Enerji sektörü dijital yüzyıla giriyor

T-systems’ın Türkiye Genel Müdürü Sinan Kılıçoglu, sorularımızı yanıtladı.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji sektörü dijital yüzyıla giriyor
Avrupa’nın en büyük şirketi olan T-systems’ın Türkiye Genel Müdürü Sinan Kılıçoglu, enerji şirketlerine yönelik olarak “Akıllı sayaç sistemleri”, “BT hizmetleri” ve “Akıllı şebeke çözümleri” olmak üzere 3 ana başlıkta toplanan çözümler sunduklarını belirtiyor. Kılıçoglu, “ bilgi birikimimizi Türk enerji sektörü oyuncularına aktarmaya hazırız. Global anlamda enerji sektöründe yapmış olduğumuz işler de bizim Türkiye’deki operasyonumuza büyük bir güç katıyor” diyor. Telekom sektörünün yakın gelecekte enerji sektörünü değiştirip, dönüştürecek yenilikçi ürün ve hizmetler sunmaya hazırlandığını vurguluyor. Türkiye’deki varlığınız, ulaştığınız büyüklük ve faaliyet alanlarınızı, şirketlere sunduğunuz hizmetleri anlatır mısınız? T-Systems Türkiye, Avrupa’nın en büyük telekom şirketi Deutsche Telekom’un kurumsal müşterilere hizmet veren markasıdır. Dünya’da 20’nin üzerinde ülkede faaliyet göstermekte olan T-Systems, kurumsal müşterilerine bilgi ve iletişim teknolojileri üzerine uçtan uca katma değerli hizmetler sunuyor. Portföyündeki 50 civarındaki ürün ve hizmet sayesinde, müşterilerimize hem temel altyapı hizmetleri verirken, hem de bulundukları sektörlere spesifik endüstri çözümleri sağlıyoruz. T-Systems Türkiye olarak aynı zamanda ülkenin önde gelen en büyük kurumsal şirketlerine, BT hizmetleri ve lisanslı bir telekom operatörü olarak hizmet veriyoruz. MPLS, Clear Channel POP’ları ve altyapısını diğer ülkelerdeki altyapımızla birleştirerek kurumlara, tek noktadan tüm telekomünikasyon hizmetlerini sağlıyoruz. Dünyada bugün 2 binin üzerinde erişim noktamız bulunuyor. MPLS omurgamız, dünyada 46 Petabyte aylık IP trafiği taşıyor. 3 kıtadaki network operasyon merkezlerimizle Türkiye’deki müşterilerimize, 7 gün/24 saat en üst seviyede hizmet sağlıyoruz. Bugün Türkiye’den hangi kurumun, dünyanın hangi noktasında telekomünikasyon ve erişim ihtiyacı bulunuyorsa bu hizmetleri, en doğru teknik altyapı ve maliyetlerle müşterilerimize sunabiliyoruz. Türkiye’ye girdiğimiz 2006 yılından bu yana istikrarlı büyümemizi sürdürüyoruz. Girdiğimiz yıldan bu yana büyüyerek istikrarlı bir gelişim sergiledik.

Enerji sektörü dünyada sizin şirket için çok önemli. Türkiye’de de bu alana yöneldiniz. Sizin bu sektöre yönelik hangi hizmetleriniz var?
Bu sektöre yönelik 3 ana hizmetimizi “akıllı sayaç sistemleri”, “BT hizmetleri” ve “akıllı şebeke çözümleri” olarak sayabilirim. Akıllı sayaç (smart metering) utility dağıtım şirketlerine elektrik, gaz ve su tüketiminin anlık ölçümünü sağlayan bir sistem. Sayaçlara veya sayaçlara yakın yerlere konulan konsantratörler sayesinde tüketim miktarları ölçümleniyor ve bu bilgileri 15 dakikalık aralarla merkezde bulunan sistemlere iletiliyor. Bu sayede hem sağlayıcı şirket, hem de kullanıcı kullanılan elektrik, su ve gaz miktarını 15 dakikalık aralarla takip edebiliyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının devreye girmesiyle birlikte dağıtım şebekeleri daha karmaşık hale gelmeye başlamış ve akıllı şebeke çözümlerine duyulan ihtiyaç artmıştır. Çünkü rüzgar ve güneş gibi enerji kaynaklarının sürekliliğinin aynı olmamasından dolayı artan enerji talebini dengelemek için şirketler kesinti
yapmak zorunda kalabiliyor. Güneş ve rüzgar enerjisinin kontrol edilebilir olmaması ve kendi enerji ihtiyacı için ürettiği enerjiyi şebekeye veren tüketicilerin de artmasıyla birlikte gelecekte enerji üretimi ve tüketimindeki dengeyi en uygun seviyede tutabilmek çok önemli olacak. Çözüm ise akıllı BT sistemleri ve şeffaf tüketim ve üretim verilerini kullanan aktif yük yönetim sistemleridir. Bu sistemler ayrıca doğru zamanda doğru karar vermenizi de destekleyecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz