satılabiliyor olmasıyla da ilginç. İtalya’daki Grand Hotel A Villa Feltrinelli Gargnano da ünlü butik oteller arasında. 1892 yılında yapılan otel, neo-gotik kale yapısıyla konuklarını büyülüyor. Yunan adalarından Mikonos’ta bulunan Ostraco Suites, geleneksel Yunan adası mimarisini modern bir anlayışla harmanlıyor. Dominik Cumhuriyetinde bulunan Casa Colonial, Puerto Plata’da yer alıyor. Karayip adalarına has tipik bir mimariye sahip olan otel, denize sıfır konumuyla ve konuklarına özel kabanalarıyla çok özel bir kaçış destinasyonu.

İstanbul’un Butikleri
İstanbul’da bana göre butik oteller içinde en popüler olanlar, boğazda bulunmaları ve sundukları tarihi lüks içindeki kişiye özel hizmetleri nedeniyle Les Ottomans, Ajia Hotel ve Bosphorus Palace. Sultanahmet’te ise Ayasofya Cami manzaralı Ottoman Hotel Imperial, tüm dünyadan ünlü konukları ağırlıyor. Taksim Sıraselviler’de bulunan Lush Hotel’i de unutmamak lazım. Odalarının her birinin tamamen birbirinden farklı tasarımları, her zevke hitap ediyor. Nişantaşı bölgesinde ise The Sofa Hotels&Residences ve Gallery Residence’ı saymak gerekiyor.

Ayçe Tarcan Aksakal
aaksakal@capital.com.tr


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz