Kritik eşiği atladık, liderler ligindeyiz

Serpil Timuray,U dönüşü planının sonuçlarını Capital’e anlattı.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kritik eşiği atladık, liderler ligindeyiz

TOPLAM 2,4 TRİLYON DOLAR
Özellikle bu yeni nesil mobil hizmetler arasında ön plana çıkacağını düşündüğümüz 3 alan var. İlki makineler arası iletişim ve 50 milyar bağlantılı cihazın yaklaşık 1,2 trilyon dolar adreslenebilir bir geliri yöneteceği öngörülüyor. İkincisi bulut bilişim. Burada da 2020’lerde bulut bilişimin üretebileceği 600 milyar dolarlık bir hacim öngörülüyor.
M-TİCARET GELİYOR
Üçüncü trend mobil ödemeler ve mobil cüzdan. 2016’da dünyada yarım milyar insanın 600 milyar dolar civarında mobil finansal ticareti ve ödemeyi mobil cihazlar üzerinden yapacağı öngörülüyor. Bu aynı zamanda e-ticaretin m-ticarete dönüştüğü bir dönem olacak.

"YÜZDE 30 PAZAR PAYIYLA LİDERLER LİGİNDEYİZ"
ÇİFT HANEYE DEVAM

Yeni mali yıla iyi bir başlangıç yaptık. Yüzde 15,5’lik gelir artışı ile devam ediyoruz. Çift hanede büyüme performansımızı sürdürdük. Data veri gelirinde yüzde 50’lik büyüme var. Kurumsal segmentte yüzde 23’lük gelir artışı var, faturalı abone de aynı momentum ile devam ediyor. Dolayısıyla iyi bir başlangıç yaptık.
ABONE ARTIŞI
Son mali yıldaki sektördeki toplam net abone artışının yüzde 45’i yine Vodafone’a gelmiş durumda. En son resmi BTK raporunda gelir pazar payımız yüzde 30 oldu. Başladığımız nokta yüzde 18,6. Mart 2009’da yüzde 18,6 olan gelir pazar payımız yüzde 30 seviyesine geldi. Yani mobil telekomünikasyon sektöründe yapılan harcamaların ve üretilen gelirin yüzde 30’u Vodafone tarafından gerçekleştiriliyor. Bu bizim için çok önemli bir eşikti.
SAĞLIKLI YAPI
Yüzde 25’i aştığımız zaman önemli bir eşiği aştığımızı anons etmiştik. Yüzde 30 bugün pazar payı itibarıyla uluslararası çapta bir pazar payı seviyesi. Finansallarımız da çok sağlıklı gelişti. Bu dönemde FAVÖK (Faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr) bakımından çok hafif bir eksi ile başladığımız son mali yılımızı yüzde 16,5 915 milyon TL FAVÖK ile aynı zamanda pozitif operasyonel serbest nakit akışı ile kapattık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz