Finansal markete dönüşeceğiz

Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ile ajandasında öne çıkan konuları, yeni dönem planlarını konuştuk.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Finansal markete dönüşeceğiz

Giderlerimizi çok iyi yönetiyoruz, uluslararası ölçekte maliyet gelir rasyosunda da en düşük bankalardan biriyiz. Reklam giderlerimizi optimize ediyoruz. Faiz marjını çok iyi yönetiyoruz daha düşük maliyetli kaynak toplama açısından etkiniz. Bu kaynakları en verimli şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Halkbank'ta son 10 yılda kredi kalitesi belirgin şekilde düzeldi. 2001 krizinden miras kalan ve takibe intikal etmiş kredilerimiz dahil toplam tutar 1 milyar 669 milyon TL. Burada eğer 2001 ve öncesi kredileri çıkarırsak takip rasyosu yüzde 2'lere düşüyor. Sektörde 2,7 olan takip ras-yosu, Halkbank'ta yüzde 2. Tabii ki yüksek aktif kalitesi de kârlılığı destekliyor.

Capital:BDDK, "2012 gibi zor yıllar için kâr dağıtımı yapmayın" uyarısında bulunuyor. Oysa Halkbank her yıl kâr dağıtımı gerçekleştiriyor. Bu özsermaye büyümenizi nasıl etkiliyor?
- Bu önemli bir konu. Özellikle Basel II'ye geçiş sürecinde sermayeyi daha etkin kullanmakgerekiyor. Biz 2002 yılından itibaren düzenli şekilde kâr ediyoruz ve kârı da imkanlar ölçüsünde temettü olarak dağıtıyoruz. Ancak son yıllarda kredi talebindeki artışa paralel olarak, bankamızın menkul kıymetlerden krediye dönüşümü öngören stratejisi çerçevesinde bilançoda risk ağırlığı arttı. Dolayısıyla sermaye denk rasyosunda bir normalleşme yaşadık. Yine bununla ilintili olarak da temettü dağıtım oranları azaltıldı. Yani BDDK'nın ifade ettiği şekilde kârın önemli ölçüde bünyede kalması sağlandı. Geçen yıl dağıtılabilir kârın yüzde 20'sini dağıtmıştık, yüzde 80'i özkaynaklara ilave edildi. Bu yıl için henüz genel kurulumuz olmadı. Temettü dağıtımına BDDK'nın da onayıyla genel kurulumuz karar verecek ve imkanımız olması dahilinde dağıtımı yapacağız.

CEO'NUN AJANDASINDA NELER VAR?
HAZİNE'DEN YETİŞTİM

2005 Haziran ayında Halkbank'a katıldım. Daha öncesinde 13 yıl kadar Ziraat Bankası'nda çalıştım, Hazine biriminde görev aldım. Ziraat Bankası'nın portföy yönetim şirketinin genel müdürlüğünü yaptım. Dolayısıyla Hazine'den yetişmiş biriyim. Halkbank genel müdürlüğü görevine de 2011 Temmuz ayında atandım. Ama son 7 yılımı Halkbank'ta geçirdim ve bankanın yeni dönem stratejilerinin belirlenmesinde aktif görev aldım. Bankanın stratejisi 2005 yılında Pamukbank birleşmesinden sonra, KOBİ ve bireysel bankacılık çevresinde çizilmişti.
DÖNÜŞÜM TAMAMLANDI
Menkul kıymetlerinin payının azaltılması, kredilerin artırılması politikasına da bu dönemde geçilmişti. Bugün bu hedeflerimizin önemli bir bölümünü gerçekleştirdik. Bankanın operasyonel dönüşümü büyük ölçüde tamamlandı. Yeni bir dünya, yeni bir konjoktürdeyiz. Devraldığım bankayı bir noktaya götüreceksem bu, operasyonel dönüşüm sonrasında hizmet kalitesini ve ürün çeşitliliğini artırmak ve uluslararası hale getirmekle olacak. Stratejilerimiz bu noktada yoğunlaşıyor. Benim hedeflerim de bu noktalar olacak.

Capital:
Bankacılığın yanında iştiraklerinizi de genişletiyorsunuz. Bu iştiraklerin Halkbank'a nasıl bir sinerji ve ne kadarlık aktif büyüme getireceğini düşünüyorsunuz?
- Halkbank'ı kurumsal bir finansal süpermarkete dönüştürmek niyetiyle hareket ediyoruz. Birlik Sigorta, Hayat Sigorta şirketlerimizin çoğunluk paylarını aldık. Ardından bu şirketleri Halkbank'ın kurumsal duruşuna uygun hale getirdik. Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı şirketini kurduk. Halk Portföy Yönetim şirketini kurduk. Halk Leasing'in çoğunluk payını aldık. Aynı doğrultuda hareket etmeye devam ediyoruz. Bu yıl gündemimizde faktoring şirketi var. BDDK'ya başvurduk, yakın zamanda onay alacağımızı düşünüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz