Enerjiye yabancı ilgisi artacak

Türkoğlu&Çelepçi hukuk ofisinden Av. Erhan Türkoğlu ve Av. Levent Çelepçi sorularımızı yanıtladı.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerjiye yabancı ilgisi artacak
Enerji sektörü yabancıların da ilgisini çekiyor. Türkoğlu&Çelepçi hukuk ofisinden avukat Levent Çelepçi, üretim santrallerinin özelleştirmesinde yabancı yatırımcı ilgisinin artabileceğini düşünüyor. Özel sektör enerji varlıkları tarafında yoğun bir yabancı yatırımcı ilgisinin olduğunu söyleyen Çelepçi, “2013 yılında enerji sektörünün yoğun bir yabancı yatırımcı ilgisine hedef olacağını tahmin ediyoruz” diye konuşuyor. Türkoğlu&Çelepçi’nin ortak avukatları Erhan Türkoğlu ve Levent Çelepçi, Türkiye’de birkaç yıldır yapılan elektrik dağıtım özelleştirmelerine, yabancı yatırımcı ilgisinin sınırlı kaldığını, ancak 2013 yılında yapılacak üretim santrallerinin özelleştirmesine yoğun bir ilgi beklendiğini söylüyor. Yeni Elektrik Piyasası Kanun Taslağı’nın da önemli yenilikler getirdiğini belirten Türkoğlu ve Çelepçi, en önemli değişikliklerin, piyasa faaliyetleri ve lisans türleri, piyasa işletim faaliyetlerine yönelik düzenlemeler, lisanslama sürecinin yeniden tanımlanması gibi başlıklarda karşımıza çıktığını ifade ediyor. Bu süreçte Avrupa Birliği  ülkeleri mevzuatından ve avukatlı pratiğinden istifade edilmesinin çok önem arz ettiğini, söyleyen Av. Erhan Türkoğlu ve Av. Levent Çelepçi sorularımızı şöyle yanıtladı:

Türkiye’de enerji sektörünün geldiği noktayı değerlendirir misiniz? Önümüzdeki yıllar için Türkiye enerji anlamında nasıl bir potansiyel taşıyor?

Levent Çelepçi: Türkiye, gerek iç tüketim artış hızıyla gerekse de coğrafi konumu itibarıyla bir geçiş koridoru oluşturması yönünden, enerji politikalarının özel öneme sahip olduğu bir ülke. 2000’li yılların başından itibaren enerji ihtiyacının Çin ile birlikte en hızlı büyüyen ülkelerden biri olması yönüyle Türkiye, enerji üretimini çeşitlendirmek, tasarrufu özendirmek ve iç kaynaklarını azami ölçüde kullanmak zaruretiyle karşı karşıya. Bu durum, sektör oyuncuları için önemli fırsatlar doğuruyor. Türkiye’yi, hepimizin içinde yaşadığı bir haneye benzetecek olursak ve bu hanenin de en önemli gider kalemlerinden birinin enerji faturası olduğunu göz önüne alırsak, enerjinin kısa, orta ve uzun vadede en önemli gündem maddelerinden biri olacağı aşikar. Türkiye’nin bir enerji geçiş koridoru olması yönüde konunun diğer bir fırsat tarafı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz