"Fırsatlar çok riske girmeden büyüyeceğiz"

Turkcell CEO’su Süreyya Cİlİv, 3G ile kapıları açılan yeni dünyanın büyük fırsatlarla dolu olduğu görüşünde

1.08.2009 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Fırsatlar çok riske girmeden büyüyeceğiz"
8 ülkede 62 milyon müşterisiyle Turkcell, Türkiye’nin önemli başarı öykülerinden... Capital 500’e bu yıl 6’ncı sıradan giren şirket, sadece elde ettiği yüksek ciro ile değil teknolojiye, insan kaynağına yaptığı yatırımlarla ve yenilikçi kültürüyle de göz dolduruyor.
Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, global krize, sektördeki çetin rekabete rağmen bu yıl yine büyüme hedefinde olduklarını söylüyor. 2009’da tek haneli bir büyüme öngördüklerini söyleyen Ciliv, “İkinci dünya savaşından bu yana, son 64 yılın en zor şartlarını yaşıyoruz. Ancak biz Turkcell olarak bütün bu şartlara rağmen çok güçlü insan kaynağımızla, teknoloji yatırımlarımızla ve yenilikçi kültürümüzle fark yaratmaya ve pazarda kazanmaya devam edeceğiz” diye konuşuyor.
Halihazırda New York borsasında işlem gören Turkcell, global pazarda da önemli bir güce sahip. Bölgenin en büyük operatörü olmasının yanı sıra global pazarın önde gelen teknoloji şirketleri arasında sıralanıyor. “Özellikle mobil teknolojiler konusunda dünyada birincilerle aynı seviyedeyiz” diyen Süreyya Ciliv, Avrupa’dan Hindistan’a bugün dünyanın pek çok yerinden birçok operatörün Turkcell’in tecrübesinden, bilgi ve becerilerinden yararlanmak, işbirliği yapmak için geldiğine dikkat çekiyor.
15 yıldır hızlı koşan Turkcell, bu aydan itibaren yeni bir maratona daha başlıyor. Kısa süre önce hayata geçen 3G, sadece Turkcell değil tüm telekom sektörü için yeni bir milat olarak kabul ediliyor. Sektörde fiyat rekabetinde dibe vurulduğunu düşünen Ciliv, “3’üncü neslin kapısını açtığı mobil dünya büyük fırsatlarla dolu. Biz de son 2 yıldır buna odaklandık. Kapsama alanına, ses ve data kalitesine, hizmet ağına ve mobil servislere yatırım yaptık. Bugün bu alanlarda açık ara liderliğimiz var. Ben rakiplerimizin yerinde olsam bu konulara odaklanırım” diye konuşuyor.
Dünyada bugün internete ulaşanların sayısı 1 milyar düzeyinde. 3G ile bu rakamın gelecek 3-4 yılda 4 milyara ulaşabileceğini söyleyen Ciliv, “Pazarın büyüyeceği kesin. Fakat eski yavaş bürokratik büyük telekom firmaları gibi hareket etmeyip hızlı teknoloji firmaları gibi hareket eden firmalar kazanacak” diyor.
Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv ile Turkcell’in yeni dönem planını, telekom sektörünün geleceğini ve 3G ile kapıları açılan yeni mobil dünyayı konuştuk:
Capital:  Turkcell'in 2008 yılında gelirleri 7 milyar dolara ulaştı. Bu yıl gelirlerinizde ne kadar artış hedefliyorsunuz? 2009’da kârlılık hedefiniz nedir?
Halka açık bir şirket olduğumuz için verilerimizi 3 ayda bir açıklıyoruz. Son açıkladığımız verileri dikkate alarak dünyadaki global ekonomik krize, Türkiye’deki etkilerine ve çetin rekabete rağmen Turkcell’in büyümeye devam edeceğini söyleyebilirim. Bu yıl, tek haneli bir büyüme öngörüyoruz.
2009’un birinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre TL bazında yüzde 12 büyüme kaydettik. 4 büyük firma arasında Türkiye’nin en hızlı büyüyen telekom firması olduk.
İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana, son 64 yılın en zor şartlarını yaşıyoruz. Ancak biz Turkcell olarak bütün bu şartlara rağmen çok güçlü insan kaynağımızla, teknoloji yatırımlarımızla ve yenilikçi kültürümüzle fark yaratmaya ve pazarda kazanmaya devam edeceğiz.
Capital:  Turkcell’in gelirleri nasıl dağılıyor? Bu dağılımın bundan 5 yıl sonra nasıl olacağını öngörüyorsunuz?
8 ülkede 62 milyon müşterimiz var. Bazı yurtdışındaki iştiraklerimiz gelirimize değil, kârımıza konsolide ediliyor. Türkiye, Turkcell’in gelirlerinde yüzde 80 gibi bir oranda önemli yer teşkil ediyor. Türkiye’de gelirlerimizin yüzde 80’inin biraz üzerindeki bir oranı sesten geliyor. Yüzde 16 gibi bir oran da servislerden geliyor. Bu arada bu servisler en hızlı büyüyen işimiz konumunda. Normal büyümenin 3 misline yakın bir hızla büyüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz