Gökyüzünü işletmelere açtık

Selen Kocabaş ile bulut bilişimin gelişiminden şirket olarak bu alanda verdikleri hizmetlere kadar pek çok konuyu konuştuk.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Gökyüzünü işletmelere açtık


Turkcell SüperBulut ile bulut ürünleri hangi kategorilerden oluşuyor?
- Üç kategoriden oluşuyor. Birincisi veri depolama, veri yedekleme, uzaktan sunucu yedekleme, uzaktan güvenlik yönetimi, sanal sunucu, web alan adı barındırmayı içeren altyapı hizmetleri. İkincisi ise işletim sistemi, veri tabanı, uygulama geliştirme platformları, web sitesi tasarım platformlarını içeren platform hizmetleri. Üçüncüsü ise kurumsal e-posta, birleşik iletişim (sanal santral), müşteri ilişkileri yönetimi, kurumsal kaynak planlama, iş spesifik uygulamalar gibi uygulama hizmetleri.

Bulut bilişim konusundaki iş ortaklarınız kimler? Kimlere hizmet veriyorsunuz?

- Bulut hizmetlerini www.turkcellsuperbulut.com üzerinden Turkcell’den alan işletmelerin en büyük avantajı, Turkcell 3G mobil internet ve Turkcell Superonline fiber internet hız ve kalitesi. İşletmeler böylece bulut teknolojisinin temel unsuru olan mükemmel internet bağlantısını güvence altına alıyor. SüperBulut’ta yer alan hizmetler, Turkcell’in alanında öncü ve uzman iş ortakları tarafından destekleniyor. Böylece işletmeler hem diledikleri an Turkcell sayesinde yalnızca bir internet sayfası açarak bulutlara uzanabiliyor hem de HP, Microsoft, Oracle, EMC &Vmware, Citrix, Cisco gibi teknoloji devleriyle iş ortağı oluyor.

Bulut bilişime yönelik Ar-Ge çalışmalarınız var mı?

- Bulut bilişim konusunda teknolojiyi gerek altyapı (IaaS) gerek ise yazılım servisleri (SaaS) seviyesinde sürekli takip etmek ve deneyimlemekten sorumlu iş gruplarımız mevcut. Bu ekiplerin bu konuda yönettikleri bütçelerin yanında yazılım geliştiren (ISV) firmaların ürünlerini bulut platformuna adapte etmelerini sağlayacak destek fonlarını da giderek artırıyoruz.

Bu alanda şirket olarak hedefleriniz, planlarınız neler?
- Bulut bilişim konusunda yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Ülkemizdeki tüm işletmelerin bilişim ihtiyaçlarını Fiber ve 3G genişbant erişim altyapımız sayesinde kendilerine aylık kullanım bedelleri ile ulaştırmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde daha çok yazılım bazlı ihtiyaçları karşılamak üzere yeni bulut servislerine odaklanacağız. Ülkemizin ileri gelen yazılım firmaları ile bu alanda iş ortaklıklarımızı genişletiyoruz. Gelecekte bölgesel bir bulut servis sağlayıcısı olmak için planlarımıza uygun ilerliyoruz. Bulut bilişim hizmetlerinde diğer bilişim teknolojilerinde olduğu gibi dikey veya yatay uzmanlıkları olan iş ortaklıklarının, birlikte çalıştırdığınız zaman en iyi sonucu vereceğine inanıyoruz. Farklı segment ve sektörlerdeki müşteri ihtiyaçları sistem entegratörlerinden, katma değerli satış iş ortaklarına, donanım kutu satışında uzmanlaşmış dağıtıcı bayilerden, kiralama usulüyle ürünleri alacak yazılım evlerine kadar karmaşık bir kanal yapısının varlığı gerekiyor. 10 senedir Türkiye’nin en başarılı mobil iş ortaklığı programını yürüten Turkcell, dünya üzerinden aynı anda iki farklı iş ortaklığı programı götüren nadir başarılı operatörlerden biri olacak şekilde 2012 ve 2013 içinde iş ortaklığı geliştirme faaliyetlerine odaklanacak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz