"Globalleşme kararı aldık"

Kazancı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı, yeni dönem planlarını anlattı.

10.11.2017 15:28:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Globalleşme kararı aldık"

  •  Enerjide yurt dışında arayışınız sürecek mi? 

 Afrika’da doğal gaz sıkıntısı var. Orada enerji kaynağı çok sınırlı. Afrika’ya en kolay taşınabilir santral fuel oil santrali olduğu için oralara fuel oil götürüyoruz. Aksa bir global enerji şirketi olsun istiyorduk ve bunun için Afrika santral yatırımlarını yaptık. 2017’den sonra yurt dışındaki tüm enerji fırsatlarını değerlendireceğiz. 2018 enerjide çok ciddi döviz girdisi elde edeceğimiz bir yıl olacak. 

  •  Son 10 yılda enerjiye pek çok grup yatırım yaptı, kimi umduğunu bulamadı. Siz enerjiye yatırıma devam ediyorsunuz. Geleceği nasıl olacak? Potansiyel nasıl? 

 Bu yılın ikinci çeyreğinde Türkiye yüzde 5 büyüdü. Enerji talebi de buna paralel olarak artış gösteriyor. Ülkenin büyümesinin dışında AB’deki toparlanma da hızlanıyor. Bu da daha fazla ihracat demek ve ekonomimize önümüzdeki dönemlerde olumlu yansımaya devam edecek. Dolayısıyla 2017 ve 2018’in grubumuz için daha iyi yıllar olacağını ve çift haneli büyüme rakamlarını yakalayacağımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu yıl enerji talebi yüzde 5 artışla gidiyor. Bu kadar sıkıntılı dönemler geçiren ülkede yüzde 5’lik enerji büyümesi kendini gösteriyorsa önümüzdeki yıllar daha da yüksek büyüme görebiliriz. Fiyatlar daha makul seviyelere gelecek. Türkiye’de enerji yatırımlarına devam eden şirketler var ve ileride enerji talebi çok daha fazla artacak.

  • Şu an doğal gaz dağıtımında Türkiye’nin en büyük grubusunuz. Burada hedefler neler?

 Aksa Doğalgaz, Türkiye’nin en geniş coğrafi alana hizmet veren ve doğal gaz dağıtımı konusunda en uzman şirketlerinden biri. Şirket, 21 lisanslı dağıtım bölgesi, 27 il ve 135 ilçede faaliyet gösteriyor. 60 doğal gaz dağıtım bölgesinin 21’inin lisansını aldık. Doğal gaz dağıtımında Türkiye’nin en büyük grubu olduk. Bugüne kadar doğal gaz dağıtımına 2,4 milyar TL yatırım yaptık. Bugünden sonra da 2021’e kadar doğal gaz dağıtımına 2,4 milyar TL daha yatırım yapacağız. Hedefimiz abone sayımızı 4,5 milyonun üzerine çıkarmak. Aksa Doğalgaz bugün 8 milyar metreküp doğal gaz dağıtımı gerçekleştiriyor. 2020 yılında 10 milyar metreküp dağıtım yapmayı, 21 bin 638 km’lik şebeke uzunluğunu ise 2021 sonunda 40 bin km’ye ulaştırmayı hedefliyoruz. 

  • Elektrik üretiminde de Türkiye’nin devleri arasındasınız. Burada kurulu güçte nereye ulaştınız?

 Aksa Enerji, Türkiye’nin halka açık en büyük serbest elektrik üreticisi. Ülkemizde ve yurt dışında kurup işlettiğimiz linyit, doğal gaz, akaryakıt, rüzgar ve hidroelektrik santralleriyle global bir enerji şirketine dönüştük. Afrika’da kurulan santrallerimizin devreye giren kapasiteleriyle bugün toplamda 2.347 MW kurulu güce sahibiz. Aksa Enerji ile son 5 yılda 2 milyar TL’den fazla yatırım yaptık. Elektrik segmentinde, Çoruh ve Fırat lisanslı dağıtım bölgelerindeki elektrik dağıtım ve elektrik perakende satış şirketleri ile bu bölgelerdeki 4,5 milyon nüfusa yılda yaklaşık 6 milyar KWh elektrik dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Tüm Türkiye genelindeyse Aksa Elektrik Satış ile Çoruh ve Fırat bölgelerindeki perakende satış şirketleri, tüm Türkiye’ye yılda 11,3 milyar KWh elektrik satışı gerçekleştiriyor. Aksa Elektrik Satış, Aksa Elektrik Dağıtım ve Aksa Elektrik Perakende Satış şirketlerimiz müşteri memnuniyetini ön planda tutmaya devam ederek verilen hizmetin katma değerini artıracak. Gerek bayilik, gerekse dağıtım tarafındaki geliştirmelerle birlikte 2021’e kadar yaklaşık 1 milyar TL yatırım planlıyoruz. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.