"Önemli olan dengeli bir portföy oluşturmak"

Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit, sorularımızı yanıtladı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Önemli olan dengeli bir portföy oluşturmak
Toplam üretim kapasitesi ve tesis sayısıyla özel sektör elektrik üretiminde Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden biri olan Akenerji, 1989 yılında faaliyete geçti. Elektrik üretiminde 23 yıllık deneyime sahip olan Akenerji’nin toplam 746 mw kurulu gücünün mevcut olduğunu söyleyen Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit danışman, toplam içindeki yenilenebilir enerji payınında yüzde 52’ye yükseldiğine dikkat çekiyor. Türkiye’nin 2023 yılına kadar arz güvenliğinin sağlanmasında yenilenebilir dışında nükleer, termik gibi farklı kaynaklara dayalı santral yatırımlarının da kaçınılmaz olduğunu belirten danışman, burada esas meselenin dengeli bir üretim portföyü oluşturmak olduğunu ifade ediyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı yatırımları başlatan ilk özel şirketlerden biri olan Akenerji yatırımlarına devam ediyor. 198 MW kurulu güce sahip, Erzincan’da kurulması planlanan Kemah Hidroelektrik Santrali’nin projelendirme çalışmalarının sürdüğünü belirten
Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman, buna ek olarak inşaatına 2011 yılsonunda başlanan ve yatırımı devam eden 900 MW kapasiteli Egemer Doğal Gaz Santrali’nin 2014 yılında tamamlanmasının planlandığını belirtiyor. Danışman, böylece Akenerji’nin Türkiye’nin ihtiyacı olan enerjinin yaklaşık yüzde 2,6’sını tek başına karşılayabileceğine dikkat çekiyor.

Akenerji’nin kurulu gücü ne kadar?
Akenerji, doğalgaza dayalı üretiminin yanı sıra, kaynak çeşitliliğini sağlamak ve yakıt tedarik riskini yönetmek amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı yatırımları başlatan ilk özel şirketlerden biri oldu. Bu kapsamda, hidroelektrik santral ihalelerine katılan Akenerji, 2005 yılında Çınarcık HES ve Uluabat Kuvvet Tüneli ile Akocak HES ihalelerini kazanarak, üretim çeşitliliği alanındaki çalışmalarını hızlandırdı. İlk yenilenebilir kaynaklı enerji üretim projesi olan 15 MW kurulu güce sahip Ayyıldız Rüzgar Santrali, 2009 yılında faaliyete başladı. 2010 yılında arka arkaya devreye aldığı Akocak, Bulam, Burçbendi, Feke II ve Uluabat Hidroelektrik Santral Projeleri ile toplam yenilenebilir kaynaklı kurulu gücünü 301 MW’a çıkardı. 2012 yılında devreye alınan Feke I, Himmetli ve Gökkaya santralleri ile toplam kurulu gücü 746 MWa, toplam içindeki yenilenebilir enerji payı da yüzde 52’ye yükseldi. Yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlara hız kesmeden devam ediyoruz. 198 MW kurulu güce sahip ve Erzincan ilinde kurulması planlanan Kemah Hidroelektrik Santrali'nin projelendirme çalışmaları sürüyor. Buna ek olarak inşaatına 2011 yılsonunda başlanan ve yatırımı devam eden 900 MW kapasiteli Egemer Doğal Gaz Santrali tamamlandığında Akenerji, Türkiye’nin ihtiyacı olan enerjinin yaklaşık yüzde 2,6’sım tek başına karşılayabilecektir.

Yeni yatırım planlan var mı?
Akenerji, 900 MW kapasiteli Egemer Doğal Gaz Santralinin inşaatına 2011 yılsonunda başladı. Santralin 2014 un üçüncü çeyreğinde tamamlanması planlanıyor. 930 milyon dolara mal olacak santral için Akenerji, toplam proje finansmanının tümünü 2011 yılında tedarik etti. Bunun 651 milyon dolarlık kısmı için üç Türk bankasının oluşturduğu bir konsorsiyumdan kredi finansmanı sağladı.

Yenilenebilir enerji tarafında nasıl bir potansiyel görüyorsunuz?
Türkiye’nin, hem artan enerji talebinin karşılanmasında arz güvenliğini sağlayabilmesi, hem de cari açığı azaltmak için alternatif enerji kaynak kullanımını artırması gerekiyor. Bugün, Türkiye’nin mevcut kurulu gücü yaklaşık 56 bin MW. TEİAŞ projeksiyonlarına bakıldığında 2020 yılına kadar elektrik talebinde yıllık ortalama yüzde 7’lik bir artış beklenmektedir ki bu da bize kabaca bir hesapla 2020’de mevcut kurulu gücümüzü yaklaşık yüzde 70 oranında artırarak 97 bin MW seviyesine getirmemiz gerektiğini gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz