Hedefimiz bölgesel oyunculuk

Yenal Gökyıldırım, yeni şirketine nasıl geçtiğini, gündeminde neler olduğunu ve şirketi nereye taşımak istediğini anlattı.

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hedefimiz bölgesel oyunculuk
Doğan Online’ın CEO’su YENAL GÖKYILDIRIM, bu görevinde henüz 1 yılını doldurmadı... Ancak kısa süreye ciddi bir değişimi ve yenilemeyi sığdırdı. Ofislerin birleşmesinden ürün teslimine, yeni sitelerden şirketin vizyonunun oluşturmasına kadar çok sayıda alanda yeniliklere imza attı. Ancak, “Henüz daha yolun başındayız” diyerek şirkette hareketin süreceğinin işaretlerini veriyor. “Hedefimiz, Doğan Online’ı bulunduğu sektörlerde açık ara lider yapmak” diye konuşuyor ve ardından da ekliyor: “Toplam perakende pazarında ciddi söz sahibi olmak istiyoruz. Hedefimizde bölgesel oyuncu olmak var.” Yenal Gökyıldırım, iş dünyasının sınır ötesindeki en başarılı profesyonellerinden biriydi. Philips Batı Avrupa ve Kuzey Amerika Başkanlığı’na kadar yükselmişti. Ancak 10 ay önce sürpriz bir kararla Türkiye’ye döndü ve Doğan Online’ın CEO’luğunu üstlendi. Philips’te çalıştığı 14 yıl boyunca dünyanın perakende ve e-ticaret devleriyle çalıştığını ve perakendenin e-ticarete kayacağını gördüğünü belirten Gökyıldırım, yeni görevinde kendisini neyin cezbettiğini de şöyle açıklıyor: “Hanzade Hanım’ın internet ve e-ticaret konusundaki vizyonu beni çok etkiledi. Bu kadar başarılı bir işi çok önceden başlatıp istikrarlı ve sürdürülebilir şekilde buralara taşıyan bir grubun yöneticisi olmak beni çok cezbetti.” Göreve geldiği günden bu yana geçen 10 ay içinde Gökyıldırım hızlı bir tempoda birçok projeyi hayata geçirdi. Onun liderliğinde şirket, iki internet sitesi alımı gerçekleştirdi. Hepsiburada’nın daha büyük olmasının altyapısını hazırladı. İletişimde çıtayı yükseltti. Birçok konuda sistemleri yeniledi. Ancak Gökyıldırım, henüz daha yolun başında olduğunu söylüyor... Geçtiğimiz yıl 700 milyon TL ciro yaratan Doğan Online, 2012’de 1 milyar TL ciro bekliyor. Yakın vadede de şirket bölgesel oyuncu olmayı planlıyor. Doğan Online CEO’su Yenal Gökyıldırım, yeni şirketine nasıl geçtiğini, gündeminde neler olduğunu ve şirketi nereye taşımak istediğini şöyle anlattı:

Capital: Philips gibi dev bir şirketin Batı Avrupa ve Kuzey Amerika başkanlığını yürüttünüz... Doğan Online’a geçişiniz nasıl oldu?
- Philips’te 7 yıl yurtiçinde, 7 yıl yurtdışında olmak üzere 14 yıl çalıştım. Son görevimde Avrupa ve Amerika’dan sorumlu başkan olarak görev yapıyordum. Sorumluluklarım dahilinde uluslararası zincir mağazaların yönetimi, uluslararası marka yönetimi ve global e-ticaret işleri vardı. Dünyanın e-ticaret devleri ile çalıştım. O    dönem e-ticaretin geleceğini görme fırsatı elde ettim. Perakende ticaretinin çok büyük bir kısmının hızlı şekilde e-ticarete kayacağını gördüm. 7 yıl yurtdışında yaşadıktan sonra Türkiye’ye dönmek arzusundaydım. Hem e-ticaret işine hem Türkiye’ye bakarken Hanzade Hanım’la tanıştım. Hanzade Hanım’ın internet ve e-ticaret konusundaki vizyonu beni çok etkiledi. Bu kadar başarılı bir işi çok önceden başlatıp istikrarlı ve sürdürülebilir şekilde buralara taşıyan bir grubun yöneticisi olmak beni cezbetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz