""Küresel milli şirket olmak istiyoruz""

Aselsan, Türkiye’nin savunma sanayisindeki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kuruldu. AR-GE’ye yaptığı yatırımlar ve global açılımlarla hızla büyüdü, milyar dolarlık şirket haline geldi. Savunma sanayisinin yanına yeni sektörler ekleyen şirketin genel müdürü Dr. FAİK EKEN, dünyanın en büyük 67’nci savunma sanayisi şirketi haline geldiklerini, hedeflerinin ilk 50 olduğunu söylüyor. Bunun için ihracata ve yurtdışı yatırımlara önem vereceklerine dikkat çekiyor. “Hedefimiz ciroyu 2015’te 1,2 milyar dolara taşımak” diye konuşuyor ve ekliyor: “Bunu gerçekleştirirken küresel pazarda söz sahibi olan bir milli teknoloji şirketi olmak istiyoruz."

3 ŞUBAT, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"Küresel milli şirket olmak istiyoruz"

Önümüzdeki yıl 40’ıncı yaşına basacak olan Aselsan, teknoloji anlamında Türkiye’nin en güçlü kurumlarından.Şirket, yeni dönemde asıl amacı olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin dıŞa bağımlılığını en aza indirmenin dışında ülkenin ihtiyacı olan teknolojik altyapıları sağlama politikasına da yöneldi. Ulaşım, Güvenlik, Enerji ve Otomasyon Sistemleri adı altında yeni bir sektör başkanlığı kurdu. Bu yeni sektör çatısı kapsamında akıllı otoyollar, raylı iletişim, enerjinin daha akıllı bir şekilde kullanılması, İstanbul’a yapılan 3. havalimanı gibi dev tesislerin güvenliği ve daha birçok alanda çalışmalara başladı. Uzun bir süredir Aselsan’da farklı görevlerde bulunan Dr. Faik Eken, geçtiğimiz mayıs sonunda şirketin başına getirildi. ABD’de elektronik mühendisliği eğitimi alan Dr. Faik Eken, 28 yıldır Aselsan bünyesinde her kademede görev yaptı. Şirketi ve sektörü yakından tanıyan, çok deneyimli bir yönetici… 
Göreve geldiğinden sonra şirket bünyesinde değişim başlatan ve gelecek için büyük hedefler koyan Dr. Faik Eken, “Amacımız küresel pazarda rekabet eden bir teknoloji şirketi yaratmak” diye konuşuyor.
Dr. Eken, uzun süredir Aselsan’ı ve hedeflerini ilk defa Capital Dergisi’ne anlattı: 
*Günümüzde Aselsan hangi sektörlerde faaliyet gösteriyor?
Organizasyon yapımızı bu yıl yeniledik. Aselsan’ın daha önceki yapılanması grup başkanlıkları şeklindeydi. Bu grup başkanlıklarının kendine ait AR-GE, proje yönetimi ve diğer fonksiyonel ekipleri bulunuyordu. Şimdi bu grup başkanlıklarının sayısını artırıp yeteneklerini genişlettik ve “sektör başkanlıkları” altında toplayarak yeniden organize ettik.
* Şirketin uzmanlık yapısı kapsamında kaç farklı sektör bulunuyor?
*Beş farklı sektör bulunuyor. Bunlardan bir tanesi “Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri”. Bu sektör başkanlığımız üç ana alana odaklanıyor: İlki haberleşme, Aselsan’ın en eski faaliyet alanı. Aselsan’da çok büyük bilgi birikimi olan bir alan. Onun yanında uydu ve uzay teknoloji diğer bir alan ve önümüzdeki dönemde bu alana önemli AR-GE yatırımları yapmayı planlıyoruz. Bu sektör başkanlığı altında ayrıca bilgi teknolojileri ve Siber güvenlik grubu bulunuyor. 
Bir diğer sektör başkanlığı ise “Mikroelektronik Güdüm ve Elektro-Optik”. Bu sektör başkanlığının altında aviyonik, elektro-optik, güdüm ve insansız sistemler ile mikroelektronik grupları yer alıyor. Elektro-optikte özgün ürünler geliştirip üreten Türkiye’deki tek firmayız. Bunun yanı sıra insansız sistemlerdeki ekiplerimizi de burada bir grup başkanlığı altında topladık. Bizim zaten insansız sistemler alanında önemli faaliyetlerimiz vardı. Kara ve deniz platformlarına yönelik insansız sistem çözümlerimiz mevcut, hava platformları için de TAİ ile birlikte çalışıyoruz. 
Üçüncü sektör başkanlığımız “Radar ve Elektronik Harp”. Bu sektör başkanlığımız, çok yakın bir gelecekte Gölbaşı’na taşınacak. 
Dördüncü sektör başkanlığımız olan “Savunma Sistemleri Teknolojileri” çatısı altında “hava ve füze savunma”, “kara silah sistemleri”, “komuta kontrol ve deniz sistemleri” olmak üzere üç grup başkanlığımız var. Bizim son yıllarda çok önemli görevler üstlendiğimiz bir alan hava savunma. Alçak ve orta irtifa hava savunma projelerini ana yüklenici olarak biz yönetiyoruz. 
*Yeni kurduğunuz birimi ve hedeflerini anlatır mısınız?
* Bu dört sektör başkanlığı Aselsan’ın kuruluşundan bu yana savunma tarafında yoğunlaştığı ve üzerinde çalıştığı alanları kapsıyor. Bunun yanı sıra “Ulaşım, Güvenlik, Enerji ve Otomasyon Sistemleri” isimli yeni bir sektör başkanlığı kurduk. Bunun içinde güvenlik, ulaşım, trafik, otomasyon ve enerji grupları bulunuyor. Bu sektör başkanl ığı ağırlıklı olarak savunma dışındaki alanlara yönelik olarak kuruldu. 
Savunma projelerinden edindiğimiz teknoloji ve bilgi birikimini farklı alanlarda değerlendirmeyi amaçlıyoruz. Ulaşım, savunma tarafında oluşturduğumuz birtakım teknolojik altyapıyı raylı taşımaya uygulayabileceğimiz bir alan. Sahip olduğumuz elektrikli çekiş ve sürüş sistemlerini milli tren projesi gibi projelerde uygulayabiliriz. 
Bunun yanı sıra güvenlik sistemleri de bizim uzun zamandır çalıştığımız bir alan. Bu konudaki faaliyetlerimizi bir grup başkanlığı altında topladık. Şu anda yürüttüğümüz güvenlik projelerinin yanı sıra yapımı devam eden 3’üncü havaalanı, boru hatları gibi projelerin güvenlik çözümlerini oluşturabilecek yeni ekipler kurduk. 
Burada ayrıca enerji sistemlerine de yoğunlaşmayı hedefliyoruz. OGS ve KGS gibi trafik sistemleri de bizim yoğun faaliyetlerimizin olduğu bir alan. Bu faaliyetleri daha da akıllı sistemler haline getiriyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz