Gökyüzünü işletmelere açtık

Selen Kocabaş ile bulut bilişimin gelişiminden şirket olarak bu alanda verdikleri hizmetlere kadar pek çok konuyu konuştuk.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Gökyüzünü işletmelere açtık
Bulut uygulamaları, bilişimde önlenemez bir teknolojik trende dönüşmüş durumda. Küreselleşmenin bilişim dünyasındaki karşılığı olarak ‘bulut bilişim’ gösteriliyor. Aslında bireysel olarak internette pek çok mecrada farkında olmadan bulut bilişimi kullanıyoruz. Youtube ya da Facebook’a yüklediğimiz videolar, aldığımız e-posta hizmetleri, Twitter’dan gönderdiğimiz fotoğraflar, hepsi dev bir sanal bulutun içinde saklanıyor. Giderek hayatımızın içine daha fazla giren bulut bilişim, pek çok sektörde hızla yayılacak. 2013’e gelindiğinde dünya çapında bulut servisleri 44 milyar dolarlık hacme ulaşırken Türkiye’de bu rakamın 302 milyon dolara çıkması bekleniyor. Konuyla ilgili IDC’nin hazırladığı rapora göre Amazon’un bulut hizmetleri 2012’de 1 milyar dolarlık hacme ulaşacak. Gartner’ın öngörülerine göre; 2016’nın sonunda Global 1000 şirketlerinin yüzde 50’sinden fazlası önemli müşteri bilgilerini genel bulutta depolayacak. Önümüzdeki yıllarda böyle bir büyüme ivmesi beklenen bulut bilişim alanında hizmet veren şirketlerden Turkcell’in kurumsal pazarlama ve satıştan sorumlu genel müdür yardımcısı Selen Kocabaş ile bulut bilişimin gelişiminden şirket olarak bu alanda verdikleri hizmetlere kadar pek çok konuyu konuştuk. İşte detaylar...

Turkcell ne kadar süredir bulut bilişim hizmeti veriyor?

- Turkcell, yeni trendleri yakından takip eden, büyük resmi doğru ve zamanında okuma yeteneğine sahip bir iletişim ve teknoloji şirketi. Bu sayede, dünyada bulut bilişim konusunda hazırlıklarını en hızlı tamamlayan ve hızla buluta uygun altyapıyı kuran öncü şirketlerden biri olduk. Bulut teknolojilerini, 2007 yılından itibaren önce Turkcell içinde, ardından Turkcell grup şirketlerine sunduğumuz hizmetler içinde kullanmaya başladık. Bulut teknolojilerindeki deneyimimizle Türkiye’de bulut ihtiyaçlarını belirleyip konuyla ilgili bilincin oluşmasına katkıda bulunduk. Verdiğimiz bulut hizmetlerini geçtiğimiz mart ayında Turkcell Superonline bünyesinde Turkcell SüperBulut portalı ile tek bir çatı altında topladık ve gökyüzünü işletmelere açtık.

Turkcell bulut bilişime neden yatırım yapma kararı aldı?
- Bugün artık donanım yatırımlarının servise dönüştüğü, servisin ise bulut bilişim dünyasına kaydığı bir süreci yaşıyoruz. Bulut teknolojisinin sağladığı olanaklar, tam bir devrim niteliğinde. Turkcell olarak amacımız Türkiye ekonomisine, işletmelerin bütçelerine ve rekabetçi yapılarına katkı sağlayacak bulut teknolojisini en ‘kullanıcı dostu’ haliyle ülkemizin hizmetine sunmak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz