İçerik Kralı'ndan liderlik dersleri

Michael Eisner,Disney'deki büyük dönüşümü anlatıyor.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İçerik Kralı'ndan liderlik dersleri


Capital: Neredeyse tüm sektörlerde gelişmenin yönünün Doğu’ya doğru olduğu söyleniyor. Aynı şeyi eğlence sektörü için de söylemek mümkün mü? Yoksa tren kaçtı mı?
- Fırsat daha yeni doğuyor. Teknolojik oyun alanının seviyesi gittikçe dengeleniyor. Hollywood eskiden, film ve televizyon prodüksiyon altyapısının çok büyük ve gelişmiş olmasından dolayı büyük bir avantaja sahipti. Fakat dijital üretim bunları çok daha önemsiz bir hale getirdi.

Bana göre bir ulusun eğlence sektöründe başarı potansiyeli için her şeyden önemli bir faktör var. Bu da toplumun ne kadar açık olduğu. Amerikan eğlence sektörünün uzun süre tüm dünyada çok başarılı olmasının ardındaki temel sebep, özgür ifade konusundaki politik ve kültürel gelenekti. Bu sayede çok sayıda film ve televizyon programı bazı devlet görevlilerinin görüşleri yerine, sunduğu fikirlerin çekiciliği sayesinde başarılı oldu veya olamadı. Bunun sonucunda ise eğlence Amerika’nın en önemli ihracat kategorileri arasında yer aldı. Bu bakımdan ilk hamle avantajına sahip olduk. Fakat diğer ülkeler ve özgürlükler arttıkça hem ülke içinde hem de uluslararası bir ihracat ürünü olarak eğlence sektörlerinin geliştiğini görecekler.

DISNEY'DE BAŞARI GETİREN 10 STRATEJİ
1- İşiniz ne olursa olsun uzun vadede başarının arkasındaki gerçek güç yaratıcılıktır.
2- Bir bölümdeki yaratıcılık başarısının sinerji yoluyla şirkete yayılması için Sinerji Başkan Yardımcılığı kurduk.
3- Yeni fırsatlarla ya da yeni meydan okuma alanlarıyla karşılaşabilmemiz için bazen U dönüşü yapmamız gerekiyor.
4- Bir lider olarak ben de hatalar yaptım. Fakat bunlar, aslında başarımın bir parçasıydı.
5- Her zaman yeni şeyler denemekten ve akıllıca riskler almaktan gurur duydum.
6- Yaratıcılıkta da riskler mevcuttur. Ancak, yapabileceğiniz en riskli şey, daha önce yapılmış olanı yapmaktır.
7- Tüm başarılar her zaman harika bir fikirle başlar.
8- Başarı, doğru insanların, doğru bir şekilde, saatlerce çalışarak o fikri hayata geçirmesiyle mümkün olur.
9- Yeni dönemde de kazanan, her zaman olduğu gibi “harika içerik” olacak.
10- Her harika bir fikrin arkasında olağanüstü bir güç vardır. Başarıya götürecek anahtar ise, uygulamanın da fikir kadar zekice yapılmasıdır.

“BAŞARININ SIRRI İÇERİKTE GİZLİ"
UYGULAMA ÖNEMLİ

çeriğin kralı olup olmadığımdan emin değilim fakat kralın içerik olduğundan eminim. Mükemmel bir fikrin mükemmel bir şekilde uygulanmasından daha değerli bir şey yoktur. Disney’in Mickey adında bir farenin başrolde olduğu ilk sesli çizgi filmi ile 1928’de neleri başardığına bir bakın. Veya George Lucas’ın Star Wars (Yıldız Savaşları) ile başardıklarına. Veya Toy Story (Oyuncak Hikayesi) ile John Lasseter’in başarısına. ABC, Paramount, Disney ve şimdi de Tornante’de başarılar elde ettim.
HER ŞEY FİKİRLE BAŞLAR
Tüm başarılar da her zaman harika bir fikirle başladı ve doğru insanlar tarafından doğru bir şekilde hayata geçmesi için uzun saatler harcandı. Bunun sadece eğlence sektöründe geçerli olduğunu düşünmüyorum. Apple’da Steve Jobs’un fikirlerinin sonuçlarına bakın veya PayPal ile bir servet kazanan ve şimdi de ticari uzay yolculuklarına öncülük eden Elon Musk’ın serüvenine... Bu adamların da anladığı gibi harika bir fikrin arkasında olağanüstü bir güç vardır. Fakat başarıya götürecek anahtar, uygulamanın da fikir kadar zekice yapılmasıdır. Kıdemsiz yöneticilerin yeni iş fikirleri sunmalarını teşvik ettik. Disney markası altında yaptığımız her şeyin gerçek bir Disney deneyimi olmasını sağlamak için gerekenleri yaptık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz