"Kurumsallaşmayı global oyuncu olma hedefi izleyece"

Meral İnci Zaim ile geçirdikleri kurumsallaşma sürecini, gelecek vizyonlarını ve TÜSİAD’da yeni aldığı görevini konuştuk.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Kurumsallaşmayı global oyuncu olma hedefi izleyece
MERAL İNCİ ZAİM, Türkiye iş dünyasının güçlü kadınlarından biri... 1 milyar TL ciroya sahip İnci Holding’in yönetimi 2010 yılından bu yana ona emanet. İnci Zaim, geçen yıl holdingi yüzde 30 büyütmeyi başardı. Bu yılın başında sorumlulukları arasına bir yenisini ekledi. TÜSİAD yönetim kurulu üyeliği görevini de üstlendi. Meral İnci Zaim, aile şirketlerinde en önemli konunun kurumsallaşma »  olduğu fikrinde. Zaten İnci Holding’in 3’üncü kuşağa sağlıklı devredilmesi için tüm aile meclisi birlikte çalışıyor. Meral İnci Zaim, “Kuşaklar arasında şirket devri 10 yıldan önce olmuyor. Babamla biz 25-30 yıl birlikte çalıştık. En az 10 yıl dirsek teması çok önemli” diyor. İnci Holding, bir aile şirketi olarak farklı yönetim tarzıyla dikkat çekiyor. Cirosunun yüzde 90’ını akü, jant ve otomotiv yan sanayi sektöründen sağlayan holdingin başında beş kız kardeş bulunuyor. Kardeşler arasında yönetim kurulunda yapılan seçim ile başkan seçiliyor. 2010 yılından bu yana İnci Holding’in başında bulunan Meral İnci Zaim, “Bizde demokrasi var, şirketimizi ortak akılla yönetiyoruz. Benden önce Şerife Hanım başkandı, o şu anda yönetim kurulunda... Ben de görevim bitince yönetim kurulunda olacağım. Dolayısıyla holding vizyonunda, hedeflerinde süreklilik sağlıyoruz” diyor. İkinci kuşaktaki bu dayanışmanın sonraki kuşaklara aktarılması da İnci Ailesi’nin en önemle üzerinde durduğu bir konu. Öyle ki Meral İnci Zaim’in bu yılki ajandasında en önemli başlık, holding kitabının hazırlanması. İnci Zaim, kurumsallaşmanın aile, ortaklık boyutunun ardından iş prensiplerinin açıkça ortaya konulması için 2012’de bu alanda çalışacaklarını söylüyor. İnci Zaim, 23 üyeli aile meclisinde 3’üncü kuşağa geçiş çalışmalarını şöyle aktarıyor: “Şu an holdingde 3’üncü kuşaktan 5 kişi çalışıyor. Hepsi 30 yaşın üzerindeki aile üyelerimiz. Belli yetkinlikleri aldıkça onlar da yönetim kuruluna girecek. Şimdi yönetim kurulunda 3’üncü kuşaktan bir üyemiz var. Kuşaklar arasında şirket devri 10 yıldan önce olmuyor, omuz omuza 10 yıl çalışmak lazım. Babamla biz 25-30 yıl birlikte çalıştık. 10 yıl dirsek teması çok önemli... ” İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Meral İnci Zaim ile aile holdinginde geçirdikleri kurumsallaşma sürecini, gelecek vizyonlarını ve TÜSİAD’da yeni aldığı görevini konuştuk:

Capital: Bu yıl TÜSİAD’ın yönetimine girdiniz. TÜSİAD’da hangi konularda çalışıyorsunuz?
- Evet, bu yıl başında yapılan seçimle TÜSİAD’ın 42’nci olağan genel kurulu seçimlerinde yönetim kuruluna seçilerek yurtdışı iletişim komisyonu başkanı oldum. Benim iş hayatım yoğun, sorumluluklarım çok fazla. Ancak, böyle bir görevi de layık gördüler. Memnuniyetle kabul ettim. Elimden geleni yapıyorum. Yurtdışı iletişim komisyonunun çalışmalarıyla ilgileniyorum. Birçok faaliyetimiz var, Fransa’da Institut du Bosphore Bilim Kurulu kurduk. Yurtdışı İletişim Komisyonu ile Türkiye toplumunun AB’nin genel değerleriyle ve ilkeleriyle uyumlu olacağı mesajını Avrupa kamuoyuna iletmek için çalışıyoruz. Türkiye’deki yatırım ortamlarını, Türk insanının yetkinliklerini anlatmak için yurtdışından basın mensuplarını Türkiye’ye davet ediyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz