Finansal markete dönüşeceğiz

Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ile ajandasında öne çıkan konuları, yeni dönem planlarını konuştuk.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Finansal markete dönüşeceğiz


Halkbank'ın yeni stratejisinde ne var?

1- Kredilerdeki pazar payımız yüzde 8,1. Önümüzdeki 3-4 yıl içinde yüzde 9'u yakalayacağız. Çünkü, mevduatta pazar payımız yüzde 9'un üzerinde.
2- 2012'de aktifte yüzde 15, kredilerde en az yüzde 18, mevduatta en az yüzde 15 ve net kâr artışında yüzde 10 büyüme hedefimiz var.
3- KOBÎ kredilerinin payı yüzde 36 düzeyinde. Sektörde bu oran yüzde 24'lerde. KOBİ finansmanı açısından hala sektörün önündeyiz.
4- Türkiye'de 2 milyonun üzerinde KOBİ var. Yüzde 25'i Halkbank ile aktif çalışıyor. Toplam krediler açısından baktığımızda da yüzde 13 payımız var.
5- Giderlerimizi çok iyi yönetiyoruz, uluslararası ölçekte maliyet gelir rasyosunda da en düşük bankalardan biriyiz.
6- Faiz marjını çok iyi yönetiyoruz daha düşük maliyetli kaynak toplama açısından etkiniz. Bu kaynakları en verimli şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz.
7- Halkbank'ı kurumsal finansal süpermarkete dönüştürmek niyetiyle hareket ediyoruz.
8- Birlik Sigorta ve Hayat Sigorta'da çoğunluk paylarını aldık. Halkbank'ın kurumsal duruşuna uygun hale getirdik.
9- Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ve Halk Portföy Yönetim şirketlerini kurduk. Halk Leasing'in çoğunluk payını aldık.
10- Bu yıl gündemimizde faktoring şirketi var. BDDK'ya başvurduk, yakın zamanda onay alacağımızı düşüyoruz
11- İştirak politikamızla özellikle son 6 yıl içinde aktif büyüklüğü açısından 6 kat ve kârlılık açısından 7 kat büyüdük. Önümüzdeki 5 yıl içinde de benzer artışlara ulaşacağımızı öngörüyoruz.

Capital:
2012 yılında aktiflerde, kredilerde ne kadarlık bir büyüme hedefliyorsunuz? Kârlılık oranınız ne kadar olacak?
- 2012 yılına olumlu bakıyoruz. Ana kalemler itibarıyla aktif büyümede yüzde 15, kredilerde en az yüzde 18, mevduatta en az yüzde 15 ve net kâr artışında yüzde 10 büyüme hedefimiz var. Bu yıl kaynakların çeşitlendirilmesi için yurtdışından kaynak temini, Eurobond ihracı olabilir. Sendikasyon yoluyla ya da ikili anlaşmalarla kaynak temin edebiliriz. Bu yollarla 2 milyar dolar kaynak temin edebileceğimizi düşünüyorum.

Capital:Ana misyonunuz KOBİ bankacılığı. KOBİ kredilerinde pazar payınız ne kadar? Bu alanda nasıl rekabet ediyorsunuz?
- Evet, bankamız 1938 yılında kurulduğunda ana misyonumuz, KOBİ'lerin finansman alanıyla iştigal etmekti. Bu yüzden KOBİ'ler hep öncelikli oldu. 2011 sonu itibariyla KOBİ kredilerinin toplam kredilerimiz içindeki payı yüzde 36 düzeyinde. Sektör genelinde bu oran yüzde 24'lerde. KOBİ finansmanı açısından hala sektörün önündeyiz. Burada 70 yılı aşkın deneyimimizin önemli bir etkisi var. Biz sadece büyükşehirlerde, bankaların belirgin şekilde yoğunlaştığı yerlerde değil çok daha küçük yerleşim birimlerinde de varız. Bu şube dağılımımız bankamızı küçük işletmelere, esnafa yakın kılıyor ve rekabet açısından önemli bir noktada bulunuyoruz. Ayrıca esnaf kredileri Halkbank'a özgü sübvansiyonlu bir ürün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz