"Mobilin payı katlandı"

Ebebek, 2012 yılında mobil ticarete başladı. O tarihten itibaren de mobilin payı katlanarak arttı. Bugün e-ticaret cirosunun yüzde 35’ini bu kanaldan yapıyor. E-ticaret ziyaretçi trafiğinin yüzde 60’ı da bu kanaldan geliyor. ebebek’in kurucusu ve CEO’su HALİL ERDOĞMUŞ’a göre gelecek yıl bu zamanlarda e-ticaret cirosunun yüzde 65’i mobil kanaldan gelecek. Türkiye’deki mobil uygulamaları pek beğenmediğini belirten Erdoğmuş, yeni bir internet ve mobil versiyon için hazırlandıklarını da söylüyor.

22.09.2015 11:48:280
Paylaş Tweet Paylaş
"Mobilin payı katlandı"

* Peki yıllık cironuzun ne kadarı e-ticaretten geliyor? 
Bu bizim için çok çetrefilli bir soru… Biz kanallarımızı internet ya da mağaza diye ayırmıyoruz, öyle bir ziyaretçi trafiğimiz var ki her kanaldan ulaşabilmek önem kazanıyor. Bizim için mağazalarımız teslimat noktalarımız. Bugün 54 mağazamız var, bu yılın sonunda 64’e çıkacak. 2020 yılında mağaza sayımızı 130’a çıkarma hedefimiz var. Aslında şunu görüyoruz: Her mağaza bizim internet sitemiz için bir reklam mecrası oluyor. Bugün reklam bütçesi yerine mağaza açma bütçesi kullanmak daha mantıklı görünüyor. Ancak rakibimiz diğer şirketler bunu göremeyebiliyor. Mağazalarının güven verdiğinin ne kadar farkındalar bilmiyorum. İnternette en büyük konu, güven duyma. Bu yüzden ABD’de Amazon da nasıl bir mağaza açması gerektiği konusunda çalışıyor. Bir markaya dokunabilme, bir sorun olduğunda insanla iletişim kurabilme tüketicilere güven veriyor. 2003’te ilk küçük mağazamıza aldığımız tepkilerde biz bunu çok net yaşadık. Offline’dan doğan firmalar, bu unsurun yeterince farkında değil. Ebebek’in internetten doğmuş olması bu farkındalığımızı diri tutuyor. Bizim e-ticaret ciromuz, toplam cironun yüzde 16’sını oluşturuyor. Yalnız bu oran, çok hızlı mağaza açtığımız için bu şekilde gerçekleşiyor. Geçen yıl e-ticaretin payı yüzde 20’lerdeydi. Ancak 20 mağaza açınca geriliyor gibi görünüyor. E-ticaretin büyüme hızı mağazaların iki katı ama ağırlığı değişiyor. 
* Zaman içinde mobil uygulamanızı nasıl iyileştirdiniz? 
Çok da toparlayamadık. Bir kademe iyileştirdik ama hala çok kaliteli bir uygulama değil. Mobil ticaretten nasıl bu kadar ciro yapıyorsunuz diye sorarsanız, mevcut internet sitesini mobile uyumlu hale getiren dönüştürücü kullanıyoruz. Şimdi yeniden internet ve mobil uygulama üzerinde çalışıyoruz. Ama bu dünyada o kadar hızlı ki biz uygulamayı bitirdiğimizde bu moda geçebilir, farklı bir yenilik gelebilir. 
* Mobil ticarete geçerken en çok nerelerde zorlandınız? 
Mobil ticarete ilk geçtiğimizde tasarımda zorlandık. Mobil uygulamanın bizim internet sitesine uyumu üzerine sıkıntı yaşadık. Ama bu, belki bizim işe çok ciddi bütçeler ayırmamızdan da kaynaklanmış olabilir. Ardından ciddi bir sorunumuz olmadı, çünkü mobil uygulama internet sitemizin bir gösterim şekli. İnternet sitemizin yapısı üzerinden çalışıyor ve ancak sitemizde bir hata varsa o yansıyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz