"Klasik Otomobille Geçmişe Yolculuk"

Çocuk denecek yaşlardan itibaren otomobil kullanmaya sevdalanan Keskinoğlu Şirketler Grubu Başkanı Fevzi Keskinoğlu’nun ciddi bir klasik otomobil koleksiyonu var. Üstelik 1960 model Cadillac’tan, 1...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Klasik Otomobille Geçmişe Yolculuk

Çocuk denecek yaşlardan itibaren otomobil kullanmaya sevdalanan Keskinoğlu Şirketler Grubu Başkanı Fevzi Keskinoğlu’nun ciddi bir klasik otomobil koleksiyonu var. Üstelik 1960 model Cadillac’tan, 1939 model Chevrolet’ye, 32 parçadan oluşan bu koleksiyonunu babası İsmail Keskinoğlu’nun anısına yaptırdığı Ravika Köyü’ndeki müzede sergiliyor. Keskinoğlu, klasik araçlara olan ilgisinin nedenini de şöyle açıklıyor: “Ben klasik otomobillerle eskiye olan özlemimi gideriyorum. Kullanırken eski günlerim aklıma geliyor, bir anlamda geçmişe yolculuk yapıyorum.”

hedKeskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Keskinoğlu, otomobille henüz çocuk yaşta tanıştı. İlk kez direksiyon başına geçtiği 12 yaşından itibaren otomobil kullanıyor. Ancak onun için otomobil sıradan bir ulaştırma ya da konumunu gösteren prestij aracı değil. Çünkü pek çok kişinin aksine kullandığı araçlarda üstün bir teknolojiden çok yaşanmış bir hikaye ve ince bir işçilik arıyor. Bu nedenle de klasik otomobillere özel bir tutku besliyor. Bu araçlarla eskiye olan özlemini giderdiğini ve geçmişe yolculuk yaptığını belirten Keskinoğlu, klasik arabaların performansından da oldukça memnun. “Eski arabaların yeni arabalara göre motorlarının, hızlarının ve kullanışının verdiği zevk benim için çok değerli” diyor.

Bu tutkusu Keskinoğlu’nu titiz bir koleksiyoner ve hatta müze sahibi yapmış durumda. 1960 model Cadillac’tan, 1939 model Chevrolet’ye, 32 parçadan oluşan klasik araçlarını babası İsmail Keskinoğlu’nun anısına yaptırdığı Ravika Köyü’ndeki müzede sergiliyor. Kendisiyle aynı hobiyi paylaşanlarla burada bir araya geliyor. Hafta sonları ise Keskinoğlu’nun her birine ayrı değer verdiği otomobilleriyle zaman geçirme zamanı. Eşiyle birlikte yaptığı bu yolculukların kendisi için çok önemli olduğunu, büyük keyif aldığını söylüyor.

Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Keskinoğlu klasik otomobil tutkusunu Capital’e anlattı.
 
Klasik Otomobille Tanışma

Otomobile ilgim çocukluğumda başladı. İlk olarak 12 yaşında otomobil kullanmaya başladım. Bizim ilk otomobilimiz 1939 model Chevrolet marka bir otomobildi. O otomobili kullanmak benim için büyük bir zevkti. Keskinoğlu ailesi olarak geleneklerimize oldukça bağlıyız. Bu otomobillerin birçoğu hem ticari hem özel hayatımızda yeri olan araçlar. Eskiyi yaşamak ve yaşatmak, çocuklarımıza torunlarımıza geçmişleriyle ilgili bir şeyler bırakmak istiyoruz. Ben klasik otomobillerle eskiye olan özlemimi gideriyorum. Kullanırken eski günlerim aklıma geliyor. Bir anlamda geçmişe yolculuk yapıyorum.

Hepsinin Özel Bir Anısı Var
Genelde kullandığımız bisiklet, motor, araba gibi araçları bugüne kadar satmamaya özen gösterdik. Hatta benim kullandığım 1958 model Rale bisiklet, kardeşimin kullandığı 1970 model Velesolex marka motorsiklet, hatta 1952 model Ferguson traktörümüz garajımızda duruyor. Hepsinin bir anısı olduğu için satmaya kıyamayız. Bu konuya olan hassasiyetimizi bilen oğlum Keskin, bundan 15 yıl önce bizim eskiden kullanmış olduğumuz 1950 model Renault marka arabayı bulmuş ve bize sürpriz yaparak almış. Bu bizi çok sevindirdi, zaten klasik araba merakımız da bir yerde oğlum sayesinde başladı diyebilirim.

Hobisi Müze Kurdurdu
Bugün 16 klasik otomobilimiz, 3 traktörümüz, 2 kamyon, 8 motosiklet, 1 bisiklet, 1 fayton ve 1 minibüsümüz var. Bu araçların bizim için çok büyük bir manevi değeri olduğundan maddi değerlerini pek hesaplamadık. Araçlarımızı şirketimizin kurucusu olan babam İsmail Keskinoğlu’nun anısına yaptırdığımız Ravika Köyü’ndeki müzede sergiliyoruz. Bu müzede 1960 model Cadillac, 1939 model Chevrolet, 1951 model Mercedes, 1955 model Desoto,1956 model Chevrolet Bel Air, 1960 model Ford Kaunus,1968 model Anadol,1952 model BMW sepetli motosiklet gibi çok sayıda değerli klasik araba var. Aldığımız her araba bir hikayeye sahip. Ayrıca eski arabaların yeni arabalara göre motorlarının, hızlarının ve kullanışının verdiği zevk benim için çok değerli.

“Yatırım Aracı Olarak Görmüyorum”
Klasik otomobilleri kesinlikle bir yatırım olarak düşünmedim, bu benim için çok değerli bir hobi. Çocuklarımın ve torunlarımın atalarının nasıl yaşadıklarını, neler kullandıklarını bilmelerini istiyorum. Onlara güzel hatıralar bırakmak istiyorum. Örneğin oğlum Keskin klasik arabalara çok meraklı. 1960 model Cadillac arabayı çok severek kullanıyor. Ailenin diğer bireyleri de klasik arabaları seviyor. Ben herkese değerli bir hediye sunduğuma inanıyorum, umarım onlar da bunu çocuklarıyla paylaşabilir. Şu an model olarak istediğim belirgin bir araç yok. Hoşuma giden, parçaları orijinal olan, bana hitap eden araçları seviyorum.

“Gelin Arabamız Hala Bizimle”
Vaktim oldukça eşim Sıdıka Hanım’la hafta sonları gezmeye çalışıyorum. Eşim Bursalı, en uzun mesafe olarak onunla birlikte Akhisar’dan Bursa’ya gidiyoruz. Ama genelde daha çok çocuklar büyük bir keyifle kullanıyor.

1939 model siyah Chevrolet en favori aracım. Çünkü o ailemizin ilk arabasıydı. Bir de 1964 model beyaz Chevrolet Impala arabanın benim için özel bir yeri var. Düğünümde gelin arabası olmuştu.
 
“Chevrolet İle Unutamadığım Anım”

Rayların Ortasında Durduk
Ben 15 yaşında iken bir pazar günü ailemle birlikte 1939 model Chevrolet arabamızla piknik yapmaya gitmiştik. Çok güzel eğlendiğimiz pikniğin dönüş yolunda tren yolu geçidinde tam rayların üzerinde arabamız bir anda durdu.

Ölümden Döndüğümüz An
Arabanın şaftı kopmuştu. O kadar heyecanlandım ki ne yapacağımı bilemedim. Babam “Geç direksiyona arabayı ittirelim” dedi. Arabayı tren yolundan kurtardık. Bir de baktık ki tren yanımızdan yıldırım hızıyla geçti. O gün ailecek ölümden döndük. Bu anımı hiç unutamam.

“Classıccar Dergisini Benzer Araçlar Almak İçin Takip Ediyorum”

* Klasik arabaların bakımını nasıl yapıyorsunuz? Bu konuda nasıl bir destek alıyorsunuz?
Bu konuda yetiştirdiğimiz elemanlarımız var. Ayrıca Akhisar sanayisindeki atölyelerde bu konuyla ilgili tecrübeli arkadaşlarımızdan destek alıyoruz. Akhisar’da otomotiv sanayisini bu anlamda da geliştirdiğimizi söyleyebilirim.

* Yeni bir klasik araba almak istediğinizde nerelere gidiyor, nerelere bakıyorsunuz?
Bu işle görevlendirdiğimiz ve bu konuda uzman çalışanlarımız var. Türkiye’nin hemen her yerine gidip orijinal parçalara sahip arabaları araştırıyorlar. Ayrıca yapılan müzayedelere katılıyoruz. Classiccar dergisini takip ediyorum. Önceliğimiz, ailemiz ve şirketlerimiz için manevi değeri olan araçların benzerlerini almak.

Nilüfer Gözütok
ngozutok@capital.com.tr


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz