"Gümrük Birliği’nin anlamı azalır"

TÜSİAD Transatlantik Görev Gücü Başkanı İLKEM ŞAHİN sorularımızı yanıtladı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Gümrük Birliği’nin anlamı azalır
Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD arasında serbest ticareti sağlayacak Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı anlaşması, görüşmeleri başladı. Anlaşma gerçekleştiği takdirde taraflar arasında tüm gümrük vergileri kaldırılacak. İkili ticarette AB’nin ihracatı yüzde 28, ABD’nin ihracatı yüzde 36 artacak. Türkiye, AB üyesi olmadığı için anlaşmanın dışında kalacak ve Gümrük Birliği’nin işlevselliği ise zarar görecek. Bu anlaşmayla ilgili merak edilenleri, TÜSİAD Transatlantik Görev Gücü Başkanı İLKEM ŞAHİN yanıtladı.

1- Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYO) ne anlama geliyor? Anlaşmanın içeriği nedir?
TTYO, ABD ve Avrupa Birliği (AB) arasında oluşturulan bir ortaklık. Sadece ticarette tarifelerin kaldırılmasını değil, aynı zamanda tarife dışı engellerin kaldırılmasını, yatırımlarla ilgili kuralların uyumlaştırılmasını, düzenleme ve standartların aynılaştırılmasının yanı sıra araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde işbirliğini kapsıyor.

2- TTYO'nun gündeme gelmesinin başlıca nedenleri neler?
AB ile ABD arasında 2007’de Transatlantik Ekonomi Konseyi (TEC) adı altında bir işbirliği mekanizması oluşturuldu. Ortaklık vizyonu 2011’de ivme kazandı. Euro Bölgesi’nde yaşanan krizin, ABD’yi önemli oranda etkilemesi ile hem AB hem de ABD’de yaşanan ekonomik durgunluk ve işsizlik artışına ortak çözümler aranması ihtiyacı arttı. AB ve ABD’li şirketler, Çin gibi gelişmekte olan ülkelerle ticaret ilişkilerini giderek artırdı. Ancak Çin, nüfusu ve ekonomik büyümesiyle fırsat yaratırken yine aynı sebepten güçlü bir konuma yükseliyor. Üstelik bu kadar güçlü bir ülkede, ekonomide devletin söz sahibi olması, hammadde ihracatını sınırlayarak AB ve ABD’nin üretiminde ihtiyaç duyduğu hammaddeye erişimini zorlaştırması ve çeşitli kısıtlamalar nedeniyle AB ve ABD’li şirketlerin rekabet gücünü zayıflatıyor. Ayrıca üçüncü ülke pazarlarında Çin giderek AB ve ABD menşeli ürünlerin yerini alıyor. Tüm bunlar da AB ve ABD’nin ticari çıkarlarıyla çatışıyor.

3- TTYO, kaç milyar dolarlık bir ticaret hacmini kapsıyor?
AB ve ABD’nin milli geliri 33 trilyon dolar ile dünya milli gelir toplamının yaklaşık yarısını oluştururken bu iki blok arasındaki ticaret toplam dünya ticaretinin yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

4- Anlaşmanın gerçekleşmesiyle yıllık tahmini kazanç ne olacak?
Businesseurope’tan aldığımız bilgiye göre anlaşmanın gerçekleşmesi halinde, AB milli gelirinin yüzde 0,48 ve ABD’nin milli gelirinin yüzde 0,39 artması bekleniyor. Bu da AB’de 86 milyar, ABD’de ise 65 milyar Euro’luk bir gelir artışı anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz