İlk ava ben çıkarım.

Yıldırım Holding, Türkiye’nin sınır ötesinde büyüyen önemli gruplarından biri. Başında YÜKSEL YILDIRIM bulunuyor. Son 12 yılda cirosunu 6,5 kat büyüterek 1,3 milyar dolara taşıyan grup, bunu inorganik büyümeyle gerçekleştirdi. Satın almanın kendisi için bir hobi olduğunu söyleyen patron Yüksel Yıldırım, “İlk ava ben çıkarım, sonra ekibim bakar” diyor. Global olmak için odaklandıkları alanlarda şirket alarak büyüyeceklerini söyleyen Yıldırım, yakında sıçratan hamleler yapacaklarına dikkat çekiyor.

8.07.2015 11:34:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk ava ben çıkarım.

* Bahsettiğiniz ekip kaç kişilik? 
* Metal ve madencilik, liman, gübre gibi farklı sektörlerde mutfağın içinde olan 15-20 kişilik bir ekibim var. Bir de proje finansman ekibimiz var. Onlar yatırım bankalarıyla birebir çalışıyor. Orada da 8-10 kişi var. Toplamda sadece satın alma işlemleriyle ilgilenen yaklaşık 25-30 kişilik bir takımım var denebilir. Ayrıca ben de patron olarak işlerin çok içindeyim. Çok iddialı bir şey söyleyeyim: Türkiye’de “Ben yatırım bankasıyım” diyen, “Şu kadar satın alma işlemi yapıyorum” diyen bir numaralı bankanın en az 2 katı işleme bakıyoruz. İddia ediyorum ki Yıldırım Grubu’nun satın alma portföyünde birçok yatırım bankasından daha fazla sayıda şirket aynı anda bulunuyordur. Buna çok eminim. 
* Önümüzdeki döneme dair yatırım ajandanızda neler var? 
* Limancılıkta bazı projelerimiz var. Türkiye’deki 4 limanımız da Marmara Bölgesi’nde. Gemlik’te 2 limanımız var. Biri Gemport, diğeri Gemlik Gübre’nin önündeki liman. İkisi yan yana. Bu ikisini birleştirip Marmara’daki en büyük liman projesine imza atacağız ve 2 milyon TEU’luk bir liman olacak. Projenin birinci fazı bitti. İkinci faz devam ediyor. Yarımca’daki limanı da genişleteceğiz. 2018-2019 gibi Marmara tersanemizi kapatarak orada bir yeniden bir yatırım projemiz olacak. Yaklaşık 300 milyon dolarlık bir yatırım planlıyoruz. Tamamlandığında İzmit Körfezi’nde üçüncü şahıslara hizmet veren en büyük genel kargo limanı olacak. Enerjide ise şu anda 4.400 MW’ye yakın lisans var. Hidroelektrik ve rüzgarda satın almalar yapıyoruz. Portföyümüzü genişleteceğiz.
* Farklı sektörlere girme planınız var mı? 
* Endüstriyel olarak değil ama finansal yatırımcı olarak farklı ve yeni sektörlere girebiliriz. Ama endüstriyel anlamda bahsettiğim gibi 4 ana sektörde dikey büyümeye odaklanacağız. 
* 2015 için ciro hedefiniz nedir? 
* Ciro odaklı bir şirket değiliz. Kâr odaklıyız. Eğer kâr etmiyorsam çalışmak istemiyorum. Örneğin kromda üretimimi yüzde 50 kapasiteyle çalıştırıyorum ve sektörün en kârlı firmalarından biriyim. 550 bin ton üretim kapasitem var ama 250-260 bin ton üretiyorum. Neden? Satmayacağım, kâr etmeyeceğim şeyi üretmiyorum. Bunu hesaplayarak üretiyorum. Tüm işlerimizde böyle. Hedefte tabii ki ciroyu büyütmek var. Ama asıl hedefimiz kârlılığı büyütmek. Bu yıl FAVÖK’ü 500 milyon doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Yani yaklaşık yüzde 20’lik bir artış. 2014 yılında FAVÖK 414 milyon dolardı ve kârlılığımız bir önceki yıla göre 34,3 artmıştı. Zaten kârlılıkta kolay kolay yüzde 20’nin altına inmiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz